لرزش فوتبال آسیا از یورش یوزهای ایرانی- میثم ناصرنژاد*

ملی پوشان فوتبال ایران در اولین بازی خود در هفدهمین دوره جام ملت های آسیا، با ثبت پرگل ترین دیدار این جام تا به اینجای کار، لرزه بر پیکر حریفان خود انداختند.

اگرچه به اعتقاد کارشناسان، تیم ملی یمن پایین ترین رتبه تیم های آسیایی در رنکینگ فیفا را در اختیار دارد و بازی برابر این تیم عربی راحت ترین دیدار گروه «دی» (D) محسوب می شد اما برد قاطعانه شاگردان کی روش خط و نشانی بود برای حریفانی که قصد دارند جام قهرمانی را تصاحب کنند.
در شرایطی که برخی کارشناسان فوتبالی دلهره بازی تدافعی ایران در شروع جام ملت های آسیا را داشتند، دگرگونی در سیستم بازی تیم تحت هدایت کی روش معادلات فکری این دسته از کارشناسان را با یک پیروزی پرگل بر هم زد.
البته این پیروزی را نباید با ضعیف خواندن تیم ملی یمن لوث کرد؛ چرا که در فوتبال امروزی تیم ضعیف وجود ندارد و دست کم گرفتن تیم ها منجر به دردسرهای بزرگ می شود که نمونه آن در باخت استرالیا و توقف امارات میزبان مشهود بود.
اگرچه یمن در بازی مقابل کشورمان حرفی برای گفتن نداشت و حتی یک موقعیت هم خلق نکرد اما معدود ضدحمله های این تیم هم محک خوبی برای خط دفاعی تیم ملی بود و با وجود شکست پرگل برابر ایران، توان خطرسازی نیز داشتند.
نکته مهم در مسابقه شب گذشته این است که سبک بازی ملی پوشان کشورمان در جام ملت های آسیا متفاوت با جام جهانی فوتبال ارایه شد و حالت دفاعی قبل را نداشت.
بازی روان و تنوع در راه های نفوذ به قلب دفاع حریف باعث شده تا تیم تحت هدایت کی روش غیرقابل پیش بینی باشد و امکان بازی خوانی مربیان حریف از تیم ملی نیز محدود شود.
در مجموع عملکرد تمامی ملی پوشان در بازی مقابل یمن مثبت بود هر چند در این بین سیدمجید حسینی به نوعی پاشنه آشیل تیم ملی محسوب شد و حتی خوش شانسی او مانع از اخراجش در دقیقه 20 به خاطر تکل بی محابا و خشن روی بازیکن یمنی شد.
همین تزلزل حسینی در بازی سبب شد تا کارلوس کی روش خیلی سریع منطقه آسیب پذیر خط دفاعی تیمش را با تعویش این بازیکن برطرف کند.
با این حال شروع ملی پوشان در آوردگاه آسیایی طوفانی و کوبنده بود به خصوص اینکه حتی تا دقایق پایانی میل به گلزنی در چهره بازیکنان کشورمان موج می زد؛ اگرچه بارها و بارها موقعیت های گلزنی را نیز خلق کردند.
شاگردان کی روش نباید درگیر غرور کاذب شده و حریفان را دست کم بگیرند چرا که ویتنام و عراق در دور مقدماتی بدون تردید قدرتمندتر از یمن ظاهر خواهند شد.
این پیروزی پرگل در گام نخست نیز انتظار از ملی پوشان برای تصاحب عنوان قهرمانی را بالا برده و همگان توقع دارند تیم تحت هدایت کی روش با حفظ همین کیفیت، به پیروزی های خود در هفدهمین دوره جام ملت های آسیا استمرار ببخشد.
بازی های تیم های حاضر در جام ملت های آسیا به ویژه مدعیان تا به این لحظه چشمگیر و دلچسب نبود و به اعتقاد کارشناسان، ایران بهترین بازی را تا این لحظه به نمایش گذاشته است.
با این نمایش جذاب و دیدنی طبیعی است که فوتبالدوستان کشورمان انتظار قهرمانی از یوزهای ایرانی را داشته باشند./7520/
------------------
- خبرنگار ایرنا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال