دبیر شورای عالی امنیت ملی:

آمریکا نمی تواند طرف مذاکره هیچ کشوری قرار بگیرد

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: آمریکا باسیاست های مخربی که در پیش گرفته نمی‌تواند طرف مذاکره هیچ کشوری قرار بگیرد.

دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی صبح امروز (دوشنبه) در حاشیه همایش دفاع و امنیت در غرب آسیا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عدم پایبندی به تعهدات بین المللی، به بازی گرفتن هنجارهای حقوقی و قانونی،بی ثباتی در تصمیم گیری و استفاده افراطی از ابزار تهدید وتحریم ویژگی هایی است که دولت آمریکا را بی اعتبارتر از گذشته کرده است.
وی راهبرد ایران در مواجهه با تهدیدات و اقدامات غیر قانونی امریکارا عدم تسلیم و مایوس سازی حاکمان کاخ سفید عنوان کرد و خاطرنشان ساخت؛ اتحادیه اروپایی اگر برای حفظ استقلال و اعتبار خود بدنبال شفاف سازی مرزهای مخالفت با سیاستهای یکجانبه گرایانه امریکاست باید برای کسب این جایگاه هزینه لازم را پرداخت کند
شمخانی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت حضور نیروهای ایران در منطقه نیز گفت: ایران نیروی عملیاتی در سطح منطقه ندارد که بخواهد آن را خارج کند؛ نیروهای ما مستشاران نظامی بودند و ماموریت انها مشاوره و توانمندسازی نیروهای نظامی کشورهای خط اول مقابله با تروریسم بوده است.
شمخانی افزود: ملت‌های منطقه در عراق، سوریه، افغانستان و یمن توانایی دفاع از کشورشان رادارند و ضرورتی برای حضور نظامی سایر کشورها در این زمینه وجود ندارد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره مذاکرات ایران با طالبان و دولت افغانستان نیز خاطرنشان کرد: به دنبال کمک به دولت این کشور برای تحقق ثبات هستیم. طالبان در تلاش برای فعال سازی روند مصالحه است و ما نیز با اطلاع دولت افعانستان ضمن گفتگو با طالبان در پی کمک به تسریع در شکل گیری فرایند صلح در این کشور هستیم.
شمخانی در پاسخ به سؤالی دیگری درباره ائتلاف ایران، روسیه و ترکیه در مورد سوریه عنوان کرد: ما روند مذاکرات آستانه را باجدیت دنبال خواهیم کرد تا با شکل گیری فرایندهای مربوط به اصلاح قانون اساسی و واگذاری قدرت به مردم ، در سایه امنیت ناشی از انهدام جبهه تروریسم در سوریه، هرچه سریعتر ساختار سیاسی مورد نظر مردم در این کشور حاکم شود
وی در پایان درباره همایش امروز تاکید کرد: حضور گسترده نمایندگان کشورهای مختلف در این همایش نشان دهنده نیاز جامعه جهانی به گفتگو و تبادل نظربوده و بهترین نمونه برای نشان دادن ناکارآمد بودن راهبرد آمریکا در انزوای ایران است.
سیام**9612**1553

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال