کنگره هند از نخست وزیر کشورش مقابل انتقاد آمریکا حمایت کرد

تهران - ایرنا - سخنگوی حزب کنگره ملی هند به دنبال انتقاد تمسخرآمیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از هند را برای رویکردش در حوزه فغانستان از آمریکا خواست تا از رفتارهای توهین آمیز در مقابل هند اجتناب کند.

گزارش ایرنا به نقل از روزنامه تلگراف حاکی است بعد از آن که ترامپ عملکرد دولت نارندرا مؤدی نخست وزیر هند را در افغانستان نا مناسب خواند ، کنگره هند بر خلاف وزارت خارجه این کشور که موضع سکوت اتخاذ کرده است به حمایت از دولت مؤدی در مقابل آمریکا پرداخت.
«راندیپ سورجوالا» سخنگوی رسمی حزب کنگره ملی هند در پیامی توییتری در خطاب به انتقادات رئیس جمهوری آمریکا گفت، هند نیازمند موعظه‌های آمریکا در مورد مسئله افغانستان نیست زیرا ما تاکنون کمک‌های زیادی به افغانستان برای تشکیل مجلس ملی افغان انجام داده‌ایم.
وی ادامه داده است ، هند در راستای مشارکت برادرانه اقتصادی خود با کابل تا کنون کمک‌های بشردوستانه بسیاری به این کشور داشته‌ایم.
کنگره پیش از این نیز در مقابل حملات پی در پی «آرون جتلی» وزیر اتحاد به نارندرا مؤدی نخست وزیر هند ایستادگی و مقاومت کرده بود.
دونالد ترامپ در کنفرانس خبری اخیر خود در اولین نشست کابینه در سال جدید به شدت به سیاست‌های هند در مقابل افغانستان انتقاد کرد و به دنبال خروج نیمی از نیروهای آمریکا از افغانستان گفت، کشورهای هند، پاکستان، روسیه و دیگر کشورهای منطقه باید اقدامات مؤثرتری در افغانستان انجام دهند.
به گزارش روزنامه تلگراف، دونالد ترامپ در حالی از نقش ضعیف هند در افغانستان سخن می‌گوید که دهلی نو تا کنون بیش از سه میلیارد دلار در افغانستان در راستای برقراری امینت و ثبات در این کشور هزینه کرده است.
آمریکا نباید هرگز از هند بخواهد تا مانند دیگر کشورها با اعزام نیروهای نظامی دخالت مجدد در کشور افغانستان داشته باشد زیرا تاریخ ثبات کرده که هند تنها در موقعیت‌هایی نیروی نظامی به کشورهای ثالث اعزام می‌کند که تحت اختیارات ویژه عملیات صلح سازمان ملل قرار گرفته باشد.
پیش از این نیز آمریکا در دوران نخست وزیری «آتال بیهاری واجپایی» از هند خواستار اعزام نیروی نظامی به کشور اشغال شده عراق بود که با مخالفت جدی این کشور مواجه شد؛ و هند سرانجام بر اعزام نیروهای نظامی به عراق موافقت نکرد.
«احمد پاتل» رهبر ارشد کنگره هند نیز در مقابل سخنان اتهامی ترامپ گفت، لحن رئیس جمهور آمریکا در مقابل هند کاملاً غیر منطقی است. ما امیدوار هستیم تا دولت هر چه زودتر با قاطعیت تمام در مقابل این اظهارات موضع گیری کند. هند در چند سال گذشته در تحول و ساخت جاده‌ و سد در افغانستان نقش بسزایی داشته است.
به گزارش روزنامه اکونومیک تایمز، آمریکا در حالی از همکاری هند در برقراری صلح در افغانستان سخن می‌گوید که اخیراً طی توافقی مرحله اول آموزش دیپلمات‌های افغانی توسط دولت‌های هند و چین آغاز شده است.
بر اساس این گزارش، در پی افتتاحیه برنامه آموزشی چین، «آگینو ویمال» معاون سفیر هند در پکن گفت، ما بسیار امیدوار هستیم که به‌زودی در ماه‌های آینده پروژه‌های ویژه توسط دو دولت هند و چین برای تعلیم کارکنان دولت افغانستان فراهم گردد.
به گفته آگینو ویمال، هند در راستای تعهدات خود در حفظ صلح و ثبات کشور افغانستان در 17 سال گذشته به مقدار سه میلیارد دلار در پروژه‌های توسعه طلبان این کشور هزینه کرده است.
بر اساس بیانیه سفارت هند در چین، دو کشور افغانستان و هند در سیاست‌های استراتژیک و توسعه‌طلبانه باهم شریک هستند و همه تلاش‌های دولت دهلی نو در راستای تحقق صلح و ثبات در کشور افغانستان صورت می‌گیرد.
پس از سفر یک روزه «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان به هند در شهریور سال جاری و دیدارش با نارندا مؤدی نخست وزیر این کشور مقامات هندی اعلام کردند که طرح آموزش مشترک دیپلمات‌های افغان توسط دهلی و پکن از ماه اکتبر آغاز می‌شود.
کارشناسان معتقدند که همکاری چین و هند در افغانستان واکنشی صریح به آمریکا و پاکستان است زیرا ترامپ تلاش می‌کند تا با ایجاد رقابت بین پروژه «یک کمربند، یک راه» چین و پروژه اقتصادی آمریکا و هند، آسیا را به صحنه جنگ سرد جدید تبدیل کند و از سوی دیگر نیز مقامات پاکستانی نیز همواره تصریح کرده‌اند که با هرگونه نقش و نفوذ هند در افغانستان مخالف هستند.
آساق**9473**1104**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال