تداوم بازگشت آوارگان سوری به کشورشان؛

400 آواره سوری از اردن وارد کشورشان شدند

تهران -ایرنا - روند بازگشت آوارگان سوری از کشورهای مختلف به سوریه با بازگشت امنیت و ثبات به شهرها و روستاهای آزاد شده از اشغال تروریست ها ادامه داشته و به تازگی 400 نفر از اردن به کشورشان بازگشته اند.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، فرآیند بازگشت آوارگان سوریه در اردن و لبنان به روستاها و شهرهای خود در سوریه ادامه دارد.
«مازن غندور» رئیس مرکز مهاجران در گذرگاه نصیب - جابر در همین باره گزارش داد که 404 آواره طی هفت روز گذشته از اراضی اردن به سوریه بازگشته اند.
وی افزود که روند بازگشت آوارگان هر روز با اجرای اقداماتی در راستای تسهیل بازگشت آنان به مناطقی که از اشغال تروریست ها آزاد شده اند، رو به افزایش است.
طبق گزارش سانا بیش از 6 هزار آواره سوری از ابتدای بازگشایی گذرگاه النصیب - الجابر در ماه اکتبر گذشته (مهر- آبان ماه) تا کنون به کشورشان بازگشته اند.
یک نهاد روسی در زمینه کمک و استقبال از آوارگان سوریه ای روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از یک هزار نفر در 24 ساعت گذشته همان روز از مرزهای مشترک سوریه با لبنان و اردن به این کشور بازگشته اند.
در همین حال روند امنیت بخشی و خنثی سازی بمب ها و مین های به جا مانده از تروریست ها در مناطق آزاده شده از سوی یگان های مهندسی ارتش سوریه ادامه دارد.
دولت سوریه و همپیمانان آن خواهان بازگشت آوارگان سوریه به کشور هستند در حالی که ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا به منظور تداوم جنگ در سوریه در این روند کارشکنی می کنند.
گذرگاه راهبردی جابر - نصیب پس از توافق دولت سوریه و اردن در 15 اکتبر (23 مهر ماه) پس از سه سال بسته بودن به دلیل اشغال این مناطق مرزی توسط گروه های تروریستی مورد حمایت برخی کشورهای عربی ، غربی و رژیم صهیونیستی حاضر در سوریه، بازگشایی شد.
این گذرگاه از سمت سوریه با عنوان نصیب - جابر و از اردن با عنوان جابر - نصیب شناخته می شود.
آزادسازی گذرگاه نصیب - جابر ضمن اینکه می ‌تواند سبب ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه شود به لحاظ انسانی نیز اهمیت برجسته‌ای دارد، زیرا صدها هزار آواره سوری در اردن و در کمپ‌های آوارگان مستقر هستند و می توانند از این معبر به کشورشان بازگردند.
پیشتر نیز سه دستگاه کامیون حامل محصولات صادراتی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به مقصد لبنان با عبور از این گذرگاه و طی مسیر سوریه وارد لبنان شدند.
با آغاز بحران سوریه در 24 اسفند ماه 1389مشکلات مردم این کشور نیز آغاز شد، جمعیت سوریه پیش از آغاز بحران 23.5 میلیون اعلام شده بود که با یورش گروه های تروریستی به این کشور و طی این سال ها نزدیک به 12 میلیون نفر از جمعیت آن آواره شهرهای مختلف این کشور و کشورهای ترکیه، مصر، لبنان، اردن و همچنین اروپا شدند.
آژانس پناهندگان سازمان ملل سال نیز پیشتر اعلام کرد که از آغاز بحران سوریه تاکنون تعداد آوارگان سوری که به کشورهای ترکیه، لبنان، اردن،‌ عراق و مصر پناه برده‌اند از 5 میلیون نفر فراتر رفته است.
بر این اساس،اکنون شمار زیادی از آوارگان سوری به صورت داوطلبانه خواستار بازگشت به کشورشان بوده و منتظر فراهم شدن ساز و کار قانونی این امر هستند.
تاکنون نزدیک به 4 و نیم میلیون آواره سوریه به دنبال بازگشت امنیت و نابودی تروریست ها از سوی ارتش سوریه و آزادی بیش از 80 درصد از خاک این کشور به خانه و کاشانه خود بازگشته اند.
اکنون برخی در کشورهای آواره پذیر برای نشان دادن ناامنی در سوریه در روند بازگشت آنان اخلال می کنند که در این ارتباط می توان به برخی مقام های لبنانی از جمله سعد الحریری نخست وزیر این کشور اشاره کرد که در طول هشت سال گذشته همواره از تروریست ها و اقدامات تروریستی در سوریه حمایت می کند.
خاورم**9366*1436*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال