در نوزدهمین روز تظاهرات مردمی؛

نیروهای امنیتی سودان شماری از معترضان را بازداشت کردند

الجزیره-ایرنا- منابع سودانی روز یکشنبه اعلام کردند در نوزدهمین روز تظاهرات مردمی در این کشور، نیروهای امنیتی شماری از تظاهرات کنندگان و از جمله چند استاد دانشگاه را بازداشت کردند.

به گزارش ایرنا، تارنمای سودانی « الراکوبه » نوشت، نیروهای امنیتی شماری از اعضای هیات علمی دانشگاه خارطوم را پس از مشارکت آن ها در اعتراض های ضد دولتی بازداشت کردند.
شاهدان عینی گفتند، نیروهای امنیتی مانع خارج شدن اساتید ازدانشگاه خارطوم برای مشارکت در تظاهرات شده و دست کم هشت نفر از آن ها را بازداشت کردند.
خبرگزاری رویترز نیز نوشت، این نخستین بار است که اساتید قدیمی ترین موسسه آموزش عالی سودان در تظاهرات مردمی در این کشور که از 28 آذر آغاز شده، شرکت کرده و خواستار کناره گیری عمر البشیر از قدرت می شوند.
در بیرون از دیوارهای دانشگاه خارطوم نیز سودانی ها روز یکشنبه در سه منطقه پایتخت به هدف رسیدن به کاخ ریاست جمهوری تظاهرات برگزار کردند اما نیروهای پلیس آن ها را با گاز اشک آور پراکنده کردند.
شاهدان عینی همچنین اعلام کردند نیروهای پلیس به تظاهرات کنندگان در «ود مدنی » دومین شهر بزرگ سودان حمله کرده و آن ها را متفرق کردند.
«عمر البشیر » رئیس جمهوری سودان که از حدود 30 سال پیش قدرت را در این کشور در دست دارد ، روز شنبه در واکنش به کسانی که خواستار کناره گیری او از قدرت شده اند، گفت، آن ها باید در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 در پی تغییر باشند زیرا او اکنون با رای مردم رئیس جمهوری است و اینگونه با کناره گیری از قدرت مخالفت کرد.
مردم سودان در شهرهای مختلف از 28 آذر در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و گرانی کالاها دست به تظاهرات زده اند و کم کم خواسته اصلی معترضان ،سرنگونی نظام حاکم شده است. دولت ناچار به اعلام حالت فوق العاده در برخی استان ها و تعطیل کردن مدارس و دانشگاه ها و از جمله دانشگاه های پایتخت این کشور شده است.
سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است طی این مدت دست کم 37 نفر از معترضان کشته شده اند و صدها تن دیگر نیز زخمی شده اند و این در حالی است که دولت شمار کشته ها را 19 نفر اعلام کرده است.
خاورم **2041**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال