ماموریت بزرگ انجام شد

تامین نیاز کاربران با توسعه ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات

تهران- ایرنا- تبادلات اطلاعاتی کاربران کشور توسط شبکه ملی اطلاعات انجام می گیرد که با توجه به رشد تقاضا، توسعه این شبکه در دستور کار قرار گرفت و امروز در مراسمی پروژه ارتقای ظرفیت هسته آن گشایش یافت.

شبکه ملی اطلاعات کشور، شبکه‌ای مبتنی بر قرارداد اینترنت (IP)، همراه با سوئیچ ها، مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای است به صورتی که درخواست های دسترسی داخلی و اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شوند، به هیچ‌وجه از طریق خارج کشور مسیریابی نشوند.
مقوله راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به سال 1384 برمی‌گردد. زمانی که این هدف با نام «شبکه ملی اینترنت» در دستور کار مجلس قرار گرفت. در آن زمان این پروژه پیشرفت زیادی نکرد تا این‌که با توجه به الزامات سند چشم انداز بیست ساله در سال 1389 موضوع شبکه ملی اینترنت با نام جدید «شبکه ملی اطلاعات» رنگ جدی تری به خود گرفت و بالاخره در دولت یازدهم راه اندازی این پروژه در سه فاز برنامه ریزی شد.

**بزرگ ترین شبکه دیتای کشور
به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، روز یازدهم دی ماه پروژه ارتقای سه برابری هسته IP شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد. این شبکه بزرگ ترین شبکه دیتا در کشور بود و ترافیک های ارزشمندی مانند ترافیک های مالی بانکی و تجاری از بستر این شبکه انجام می شد؛ مهاجرت از شبکه قدیمی به شبکه ملی بسیار پیچیده بود. به طوری که در عملیات های برگردان باید در ابتدا مشترکین با کمترین اختلال مواجه می شدند و افزون بر ان، برگردان باید در ساعات اولیه بامداد و در زمان های محدود انجام می شد. لذا در این پروژه با توجه به سناریوهایی که از قبل و با جزئیات طراحی شده بودند و با اتکا به تبحر متخصصینی که سال ها تجربه این گونه عملیات ها را در شرکت ارتباطات زیرساخت داشتند، مرحله مهاجرت شبکه با کمترین قطعی انجام شد.
از دستاوردهای این شبکه ایجاد بسترهای مناسب برای ارائه سرویس های جدید است که با توجه به ساختار و معماری سلسله مراتبی آن، ارتباط منطقی موجود در شبکه را کاهش داده و باعث کاهش پیچیدگی در شبکه شده است، وضعیتی که منجر به استفاده بهینه از منابع شبکه خواهد شد. دستاورد مهم دیگر در این پروژه پیاده سازی مهندسی ترافیک به منظور استفاده بهینه از منابع شبکه است.

**یک وجه اشتراک
همه ما هر کجا که باشیم چه برای کسب وکار، چه برای آموزش و یادگیری و چه برای برقراری ارتباط با خانواده و در نهایت تهیه کالاهایی که این روزها به وفور در بستر اینترنت عرضه می شوند، یک وجه مشترک داریم که در قالب نیاز به یک شبکه اطلاعات پایدار، با کیفیت، ایمن و البته ارزان شکل می گیرد. بستری که رویای پایدار زیرساختی برای تسهیل و تسریع تعاملات و تبادلات اطلاعات ما و تامین بسیاری از نیازها در این حوزه را به حقیقت پیوند می زند.
شبکه آی پی یا هسته شبکه ملی اطلاعات، یک لایه زیرساختی در تمام کشورها به شمار می رود که به سبب ویزگی های خود سرعت بیشتر، کیفیت مطلوب تر و ایمن تر شدن چرخه اطلاعات را برعهده داشته و در مجموع رضایت بیشتر کاربران در بهره گیری و حضور در تمام سطوح سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را سبب می شود.

**رشد استارتاپ ها
از این منظر توسعه خدمات دولت الکترونیک، رشد استارتاپ ها و کسب و کارهای مبتنی بر وب و کاهش شکاف دیجیتالی و رقابتی تر شدن آن ها، توسعه مرزهای دانش و عدالت در آموزش، دسترسی عموم شهروندان به اطلاعات و خدمات در سال های اخیر که زندگی همه را تحت تاثیر خود قرار داده است، حاصل شکل گیری شبکه ملی اطلاعات است.
در حال حاضر مجموعه تبادلات اطلاعاتی کاربران متشکل از صاحبان محتوا، سرویس دهندگان اینترنت، مجموعه سازمان های اجرایی کشور، مدارس، دانشگاه ها، بیمارستان ها، شبکه بانکی کشور و کسب وکارها توسط شبکه پر ظرفیت و پایدار به اسم شبکه ملی اطلاعات انجام می گیرد.
بر اساس سیاست های کلان دولت تدبیر و امید و اولویت های ابلاغی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه هسته شبکه ملی اطلاعات متناسب با رشد تقاضای کاربران در دستور کار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار گرفت. در این راستا کارشناسان این شرکت مطالعات مربوطه را آغاز و پس از بررسی های گسترده در زمینه پیش بینی نیازها و روند رشد ترافیک در کشور اقدام به طراحی پروژه توسعه هسته شبکه ملی اطلاعات کردند که با اجرای این پروژه ظرفیت شبکه به بیش از سه برابر افزایش پیدا کرده است.

**مهاجرت به شبکه جدید
اجرای کامل این پروژه شامل طراحی، هم بندی، انتخاب پیمانکار، حمل، نصب، راه اندازی تجهیزات و سرانجام مهاجرت به شبکه جدید با تکیه بر توان و دانش شرکت ارتباطات زیرساخت طی 10 ماه و با مجموع حدود 15هزار نفر روز در نهایت کارشناسی پیوسته و شبانه روزی محقق شده است.
این پروژه دستاوردهای دیگری نیز دارد مانند افزایش ظرفیت شبکه به 18.5 ترابیت بر ثانیه، افزایش قابلیت ارائه سرویس از 3 ترابیت بر ثانیه به 8.3 ترابیت بر ثانیه، افزایش نقاط ارائه خدمات به مشتریان از 90 به 105 نقطه با ظرفیت های یک، ده و صد گیگابیت بر ثانیه، تمرکز زدایی و توجه به ملاحظات پدافند غیر عامل در طراحی شبکه، تقویت ارتباطات، افزونه گی و استفاده از تکنولوژی ها نوین به منظور افزایش پایداری و قابلیت اطمینان شبکه، بهینه سازی مسیریابی و هم بندی شبکه در جهت تسهیل جریان ترافیکی، طراحی و راه اندازی سیستم مدیریت و مانیتورنیگ یکپارچه، طراحی و پیاده سازی کامل پروتکل ای.پی ورژن 6 (ip version 6) و بسترهای توسعه اینترنت اشیا در کشور، ارایه خدمات با سطوح کیفی مختلف و الویت بندی ترافیک مشتریان و ارائه سرویس های جدید به مشتریان.
شرکت ارتباط زیرساخت بر این باور است که تحول دیجیتال، توسعه زیرساخت ها همواره زیرساخت کلیدی توسعه در تمام بخش هاست.
نتیجه تلاش مدیران و متخصصان این شرکت در سال های اخیر موجبات کاهش شکاف دیجیتالی و مشارکت در عادلانه تر شدن بسیاری از خدمات دولت به مردم در حوزه های آموزشی، درمانی، فرهنگی، توسعه اطلاعات، نزدیک تر شدن رابطه دولت و مردم و در نتیجه شفافیت بوده است. در یک کلام زیرساخت لازمه دسترسی و دسترسی یعنی عدالت. توسعه مبتنی بر عدالت رویای پایدار هر ایرانی است.
علمی*م.ش*2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال