عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در گفت و گو با ایرنا؛

نظرات پژوهشی جامعه دانشگاهی شنیده شود

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا می گوید: علاوه بر تحقیقات دانشجویی، بسیاری از تحقیقات اساتید و اعضای هیات علمی با بی توجهی سیاست گذاران و برنامه ریزان کشور مواجه می شود؛ در حالی که صحبت های پژوهشی جامعه دانشگاهی به ویژه دانشجویان به عنوان نسل آینده کشور باید شنیده شود.

افسانه کمالی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، در باره خروج نخبگان از کشور اظهار داشت: بسیاری از دانشجویان و دانش آموختگان ایران دچار بی انگیزگی، یاس و ناامیدی نسبت به آینده هستند و نخبگان جامعه نیز از این امر مستثنی نیستند.
وی افزود: اغلب دانشجویان در دوران دانش آموختگی با این پرسش روبرو هستند که پس از پایان تحصیلات و اخذ مدرک دانشگاهی، موفق به یافتن مشاغل مورد علاقه و مرتبط با رشته تحصیلی خود می شوند یا خیر؟
به عقیده کمالی این بی انگیزگی و ناامیدی ناشی از سیاست گذاری مسئولان، پذیرفته نشدن در جامعه و نقش نداشتن در تغییر و تحولات کشوری است.
این پژوهشگر اجتماعی ادامه داد: زمانی که انگیزه دستیابی به اشتغال، درآمد و در مجموع زندگی بهتر کاهش می یابد، تمایل به مهاجرت افزایش یافته و بخش اعظم نخبگان نیز مهاجرت می کنند.
این جامعه شناس همچنین به رویکرد بی اعتمادی اشاره و عنوان کرد: ساختار جامعه با رویکرد بی اعتمادی مواجه است؛ در نتیجه چنین روندی هر حرکت و یا گفتمانی از جانب مدیران، اساتید و دانشجویان به عنوان یک حرکت سیاسی ضد نظام تلقی می شود. حتی بسیاری از تحقیقات پژوهشی در مورد مسائل مختلف جامعه نظیر رسانه ها، شبکه های مجازی و... یک چالش سیاسی با نظام خوانده می شود.
وی اظهار کرد: علاوه بر تحقیقات دانشجویی، بسیاری از تحقیقات اساتید و اعضای هیات علمی نیز با بی توجهی سیاست گذاران و برنامه ریزان کشور مواجه می شود؛ در حالی که صحبت های پژوهشی جامعه دانشگاهی به ویژه دانشجویان به عنوان نسل آینده کشور باید شنیده شود.
به گفته این استاد دانشگاه در چنین شرایطی به طور طبیعی بسیاری از دانشجویان و دانش آموختگان به ویژه نخبگان تمایل به مهاجرت دارند.
کمالی خاطرنشان کرد: چنان چه این مسائل در کشور اصلاح شود، رویکرد حکومت نسبت به دانشگاهیان و به ویژه نخبگان دموکراتیک تر باشد و دانشجویان و دانش آموختگان بتوانند در جامعه ادغام شده و مشارکت داشته باشند، نه تنها از خروج نخبگان جلوگیری می شود، بلکه بسیاری از نخبگان مهاجرت کرده نیز، تمایل به بازگشت پیدا می کنند.
**9489**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال