با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری

باشگاه نواوری «نیترو» دانشگاه علم و صنعت ایران افتتاح شد

تهران– ایرنا– باشگاه نوآوری«نیترو» و «فن راه» دانشگاه علم و صنعت ایران عصر امروز چهار شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، باشگاه نوآوری نیترو دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری با هدف توسعه و ایجاد فضای نوآوری و راه اندازی کسب و کارهای نوین مبتنی بر دانش و ابتکار یا همان استارتاپ در فضایی به مساحت 700 متر مربع در دانشگاه علم و صنعت ها ایجاد شده است.
شرکت ها و هسته های فناور که ایده محوری و محصول آنها تجاری شده است و جایگاه خود را در بازار به طور نسبی تثبیت کرده اند می توانند با اجاره فضاهای کاری نیترو از خدمات این مرکز بهره مند شوند. همچنین تیم های نوآوری که در مرحله طراحی مدل کسب و کار هستند و به دنبال ساخت نمونه اولیه و تعامل با بازار هستند، می توانند در ارتباط با شتابدهنده مستقر در نیترو، فرصت حضور در فضای کاری اشتراکی را برای خود فراهم کنند.
باشگاه نوآوری نیترو زیرساخت و ظرفیت لازم برای حمایت از 20 تیم با حداقل 100 نفر را دارا می باشد.
بر اساس این گزارش، مجموعه فن راه دانشگاه نیز به عنوان مرکز فعالیت برخی استارتاپ های موفق دانشگاه علم و صنعت که از چهار بخش اصلی کارگاه نمونه­ سازی سریع، ایستگاه خلاقیت، بازارچه فناوری و کارگزار تجاری ­سازی تشکیل شده است، افتتاح شد.
هدف از راه اندازی فن راه دانشگاه علم و صنعت نیز حمایت از تمام فعالیت های مربوط به خلق ایده های نوآورانه برای تولید فناوری بصورت حرفه ای و همچنین بازارسنجی، ایده ­پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی، نمونه ­سازی، طراحی صنعتی، استاندارد سازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالکیت فکری، فروش و عملیات مستشاری بعدی برای تحقق محصولات فناور در عرصه تولید صنعتی و همچنین عرضه سایر خدمات تخصصی است.

**در آینده نزدیک شاهد ظهور کارآفرینان بزرگی خواهیم بود
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حاشیه این آیین در حمع خبرنگاران در خصوص اینکه چه تعداد ار دانشگاه های کشور از باشگاه های فناور برحوردارند، اظهار کرد:در حال حاضر دهها دانشگاه کشور دارای چنین مجموعه هایی شده اند.
وی ضمن تقدیر از مسولان دانشگاه علم و صنعت برای راه اندازی باشگاه نیترو و همچنین فن راه در این دانشگاه گفت: به طور حتم با چنین بستری در آینده نزدیک شاهد اتفاقات بسیار مهمی در حوزه فناوری و کسب و کارهای نو از جمله ظهور کارآفرینان بزرگ خواهیم بود.
ستاری همچنین در ارتباط با چگونگی حمایت سرمایه ای از ایده های نوآورانه بعنوان یکی از دغدغه ها اصلی فعالان این حوزه نیز شکل گیری شتاب دهنده ها را در رفع این مشکل بسیار ضروری دانست.
وی افزود: استقرار شتاب دهنده در مراکز نوآور تنها با هدف تامین سرمایه و امکانات لازم از جمله حمایت حقوفی از افراد خلاق و استارتاپ ها است که امیدواریم مشکل فعالان مجموعه علم و صنعت نیز با وجود شتاب دهنده ای که قرار است مستقر شود رفع گردد.

**پیشبرد بهتر کار در گرو پیوند با مراکز فناور
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران در خصوص اینکه چه تعداد از دانشگاه های کشور دارای مراکز حمایتی در عرصه نوآوری هستند، گفت: هم اکنون محموعه های حمایتی از فعالان ایده پرداز و نوآور در بسیاری از دانشگاه ها از جنوب شرق، دانشگاه زاهدان گرفته تا شمال غرب، دانشگاه تبریز و در اقصی نقاط کشورمان ایجاد شده است.
دکتر برومند در عین حال، راه اندازی چنین مراکزی در دانشگاه ها را گام نخست برای ایجاد انگیزه در بین دانشجویان و اساتید دانشگاه ها برای انجام پروژه های فناورانه مشترک عنوان کرد و افزود: البته بسیاری از حلقه های دیگر نیز بایستی به این مراکز نوآور پیوند داده شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد: امروز بسیاری از بخش ها و دستگاه های اجرایی نیازمند پیوند با مراکز نوآور برای پیشبرد بهتر امور هستند.
وی ضمن تقدیر از کمک و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راه اندازی چنین فضاهایی افزود: البته سیاست معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم نیز بر حمایت از ایجاد چنین مراکزی استوار است.
برومند همچنین تصریح کرد: در بحث تامین مالی نیز دانشگاه علم و صنعت در یک صندوق پژوهش و فناوری مشارکت دارد که می تواند مورد استفاده فعالان عرصه فناوری و نوآوری این دانشگاه قرار گیرد.
علمی 1836*2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال