عادل الجبیر اولین قربانی پرونده قتل خاشقچی

تهران – ایرنا – عادل الجبیر وزیر خارجه سابق سعودی پنجشنبه گذشته جای خود را به ابراهیم العساف وزیر دولت و عضو شورای وزیران داد . از وی به عنوان اولین قربانی پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه نام برده شده است.

به گزارش ایرنا، الجبیر به دنبال کشته شدن خاشقچی در تمامی محافل جهانی با پرسش های متعدد خبرنگاران و روزنامه نگاران جهان در همین رابطه قرار می گرفت و به همین دلیل از سوی افکار عمومی و رسانه های گروهی جهان به شدت تحت فشار قرار داشت و به همین دلیل استعفای خود را تقدیم سلمان بن عبدالعزیز کرد، اما شاه سعودی با درخواست وی موافقت نکرد تا اینکه پنجشنبه گذشته طی فرآیند تغییرات شکل گرفته در کابینه دولت الجبیر نیز از کار برکنار و به عنوان وزیر مشاور دولت در امور خارجه منصوب شد.
ترمیم گسترده شکل گرفته در ساختار حکومت سعودی که هر چهار سال یک بار شکل می گیرد، هر چند به ظاهر بنا به دستور ملک سلمان انجام گرفت، اما بدون هیچ شک و تردید این عزل و انتصاب ها با مشورت و پیشنهاد و نقش مستقیم و تاثیرگذار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام گرفته است زیرا تمامی مقامات و مسئولان برگزیده شده دارای رویکرد فکری مشترک با وی هستند.
تحلیل گران سیاسی معتقدند که تحت الشعاع قرار گرفتن پرونده قتل خاشقچی و تقویت موقعیت و جایگاه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی جزو اهداف عمده تغییر و تحولات انجام گرفته در ساختار مقامات سعودی به شمار می رود.
در همین رابطه روزنامه 'رأی الیوم' در شماره امروز خود از ابراهیم العساف وزیر خارجه جدید 69 ساله به عنوان یک ' شخصیت محترم در میان شخصیت های جهانی ' و از انتخاب وی به عنوان یک ' تحول دراماتیک حرفه ای' نام برد.
به گفته رأی الیوم ، ریاض هم اکنون نیازمند وزیر خارجه ای است که بتواند به چهره نظام سعودی در سطح جهان بهبود ببخشد و اعتماد کشورهای خارجی را به آل سعود بار دیگر جلب کند .
این روزنامه فرامنطقه ای چاپ لندن از العساف به عنوان یک ' گزینه بسیار مهم ' نام برد که با ' بُعد تاریک کادر رهبری عربستان ' آشنا است و چه بسا به گونه بهتری بتواند نقش نمایندگی را برای ریاض ایفا نماید.
بر اساس این گزارش، قدرت گرفتن العساف تلاشی جهت حل و فصل مشکلات روابط عمومی در عربستان محسوب می شود و هدف از انتخاب وی جذابیت بخشیدن به نظام سعودی است و در واقع ریاض با این انتخاب می خواهد به جهان این پیام را بدهد که سیاست خارجه عربستان به دوران گذشته خود که پخته تر عمل می کرد، بازگشته است.
تحلیل گران معتقدند با توجه به اینکه العساف در گذشته عهده دار دو وزارت خانه اقتصاد و دارایی بوده پیش بینی می شود که وزارت خارجه عربستان در دوران وی به برقراری و تحکیم روابط اقتصادی با سایر کشورها نزدیک تر شود.
گفته می شود ملک سلمان با انتخاب های جدید خود و قرار دادن فرزندش محمد در میان حلقه ای از مشاوران نسل قدیم حاکم بر عربستان در صدد تقویت ولیعهد جوان و خام خود برآمده که تا کنون با سیاست های و اقدامات نسنجیده از جمله قتل خاشقچی به شدت باعث تضعیف موقعیت عربستان در سطح جهان شده است.
وزیر خارجه جدید سعودی در اولین مصاحبه خود که با خبرگزاری فرانسه انجام گرفت، مدعی شد نظام حاکم بر عربستان به هیچ وجه به علت کشته شدن خاشقجی در بحران بسر نمی برد بلکه در یک فرایند تحول به سر می برد.
خاورم ** 1487 **1144

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال