امید هند برای خارج شدن روپیه از رکود در سال 2019

تهران - ایرنا - دولت هند انتظار دارد روپیه این کشور که در سال جاری میلادی به یکی از کم ارزش‌ترین واحد پول منطقه آسیا تبدیل شده است در سال 2019 با عواملی مانند کاهش قیمت نفت از رکود خارج شود.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه لایومنت، میانگین ارزش پول ملی هند روپیه تا ماه مارس سال جاری در مقابل با دلار 71.45 روپیه بود اما در ماه‌های پایانی سال توانسته به 71 روپیه برسد که انتظار می‌رود این میزان رشد در ماه‌های اولیه سال 2019 نیز ادامه داشته باشد.
به دنبال کاهش قیمت نفت، انتظار می‌رود که کسری حساب جاری کشور کمتر از 2.5 درصد از تولید خالص داخلی برای سه ماه اول سال 2019 باشد.
سرنوشت روپیه به دلیل قیمت نفت شاهد تغییرات وسیعی بوده است. قیمت نفت جهانی تقریباً به‌صورت روزانه در حال کاهش و سبد هندی نیز به‌شدت کاهش یافته است.
بر اساس نظر تحلیلی شرکت نومارا ژاپن، با کاهش قیمت 30 درصدی نفت نسبت به سال گذشته باید گفت که کشورهای وارد کننده در این میان مانند هند از مزایای بسیاری بهره‌مند خواهند شد. قیمت نفت یکی از عوامل اصلی تحریک کننده روپیه هند است و پیش بینی این است که روپیه بتواند با در نظر گرفتن چنین شرایطی در سال 2019 نسبت به سال گذشته شاهد رشد بیشتری باشد.
از طرف دیگر رشد اقتصاد داخلی هند نیز می‌تواند سرمایه گذاران خارجی بیشتری را برای ورود به عرصه تجارت هند تشویق کند.
به گفته شرکت نومارا ژاپن، البته در این میان عواملی مانند برگزاری انتخابات سال 2019 در هند و ناتوانی بانک‌ها برای ارائه وام به بخش‌های اقتصادی کشور به دلیل محدودیت‌های سرمایه و بحران نقدینگی نیز می‌تواند مانع ورود سرمایه گذاران خارجی به این کشور گردد.
در سال 2018 روپیه هند یکی از بدترین عملکردها را در بین ارزهای آسیایی داشته است. افزایش قیمت بنزین و فراورده‌های نفتی در هند فعالان اقتصادی را نگران کرده است. کاهش ارزش روپیه ممکن است تورم هند را به سطحی بالاتر از ۴.۹۷ درصد هدف گذاری شده بانک مرکزی هند برساند که در این صورت رشد اقتصادی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.
به گفته اکثر کارشناسان اقتصادی، دلیل اصلی کاهش ارزش روپیه در سال 2018 به دلیل افزایش قیمت نفت جهانی بوده که با کاهش قیمت نفت انتظار می‌رود ارزش روپیه در سال 2019 تا حدودی بتواند خود را از بحران کنونی نجات دهد.
آساق**9473**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال