بازتاب سفر معاون وزیرخارجه در رسانه های کابل

عراقچی و راه مشترک تهران و کابل برای صلح افغانستان

کابل - ایرنا - بیشتر رسانه های افغانستان سفر روز گذشته سید عباس عراقچی به کابل را تلاش مشترک تهران و کابل برای تحقق صلح افغانستان عنوان کرده اند و البته برخی هم دیده شک و تردید به این سفر داشته اند.

به گزارش ایرنا، معاون وزارت امور خارجه ایران در سفری یک روزه در رأس هیأتی دیروز شنبه با اولویت سه موضوع تشریح مذاکرات تهران و گروه طالبان، پیگیری سند جامع راهبردی و اطمینان بخشی از همراهی ایران برای مذاکرات صلح با مالکیت دولت افغانستان به کابل آمد.
«عباس عراقچی» که هفته گذشته نهم دی ماه جاری در تهران با هماهنگی دولت افغانستان با نمایندگان گروه طالبان در راستای کمک به روند مذاکرات صلح افغانستان دیدار داشته است، در سفر دیروز خود به کابل در دیدار با «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان شرحی از گزارش آن مذاکرات را به طرف افغان ارایه کرد.
عراقچی در حالی با فاصله کمتر از یک هفته با سفر طالبان به تهران به کابل آمد تا علاوه بر دیدار با مقامات دولت وحدت ملی افغانستان آخرین مراحل نهایی شدن سند جامع راهبردی همکاری های دو کشور ایران و افغانستان را که تدوین آن از اردیبهشت ماه سال 1396 در قالب پنج کمیته شروع شده است را برای امضا روسای جمهوری دو کشور نهایی کند.
ایران در حالی نتایج گفت و گوی خود با گروه طالبان را با مقامات افغانستان به اشتراک گذاشته است که کابل بارها از بیرون ماندن خود از روند گفت و گوهای جاری میان طالبان و آمریکا که در نشست ابوظبی با مشارکت آمریکا، پاکستان، عربستان و امارات متحده عربی برگزار شد ابراز گلایه کرده است .
عراقچی در دیدار با غنی رئیس جمهوری و «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان بر نقش محوری حاکمیت دولت افغانستان در گفت و گوهای صلح تأکید کرده است اما برخی رسانه های افغانستان به ابعادی از این دیدارها پرداخته اند که به نوعی نقش ایران را در میانه بیم و امید برای کابل قرار دهند.
روزنامه «اطلاعات روز» نوشت؛ یک هفته پس از گفت ‌و گوهایی مبتنی بر صلح میان نمایندگان طالبان و ایران، اکنون معاون وزارت خارجه‌ این کشور به کابل آمده است تا بخش‌هایی از گفت ‌و ‌گوهای صورت گرفته را به حکومت افغانستان اعلام کند.
اطلاعات روز نوشت که اندکی پس از تلاش‌های شتابزده و امیدوارکننده‌ امریکایی‌ها در دیدارهای مستقیم و پشت سر هم با نمایندگان طالبان که امیدواری به نتیجه‌ بخش بودن مذاکرات را کلید زده بود، دونالد ترامپ با اعلام موضع‌های غیرقابل پیش‌ بینی و غیرمنطقی، آب سردی به گرمای امیدواری‌های خلق شده ریخت.
اطلاعات روز افزوده است که مذاکرات مقدماتی آمریکایی‌ها با طالبان، فارغ از جدیت و امیدواری که خلق کرده بود، اگر چه همسویی برخی کشورها از جمله پاکستان، عربستان، قطر و امارات را با خود داشت اما از سوی دیگر، جناح‌های دیگر دخیل و سهیم در منازعه و مصالحه‌ افغانستان را به حاشیه رانده بود.
اطلاعات روز، از روسیه، جمهوری اسلامی ایران و حکومت افغانستان از جمله جناح های غایب و در حاشیه رانده شده یاد کرده است.
این روزنامه ادامه داده است که هر چند منافع کشورهای منطقه و همسایگان افغانستان در روند مصالحه‌، دچار تشتت و اختلاف قابل توجهی است اما امکان ایجاد یک اجماع منطقه‌ ای در روند صلح افغانستان به رهبری افغان‌ها وجود دارد.
خبرگزاری جمهور نیز در گزارشی نوشت که کمک تهران به تحقق رویای حداقلی و به تأخیر افتاده کابل ، برای گفت و گوهای رو در رو با گروه طالبان، هم به نفع افغانستان و هم به سود ایران است.
جمهور ادامه داده است که این تلاش ها در حالی صورت می گیرد که هنوز شماری از مقام های دولتی و ناظران سیاسی در افغانستان، نسبت به نقش مثبت و سازنده ایران در روند صلح افغانستان، تردید دارند و حتی با بدبینی و سوء ظن به آن نگاه می کنند.
جمهور افزود که این رویکرد اما پیش از آن که ریشه در واقعیت های حاکم و جاری در روابط دو کشور همسایه داشته باشد، تحت تأثیر فضای غالب رسانه ای و سیاسی ناشی از حضور نظامی آمریکا و هم پیمانانش در افغانستان، شکل گرفته است.
جمهور نوشت که نشانه هایی از امیدواری کابل به روندی که تهران آغازگر آن است نیز دیده می شود و کابل می خواهد از هر طریق ممکن، یخ رابطه با طالبان را بشکند و آن گروه را به گفت وگوهای مستقیم با نمایندگان دولت افغانستان بکشاند.
این خبرگزاری افغانستان نوشت که این خواسته ی زیادی نیست؛ اما مدت هاست که با موانعی جدی و به ظاهر غیر قابل حذف و حل، رو به رو شده و کابل با ناامیدی، فقط نظاره گر بازی دیگران با طالبان است؛ بی آن که خود به عنوان دولت مشروع افغانستان، در این روند، سهمی داشته باشد.
در این میان، اگر تهران بتواند طالبان را با دولت افغانستان بر سر یک میز بنشاند، این رویداد به گرمی از سوی کابل، استقبال خواهد شد و به این ترتیب، ایران از یک حاشیه نشین تماشاچی، به بازیگری خلاق و فعال در روند صلح افغانستان، بدل می شود.
براساس گفته جمهور، کمک تهران به تحقق رویای حداقلی و تأخیرشده کابل برای گفت وگوهای مستقیم با طالبان، هم به نفع افغانستان است و هم به سود ایران.
پس ورود ایران به روند صلح افغانستان، نه تنها خطر و تهدیدی علیه امنیت و حاکمیت ملی افغانستان نیست؛ بلکه به آن کمک خواهد کرد و آن را بهبود خواهد بخشید.
صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در واکنش به سفیر هیأت طالبان به تهران گفته بود که دولت افغانستان از تلاش هر کشوری برای آوردن صلح در افغانستان استقبال می‌کند؛ اما این گفت وگوها باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد.
روزنامه 8 صبح هم با اشاره به سفر دیروز عباس عراقچی به کابل نوشت که دولت افغانستان به سفر نمایند‌گان طالبان به تهران واکنش توام با احتیاط نشان داد.
این نشریه به نقل از وزارت خارجه افغانستان نوشته است که در این دیدار تلاش برای پایان جنگ را هر دو طرف امری مهم دانستند که از آن استقبال می ‌کنند اما به نقش رهبری و مالکیت دولت فغانستان در این روند تأکید شده است.
8 صبح نوشت که ترکیه، ‌ایران، ‌روسیه و هر قدرت جهانی و منطقه ‌ای دیگر که برای خودش در سیاست پایان جنگ افغانستان نقشی قایل است، ‌باید اصل رهبری و مالکیت دولت افغانستان بر روند صلح را قبول کند و به همین اساس پیش‌ برود.
بر اساس گزارش 8 صبح به نظر می ‌رسد که قطر و تهران در مورد مذاکره‌ نمایند‌گان عربستان، ‌پاکستان، ‌امارات و طالبان در ابوظبی ملاحظات و نگرانی دارند.
این گزارش حاکی است، منافع امنیتی و راهبردی هیچ کشوری در یک رابطه قانون ‌مند با دولت افغانستان زیان نمی ‌بیند و هر کشوری که فکر می ‌کند منافع مشروع در افغانستان دارد، ‌باید آن را از طریق روابط مشروع با دولت افغانستان دنبال کند.
این روزنامه تصریح کرده که اگر ایرانی‌ها می‌ خواهند با جرایم سازمان ‌یافته، قاچاق مواد مخدر و در مجموع اقتصاد سیاه مبارزه کنند‌، ‌بهترین راه آن تقویت دولت افغانستان و کمک برای راه افتادن یک روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان است.
آن چه در سفر معاون سیاسی وزارت خارجه ایران به افغانستان و دیدارش با مقامات بلند پایه دولتی مطرح شد همه حاکی از حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت افغانستان و فرآیندهای مردم سالاری در این کشور بود.
مقامات ایران همواره هرگونه ارتباط همکاری نظامی و مالی با طالبان را رد کرده اند و همواره منطقی را نیز برای این اهداف خود که چرا با طالبان همکاری نمی کند، ارائه کرده است.
ایران گفته است که هیچگاه تلاش نمی کند تا در مرز طولانی خود با افغانستان مشکلی ایجاد نمی کند، زیرا خود ایران نیز از ناامنی، قاچاق مواد مخدر و تروریسم از این مسیر آسیب پذیر است و بر همین مبنا ایران همواره ثبات و امنیت را برای افغانستان خواستار است و برای آن تلاش می کند و چهار دهه همراهی با ملت افغانستان گواه این ادعاست.
آساق*291*1104**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال