سرمربی تیم ملی کامپوند:

ورزشکار برای موفقیت باید ذهنی آزاد داشته باشد

تهران- ایرنا- سرمربی تیم ملی کامپوند گفت: کمانداران ایرانی به دلیل عدم تامین مالی نمی توانند با تمرکز لازم در میادین ورزشی حضور یابند در حالیکه زمینه کسب موفقیت، داشتن ذهنی آزاد است.

«مجید احمدی» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص افت کمانداران رشته کامپوند در سال های اخیر اظهار داشت: با اینکه کامپوند رشته ای جوان در ایران محسوب می شود اما ما رشد چشمگیری در این رشته داشتیم و کسب چندین عنوان و مدال رنگارنگ آسیا و جهان بیانگر وضعیت ما در سالهای گذشته است. اما با این حال به دلیل اینکه ورزشکاران ما هیچ وقت مورد حمایت نبوده و تامین مالی نشده اند ما شاهد حضور کمانداران برای مدت طولانی در شرایط اوج نبوده ایم.
وی ادامه داد: مساله حقوق ورزشکاران موضوعی است که همیشه و در تمامی رشته های ورزشی مطرح بوده اما هیچ وقت این مساله مورد توجه مسئولان نبوده است. اگر چه کمانداران ملی پوش حقوق دریافت می کنند اما این حقوق به قدری ناچیز است که موجب کاهش دغدغه این ورزشکاران نمی شود.
این مربی جوان گفت: وقتی ورزشکار تیم ملی تامین نیست و حقوق نمی گیرد نگرانی های زیاد از جمله تامین معاش خود و خانواده، بیمه و مسایل دیگر خواهد داشت. در این صورت چطور باید امید داشته باشیم که وی با ذهن باز و با تمام توان در اردوها حضور یابد و برای مدتی طولانی در اوج آمادگی بماند.
احمدی، به اسماعیل عبادی ملی پوش دارنده صاحب نام کشورمان در رشته کامپوند اشاره کرد و افزود: این ورزشکار چند سال در اوج آمادگی قرار داشت و جزو مدال آوران کشور در مسابقات قهرمانی آسیا و جهان است اما حالا به دلیل داشتن دغدغه های مختلف از جمله معاش خانواده به شدت افت کرده و ادامه چنین روندی نگران کننده است.
سرمربی تیم ملی تیراندازی با کمان اضافه کرد: کمانداران خارجی برای تامین تجهیزات خود از تیر و کمان گرفته تا کفش و لباس ورزشی و دوربین مخصوص، از اعتبار حامیان مالی استفاده می کنند و این در حالی است که کماندار ایرانی به دلیل نداشتن حامی مالی از تیرهای اصلی و خوب خود در تمرینات استفاده نمی کند که مبادا این تیرها برای مسابقه آسیب ببینند و او نتواند همپای حریفات رقابت کند.
این مربی ادامه داد: من 2 سال سرمربی تیم ملی کشور عراق بودم و با اینکه عراق یک کشور جنگ زده است اما ملی پوشان آنها حقوق قابل توجهی دریافت می کنند و همه تجهیزات مورد نیازشان از سوی حامیان مالی تامین می شود.
وی سرمایه گذاری جدی کشورهای خارجی از جمله کره جنوبی، هند، چین تایپه و چین در سال های اخیر را از دیگر دلایل افت جایگاه رشته کامپوند کشورمان عنوان کرد و گفت: این کشورها طی سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی در این رشته داشته اند و این مساله موجب شده تا رنکینگ ما از دوم آسیا در سال 2011 به 21 در سال 2018 کاهش یابد.
احمدی گفت: ما با حداقل امکانات در سال 2014 توانستیم مدال های خوبی در بازی های آسیایی کسب کنیم اما در حال حاضر با توجه به سرمایه گذاری کشورهای مختلف کار ما در سطح آسیا و جهان بسیار سخت است.

* 50 درصد ملی پوشان حاضر در اردو از رده جوانان و نوجوانان هستند
سرمربی تیم ملی کامپوند ایران در بخش دیگری از سخنان خود می گوید: نزدیک به 50 درصد نفرات دعوت شده و حاضر در اردوی تیم ملی از رده سنی نوجوانان و جوانان هستند و برای اولین بار به اردوی تیم ملی دعوت شده اند.
احمدی گفت: با توجه به فراگیر بودن رقابت های انتخابی تیم ملی و حضور کماندارانی از سراسر کشور 24 نفر از زنان و مردان رشته کامپوند به اردوی تیم ملی دعوت شدند و حالا بعد از چند نوبت رکوردگیری و برگزاری انتخابی درون اردویی، 10 نفر از آنان در حال حاضر در اردوها تمرینات را پیگری می کنند.
وی گفت: کمانداران رشته کامپوند از پتانسیل و توانمندی کافی برای تکرار رقابت های قهرمانی جهان در صورت حمایت و تامین مالی را دارند و من باز هم از مسئولان و مدیران ورزشی کشور می خواهم ورزشکاران از جمله کمانداران را مورد حمایت جدی قرار دهند.

** نیازی به حضور روانشناس نیست
این مربی اضافه کرد: برخلاف تصور بسیاری از ورزشکاران و مربیان، معتقدم تیم ملی نیاز به حضور روانشناس اختصاصی ندارد زیرا مربیان به دلیل نزدیکی به ورزشکاران و شناخت کامل آنان می توانند آنان را از نظر روانی حمایت کنند.
وی گفت: ما همیشه در دوره های روانشناسی که برای مربیان برگزار می شود استقبال می کنیم و اطمینان دارم یک مربی خیلی بهتر از یک روانشناس می تواند به آماده روانی کمانداران کمک کند.
این مربی در پایان گفت: سایت تیراندازی با کمان که طی سال های اخیر به حال خود رها شده بود با حضور غلامرضا شعبانی بهار به عنوان رئیس فدراسیون مورد توجه و بازسازی قرار گرفته و این روزها شاهد بهتر شدن شرایط آماده سازی این سایت هستیم.
تیم ملی تیراندازی با کمان در دو رشته ریکرو و کامپوند این روزها خود را برای حضور در مسابقات جام جهانی هلند آماده می کند و در حال حاضر 20 کماندار زن و مرد در این دو رشته به اردوی آماده سازی تیم ملی دعوت شده اند.
ورزشی **1828**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال