بی‌تدبیری در فوتسال - امین صانعی*

عادت کرده ایم هر از چند گاهی از حاشیه های فوتسال بگوییم و بنویسیم، ورزشی که در ماهیت تیمی خود و در رده ملی رشته ای بسیار موفق است، اما در سطح باشگاهی با مسایل و چالش های جدی روبرو است.

در تازه ترین اتفاقات ناگوار رشته فوتسال، درگیری روز گذشته (یکشنبه) بازیکنان شهروند ساری و گیتی‌پسند در اصفهان بود که بازیکنان به شدت با یکدیگر درگیر شده و متعاقب آن این درگیری ها به سکوها نیز کشیده می شود.
وقوع این حوادث که گاه و بی گاه شاهد آن هستیم، همواره این ابهام را ایجاد می کند که مقصر این همه مشکلات کیست. آیا بی تدبیری است یا اینکه یا دست های پشت پرده مسبب این مسایل است؟
بارها کارشناسان گفته اند که فوتسال نیاز به بازنگری دارد، این رشته نیازمند مدیران فوتسالی است و بالاخره اینکه فوتسال نیاز به حمایت و البته مدیریت ویژه دارد، اما گوش شنوایی برای این سخنان پیدا نشد.
کاری به حاشیه های قبلی، دعواهای فوتسالی، درگیری های داخل و روی سکوها و ... که در گذشته افتاده نداریم اما آنچه دیروز در اصفهان و در بازی گیتی پسند و شهروند ساری روی داد و منجر به اعزام چند بازیکن به بیمارستان شد، شاهکاری است که دست اندرکاران این رشته باید به خود ببالند.
با توجه به اتفاقات این چنینی در فوتسال، آیا نمی شد پیش بینی حضور نیروهای بیشتر برقراری نظم و انضباط را در سالن و البته روی سکوها آن هم در زمان خروج بازیکنان دو تیم از سالن را کرد.
نکته دیگر اینکه، علاقه مندان فوتسال این بازی را از شبکه استانی به صورت زنده تماشا می کردند، کودکانی که پای گیرنده های تلویزیون بودند و دیدند الگوهای ورزشی هم می توانند مانند مردم کوچه و خیابان با هم درگیر شوند، می شود در ورزش مشت زد، می توان فحاشی کرد و .... باید پرسید مسبب این همه بی نظمی در فوتسال کیست؟
بازی دو تیم با اعتراض هایی همراه بود، از اعتراض به گل اول شهروند ساری گرفته تا اخراج «پاسپانی» سرپرست گیتی‌پسند از زمین بازی. از مدارا کردن های قاضی میدان تا پرتاب اشیایی از روی سکوها به داخل زمین. همه این ها هشدارهایی برای ایجاد یک جرقه بود جرقه ای که برای دیدن آن زمان را از دست دادیم.
و اما عادت بدی شده است که تا چیزی مطابق میلمان نیست خودمان دست به کار می شویم. به زمین آمده و خودمان حق خودمان، تیممان و استانمان را می گیریم.
جای تاسف دارد که مسوولان دو تیم به جای پرداختن به اصل ماجرا، به دنبال فرافکنی و بیان مطالبی هستند که خودشان، تیمشان و البته مسوولان استانشان را از بار انتقادها خلاص کنند. یک طرف می گوید با چوب و چاقو ما را زدند و طرف دیگر ادعا دارد تمام این درگیری ها از کلمات حکیمانه یکی از تماشاگران و البته برخورد تند بازیکن میهمان آغاز شده است.
این بازی البته یک نکته مثبت هم داشت، اینکه بازی به همان نیمه نخست خلاصه شد چرا که نمی توان تصور کرد در چنین فضای ملتهبی چه اتفاقات ناگواری در راه است و باید باز هم خدا را شکر کرد که این بازی تلفات جانی نداشت.
و کلام آخر اینکه، ضرورت دارد مدیران ورزشی و مدیران غیر ورزشی، مسوولان باشگاه های به اصطلاح فرهنگی ورزشی جهت رفاه و آسایش علاقه مندان به ورزش کمی درایت را چاشنی مدیریت های خود کنند.
------------------------
- کارشناس فوتسال

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال