رییس فدراسیون:

نمایندگان شطرنج ایران معادلات تورنمنت روسیه را بر هم زدند

تهران- ایرنا- رییس فدراسیون شطرنج با تمجید از نتایج نمایندگان ایران در رقابت های شطرنج قهرمانی جهان در روسیه گفت: با وجود قهرمانان نامدار این رشته ورزشکاران ایرانی توانستند فراتر از حد انتظار در برابر این قهرمانان ظاهر شوند.

«مهرداد پهلوان زاده» روز جمعه در تشریح سطح مسابقات جهانی روسیه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بهترین های جهان در این مسابقات حضور داشتند و این موجب شده بود کیفیت و سطح مسابقات در بالاترین شکل ممکن باشد. نمایندگان ایران در این دوره از رقابت ها خوش درخشیدند؛ چنانچه بخواهیم از نظر رتبه نگاه داشته باشیم کشورهای روسیه، هند، اوکراین، آلمان، آمریکا، فرانسه و .. با بازیکنان صاحب نامی آمده بودند ولی در مجموع ایرانی ها بودند که توانستند دست پر برگردند.
رییس فدراسیون شطرنج با بیان اینکه انتظار ما از شطرنج بازان جوان کشور کسب مدال یا جایگاه بالا نبود، گفت: حضور قهرمانانی مانند کارلسن، آناند و موزیچوک در این رقابت ها، موجب شد تا روی کاغذ نتایج مسابقات از قبل قابل پیش بینی باشد اما جوانان ما فراتر از حد توان ظاهر شدند و توانستند در برابر بزرگان این رشته بهترین ها را رقم بزنند. پیروزی «پرهام مقصودلو» در برابر «شهریار ممدیارف» سوپر استاد شطرنج جهان، پیروزی سارا سادا خادم الشریعه در برابر «ماریا موزیچوک» اوکراینی با ریتینگ 2493، و تساوی «علیرضا فیروزجاه» در برابر «ویشی آناند» قهرمان دوره قبل از مهمترین این نتایج بود.
او با اشاره به نتایج چشمگیر و تاریخی خادم الشریعه و فیروزجا در رقابت های قهرمانی جهان در روسیه اظهار داشت: خادم الشریعه با کسب یک مدال طلا و 2 نقره در رقابت های جهانی روسیه تاریخ سازی کرد و در کنار این افتخار به شخصیتی قابل احترام در دنیای شطرنج تبدیل شد. البته وی سال 2016 در گرند پری نیز با یک حرکت جوانمردانه کاپ اخلاق گرفته بود و شخصیتی شناخته شده برای مسوولان و داوران بین المللی در شطرنج دنیا است. همچنین در بخش پسران فیروزجا در بخش سریع در حالی ششم شد که بزرگانی مانند کارلسن و آناند نتوانستند عنوان قهرمانی را به دست آوردند. عنوان ششمی برای فیروزجاه 15 ساله یک افتخار بی نظیر است.
عضو ارشد فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) با اشاره به فراز و نشیب های نتایج فیروزجا در این دوره از رقابت ها گفت: این شطرنج باز نوجوان در بخش سریع فوق العاده ظاهر شد و تنها با نیم امتیاز از قهرمانی بازماند اما در بخش برق آسا در حالی در روز نخست صدر نشین بود که باخت به «کارلسن» قهرمان جهان تمرکز وی را به هم زد. فیرزوجا که سوادی قهرمانی در سر داشت با باخت به این قهرمان نروژی احساس کرد نمی تواند به این عنوان برسد. این ذهنیت موجب شد تمامی رقابت های وی تحت تاثیر قرار گیرد. البته حضور در این مسابقات برای نابغه جوان شطرنج ایران لازم بود تا وی تجربه کافی برای رقابت های جهانی به دست آورد؛ بدون شک از این نوجوان ایرانی در سال های آینده بیشتر خواهید شنید.
رییس فدراسیون شطرنج ایران در پاسخ به این پرسش که آیا زمان آن فرا نرسیده وزارت ورزش و جوانان با توجه به نتایج درخشان شطرنج ایران در سطح جهان و آسیا، نگاه ویژه ای به این رشته داشته باشد، گفت: وزارت ورزش همیشه نگاه ویژه ای به شطرنج دارد اما بودجه فدراسیون که در ابتدای سال بسته شده است با توجه به شرایط اقتصادی و نوسانات قیمت ارز بودجه فدراسیون نوسانات زیادی دارد؛ در بودجه سال آینده سعی خواهیم کرد اعتبار بیشتری برای فدراسیون جذب کنیم زیرا لازمه استمرار چنین پیشرفت هایی پشتیبانی مالی و استخدام مربی با دانش خارجی است.
پهلوان زاده با اشاره به گلایه برخی از شطرنج بازها از نبود مربی خارجی تاکید کرد: بله قبول دارم برای پیشرفت باید از دانش روز استفاده کرد اما فدراسیون بودجه لازم برای این کار را ندارد و در شرایط کنونی نیز بودجه حضور 10 روزه «ایوان سوکولوف» به زحمت از سوی فدراسیون پرداخت می شود. امیدوارم که در بودجه سال 98، نگاه حمایتی نسبت به این فدراسیون ادامه یابد و بودجه کافی برای استمرار این نتایج اختصاص داده شود زیرا در کنار این افتخارات شطرنج باید سال 2022 در بازی آسیایی شرکت کند.
دبیر کمیته تدوین قوانین فدراسیون جهانی شطرنج در پایان گفت: به دعوت فیده به عنوان داور در رقابت های روسیه حضور داشتم چند سالی بود از داوری فاصله گرفته بودم اما چون عضو کمیته تدوین قوانین فیده هستم، باید در رقابت ها به عنوان ناظر یا داور حضور داشته باشم. تمام هزینه های سفر من به روسیه از طرف فیده تامین شده بود.
مسابقات شطرنج قهرمانی جهان در 2 بخش سریع و برق آسا در روزهای پایانی سال 2018 در سن پترزبورگ روسیه برگزار شد که سارا سادات خادم الشریعه، احسان قائم مقامی، علیرضا فیروزجا و پرهام مقصودلو نمایندگان ایران در این تورنمنت بودند.
در پایان این رقابت ها خادم الشریعه بانوی شطرنج ایران در 2 بخش سریع و برق آسا به عنوان نایب قهرمانی رسید و در مجموع نیز مدال طلا کسب کرد. در بخش پسران نیز فیروزجا در بخش سریع عنوان ششمی این دوره از رقابت ها را از آن خود کرد.
ورزشی ** 2052**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال