شمخانی: ملت های منطقه برای خروج آمریکا لحظه شماری می کنند

تهران - ایرنا – دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: ملت های منطقه برای خروج کامل نیروهای آمریکایی که حضورشان جز جنگ و ناامنی حاصلی نداشته، لحظه شماری می کنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی در دیدار با اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان تقویت و گسترش روابط همه جانبه با کشورهای همسایه را در ردیف اصول ثابت و غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: پیوندهای عمیق دینی،فرهنگی وتاریخی میان دو ملت ظرفیت های قابل ملاحظه ای را برای توسعه مناسبات مبتنی بر تامین منافع مشترک پیش روی دو کشور قرار داده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه امنیت و پیشرفت افغانستان را امنیت و پیشرفت ایران می دانیم بر لزوم تسریع در نهایی سازی وامضاء سند جامع روابط دو کشور تاکید کرد.
وی با تاکید بر ضرورت تلاش مستمر دو کشور در برقراری کامل امنیت در مرزهای مشترک برای مقابله با تحرکات اشرار، قاچاقچیان مواد مخدر و گروه های تروریستی، گفت: دشمنان امنیت و آرامش منطقه در اقدامی سازمان یافته بدنبال نا امن سازی مرزهای مشترک به منظور انتقال عناصر شکست خورده داعش به افغانستان و حمایت از توسعه تروریسم تکفیری در این کشور هستند تا بار دیگر آتش جنگ و خون ریزی و ناامنی را در منطقه شعله ور کنند.
شمخانی هوشیاری و آمادگی کشورهای منطقه برای مقابله با تهدیدات جدید تروریسم تکفیری را اجتناب ناپذیر و حیاتی دانست و تصریح کرد: هرگونه غفلت و بی توجهی به این تهدیدات می تواند حوداث تلخ و دهشت باری، مشابه آنچه که در عراق و سوریه رخ داد را تکرار کند.
وی با اعلام آمادگی کشورمان برای افزایش تعاملات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تعمیق همکاری های دفاعی، نظامی و امنیتی با کشور دوست و برادر افغانستان بر نقش تعاملات تجاری مرزی و تاثیرات مثبت آن بر حفظ امنیت مرزها و مقابله با قاچاق تاکید کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را فرصتی طلایی برای تقویت توانمندی های دفاعی و نظامی این کشور با اتکاء به ظرفیت های داخلی و درون منطقه ای ذکر کرد و افزود: ملت های منطقه برای خروج کامل نیروهای آمریکایی که حضورشان جز جنگ و ناامنی حاصلی نداشته لحظه شماری می کنند.
شمخانی با اشاره به ضرورت افزایش گفت وگو و تعامل سازنده میان گروه های مختلف در افعانستان و اجتناب از اقدامات خشن و مخل امنیت تاکید کرد: اقدامات پنهانی و مخرب برخی کشورهای فرامنطقه ای بویژه آمریکا کمکی به ایجاد صلح پایدار در افغانستان نخواهد کرد و پیچیدگیهای شکل گیری فرآیندهای مبتنی بر صلح سازی را افزایش می دهد‌.

** فعالسازی ظرفیتهای اقتصادی تضمین کننده مناسبات پایدار ایران و افغانستان است
محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام های گرم خود به رهبر معظم انقلاب و ریاست محترم جمهوری از تلاش بیست ساله دریابان شمخانی در تنش زدایی و ایجاد همگرایی میان کشورهای منطقه قدر دانی کرد.
وی ضرورت ایجاد سازوکارهای مشترک و فعال میان دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی دو کشور برای افزایش تحرک در حوزه مقابله با تروریسم، جرائم سازمان یافته و مبارزه با قاچاق مواد مخدر را مورد تاکید قرار داد و افزود: امنیت پایدار در مرزهای مشترک اصلی ترین اولویت دولت افعانستان است.
اشرف غنی رویکرد افغانستان به جمهوری اسلامی ایران را برگرفته از سیاستی راهبردی و در چارچوب تداوم و ارتقاء مناسبات در افقی بلند مدت عنوان کرد و افزود: فعالسازی ظرفیتهای اقتصادی قابل مبادله بویژه در حوزه ترانزیت کالا، تجارت و مبادلات مرزی تضمین کننده شکل گیری مناسبات پایدار و مبتنی بر منافع بلند مدت دو کشور است.
به گزارش ایرنا، دبیر شورای عالی امنیت ملی را در این سفر یک روزه که به دعوت حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان انجام شده، برخی مقامات عالی امنیتی، نظامی و سیاسی ایران همراهی می کنند.
شمخانی پیش از این دیدار با همتای افغانستانی خود و عبداله عبداله رییس اجرایی افغانستان ملاقات کرد. بررسی راه های گسترش مناسبات دو جانبه در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی، مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته و همکاری‌های مشترک مرزی و منطقه‌ای از مهم ترین اهداف سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به افغانستان است.
سیام**9314**1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال