برجسته های تارنماها؛

بودجه 98؛ مصائب دولت

تهران- ایرنا- کمتر از 24 ساعت دیگر بودجه سال 98 در حالی تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد که حرف و حدیث‌ها در خصوص آن بسیار زیاد است. برخی معتقدند که بودجه نهاد‌های فرهنگی کم توجهی شده است و کارشناسان اقتصادی تاکید دارند دولت باید هزینه‌های خود را کاهش دهد.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

** بودجه 98؛ مصائب دولت
سایت خبری تحلیلی «فرارو» در گفت گو با مهدی پازوکی اقتصاددان آورد: کمتر از 24 ساعت دیگر بودجه سال 98 در حالی تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد که حرف و حدیث‌ها در خصوص آن بسیار زیاد است. برخی معتقدند که بودجه نهاد‌های فرهنگی کم توجهی شده است و کارشناسان اقتصادی تاکید دارند که شرایط در سال آینده با توجه به کاهش صادرات نفتی و قیمت نفت، بسیار خطرناک است و دولت باید هزینه‌های خود را کاهش دهد. البته قرار بر این بود که طی هفته‌های گذشته این بودجه به صحن مجلس برود، اما با توجه به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب قرار بر این شد تغییراتی در آن اعمال و سپس تقدیم نمایندگان شود. اما همچنان این سوال مطرح است که با توجه به شرایط کشور در سال 98 بودجه باید چه مشخصات و جزئیاتی داشته باشد.

در همین خصوص مهدی پازوکی کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: «الان حدود 14.5 درصد از درآمد صادرات نفت به حساب شرکت نفت واریز می‌شود و حدود 85.5 درصد باقی می‌ماند. از این عدد حدود 34 درصد به صندوق توسعه واریز می‌شود و حدود 51.5 درصد نصیب دولت می‌شود. خب الان که در سال آینده صادرات نفت ما تا حدود زیادی کم می‌شود و قیمت نفت هم پایین آمده، مجلس باید سهم صندوق را کاهش دهد و حداکثر به 10 درصد برساند. اگر نمی‌خواهد سهم صندوق را کم کند باید بودجه نهاد‌های فرهنگی و غیرضروری را قطع کند.»

این اقتصاددان در خصوص بخش هزینه‌های دولت گفت: «حدودا دولت بالغ بر 320 هزارمیلیارد تومان هزینه دارد. از این مبلغ حدود 208 هزار میلیارد تومان آن درآمد غیرنفتی دولت است. بقیه آن که حدود 112 هزارمیلیارد تومان تراز عملیاتی بودجه سال جاری منفی است. این عدد در سال گذشته حدود 78 هزارمیلیارد تومان بود. خب این از بودجه نفت باید جبران شود. یعنی بخشی از این بودجه نفت صرف پروژه‌های عمرانی شود و این بودجه عمرانی هم باید به اندازه همین بودجه سال 97 باشد. یعنی نباید افزایش پیدا کند. یعنی باید پول نفتی که صرف بودجه زیربنایی می‌شود به بودجه جاری انتقال پیدا کند؛ بنابراین یا باید سهم صندوق کاهش پیدا کند یا بودجه‌های نهاد‌های فرهنگی قطع شود. زیرا اصلا صندوق با توجه به اقتصاد مقاومتی برای همچنین مواقعی تشکیل شده است.»

وی تصریح کرد: «بنابراین من امیدوارم نمایندگان مجلس و عقلای قم به منافع ملی بیاندیشند. ببینید ما سال آینده حدود 100 هزارمیلیارد تومان باید حقوق پرداخت و حدود 70 هزارمیلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی کمک کنیم. حالا به این‌ها 42 هزارمیلیارد تومان یارانه را که آقای احمدی نژاد روی دست دولت گذاشته را هم باید اضافه کنیم. نکته جالب این است که آقای احمدی نژاد الان معتقدند که می‌توان به هر فرد 500 هزار تومان یارانه پرداخت کنیم. ما الان که یارانه 45 هزار تومان است 42 هزار میلیارد هزینه روی دست دولت گذاشته است. حالا شما حساب کنید اگر قرارباشد 500 هزار تومان پرداخت شود چه اتفاقی در کشور رخ خواهد داد.»

** مستند‌های سیاسی؛ مستند یا نامستند؟!
سایت خبری «فرارو» بانگاهی به حواشی مستند «هاشمی زنده است» با درج عنوان «مستند‌های سیاسی؛ مستند یا نامستند؟!» آورده است: هنوز زمان زیادی از اکران جنجالی مستند راه طی شده ساخته علی ملاقلی پور نگذشته است که حالا مستند «هاشمی زنده است» به کارگردانی علی طادی با واکنش‌ها و انتقادات بسیاری از سوی نزدیکان و خانواده آیت الله هاسمی مواجه شده است. بنا بر گفته سازندگان این مستند که پیش‌تر قرار بود در دانشگاه امیرکبیر به نمایش در بیاید با مخالفت مسئولان این دانشگاه مواجه شد و اکران نخست آن در دانشگاه تهران انجام شد، به معرفی و روایت جزئیات زندگی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از ابتدای نوجوانی تا فوت وی و بررسی اقداماتش بین سال‌های 1320 تا دی ماه 1395 پرداخته است. آن‌ها تاکید دارند که این مستند ضمن بررسی تاریخ معاصر کشورمان در سال‌های فعالیت هاشمی رفسنجانی، روایتگر حیات انقلابی، سیاسی و اجتماعی وی است.

اما با این وجود خانواده آیت الله نه تنها حاضر نشدند در مراسم رونمایی این اثر شرکت کنند بلکه اعلام کردند این مستند کاملا مغرضانه و حتی در بخش‌هایی اطلاعات غلط به مخاطب خود داده است. یاسر هاشمی فرزند آیت الله هاشمی در این باره معتقد است: «به نظر می‌آید که ساخت این مستند از سوی ارگان‌های خاص به صورت سفارشی ساخته شده بود که بیشتر در جهت تخریب آیت‌ا... هاشمی بود چرا که گفته شده این مستند جنبه انتقاد دارد، اما چنین موضوعی را مشاهده نکردیم چرا که جنبه انتقادی نداشت. متاسفانه صحنه‌ها، تصاویر و اطلاعات دروغ در این فیلم بسیار زیاد بود که حتی پس از مدتی مشخص شد که این فیلم از وزارت ارشاد مجوز نگرفته است.»

همین انتقادات موجب شد که سازندگان این مستند نیز در مقام پاسخگو بربیایند و علی طادی در این باره اظهار کرد: «تفاوت نگاه خودم و افرادی مانند خانواده آیت‌الله‌هاشمی را می‌پذیرم، اما وقتی به یک اثر نقدی وارد می‌شود، باید همراه با مصداق باشد. خانواده آیت‌الله‌هاشمی می‌گویند که این مستند تحریف تاریخ است، پر از دروغ است، واقعیت را جعل کرده است و...‌ای کاش بگویند دقیقا کجای مستند تحریف است؟ دقیقا اشاره کنند که فلان بخش که فلان مسأله را نشان می‌دهد، دروغ است و واقعیت ندارد.»

** علت افزایش اندک قیمت دلار پس از ثبات اخیر، چیست؟
پایگاه خبری تحلیلی «انتخاب» با درج عنوان «علت افزایش اندک قیمت دلار پس از ثبات اخیر»، چیست؟ آورد: در هفته های گذشته و پس از روز 13 آبان همزمان با تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، قیمت دلار با ‏کاهش تدریجی و منطقی مواجه شد به طوریکه در هفته های گذشته، به یک ثبات نسبی و قابل قبول رسید.‏ با این وجود، روز سوم دی ماه، قیمت دلار اندکی افزایش یافت و علیرغم ثابت ماندن نرخ دلار درصرافی بانکها در رقم 10100 تومان در بین دلالان و برخی صرافی ها به حدود 10300رسید.

اما واقعیت چیست؟ همه ساله با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، قیمت دلار به صورت فصلی و مقطعی اندکی افزایش می یابد ‏اما این افزایش قیمت دائمی نیست و بلافاصله پس از تعطیلات سال نوی میلادی جبران می شود.‏

این افزایش مقطعی قیمت دو دلیل دارد؛ اول اینکه تقاضا برای مسافرت به خارج از کشور افزایش می یابد و در نتیجه تقاضای ‏خرید ارز بیشتر می شود. دوم اینکه در این مقطع از سال، تقاضای ارزی شرکت های تجاری که به دنبال تسویه های ارزی ‏انتهای سال جاری خود هستند، افزایش پیدا می کند. در نتیجه با افزایش تقاضای خرید، به صورت طبیعی، قیمت اندکی بالاتر می ‏رود.‏ این موضوع را رضا ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان هم تایید کرده است. به گفته ترکاشوند، با توجه به تسویه های تجاری پایان ‏سال میلادی، افزایش تقاضا برای حواله های ارزی و مسافرت ها از بانک ها و صرافی های مجاز امری طبیعی و بدیهی است‎.‎

دلالان ارزی با وجود اطلاع از این شرایط، از همین افزایش مقطعی و اندک قیمت دلار سوءاستفاده کرده و شروع به نوسان گیری می کنند. به گفته فعالان اقتصادی، در صورتی که مردم وارد بازی نوسان گیران شده و به خرید دلار بپردازند در چند روز آینده و پس از پایان تعطیلات سال نوی میلادی، با کاهش دوباره قیمت ‏دلار، متضرر و مجبور خواهند شد دلارهای خود را به قیمت پایین تر بفروشند.‏

** آیت‌الله هاشمی شاهرودی درگذشت
پایگاه خبری «عصر ایران» در گزارشی با درج این عنوان آورده است: بیت حضرت آیت الله «سید محمود هاشمی شاهرودی» در اطلاعیه ای درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تایید کرد. وی به دلیل بیماری سخت در بیمارستان بستری بود و در شرایط جسمی سختی به سر می برد. صبح امروز هم رسانه ها از فوت او خبر دادند اما تکذیب شد.وی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده داشت و قبلا رئیس قوه قضاییه، عضو شورای نگهبان بود. او در سال های ابتدایی بعد از انقلاب اسلامی ایران، ریاست مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را عهده دار بود. هاشمی شاهرودی به هنگام فوت 70 سال داشت. قرار است پیکر آیت الله هاشمی شاهرودی در حرم حضرت معصومه(س) خاکسپاری شود.

بیماری آیت الله شاهرودی دی ماه سال گذشته اعلام شد وی برای درمان به آلمان رفته است. او سپس برای ادامه درمان به ایران بازگشت. آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی برای آخرین بار تیر ماه در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور یافت. در روزهای گذشته اعلام شد تکلم برای وی ضرر دارد و به همین دلیل در جلسات مجمع حاضر نمی‌شود.

** حمایت نماینده رشت از رفراندوم‌های محلی: ما باید در برخی مسائل نظر مردم را بپرسیم
سایت خبری «عصر ایران» در گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت با درج این عنوان، آورد: غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت، در مورد لایحه برگزاری رفراندوم های محلی که در حال حاضر در معاونت حقوقی رئیس جمهور در حال تدوین است، گفت: «ما برداشت صحیح از رفراندوم نداریم و اشکال کار ما این است که در آخر کار اگر دلمان بخواهد یا نخواهد نتیجه را به مردم می گوییم.» «ما باید در بعضی از مسائل نظر مردم را بپرسیم. این اتفاق در کشور ما نمی افتد و این کار بدی است.»

نایب رئیس فراکسیون مستقلین با بیان اینکه ما باید متناسب با نظر مردم پیش برویم اظهار داشت: «ای کاش می‌شد ما در مسائل مهم به مردم مراجعه کنیم. مسائلی منطقه ای و ‌محلی است و نیازی به گستردگی آن نیست. در برخی کشورهای اروپایی منطقه ای است که مردم به توافق رسیده‌اند که اصلا ماشین آنجا ورود نکند این تصمیم محلی است، ما هم نیاز به این گونه توافقات که در قالب رای گیری های محلی حاصل می‌شود داریم. جای این مسئله که ما در مسایل محلی نظر مردم را بپرسیم در کشور ما خالی است.»


** اداره‌های دولتی از بهشت زهرا یاد بگیرند
سایت خبری «عصر ایران» با درج عنوان «اداره‌های دولتی از بهشت زهرا یاد بگیرند» گزارش داد: از وقتی پیکر متوفی وارد آمبولانس بهشت زهرا می‌شود تا زمانی که که در خاک آرام می‌گیرد، کارهایش به خوبی و بدون هیچ مشکلی جلو می‌رود.

شما با خیال راحت می‌توانید عزاداری کنید چون کارها انجام شده است. واقعا اداره‌های دولتی می‌توانند سیستم بهشت زهرا را در دستور کار خود قرار دهند. یک سازمان در ایران توانسته، کار مردمی را که در حالت عادی نیستند و ممکن است در لحظه واکنش‌های تندی از خود نشان دهند به خوبی انجام دهد. ای کاش همانگونه که به مرده‌ها احترام گذاشته می‌شود تا کار آنها به خوبی انجام شود، به زنده‌های این جامعه هم احترام می‌گذاشتیم و اجازه نمی‌دادیم برای انجام کارهای‌شان این همه سختی بکشند.

** با افزایش دوبرابری قیمت گوشت سفید، خواسته وزیر محقق شد
سایت خبری «تابناک»، با درج این عنوان، در این گزارش آورده است: مدتی است که قیمت بسیاری از کالا‌های ضروری خانوار از جمله گوشت سفید به شدت در حال افزایش است و مبلغ نهایی فروش این محصولات در فروشگاه‌ها به قدری بالا رفته که بسیاری از خانواده‌ها به ویژه خانواده‌های نیازمند دیگر امکان خرید و مصرف نیاز‌های ضروری خود را ندارند. هر چند اکنون و در رابطه با چرایی افزایش قیمت گوشت سفید موضوع کمبود تولید مورد تأکید مسئولان است، بررسی‌ها نشان می‌دهد در این رابطه وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌هایی برای افزایش قیمت داشته که اکنون زمان تحقق آن رسیده است.

مقایسه نرخ کنونی (دی ماه) گوشت مرغ در بازار با 5 ماه پیش، بیانگر این است که این محصول حداقل با 40 درصد افزایش قیمت رو به رو بوده و در برخی موارد تا دو برابر افزایش داشته است.

تیرماه سال جاری محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی قیمت آن موقع گوشت سفید را کم توصیف کرد و رسماً از برنامه این وزارتخانه برای افزایش قیمت گوشت سفید پرده برداشت. حجتی در آن مقطع ضمن اشاره به این موضوع که قیمت گوشت سفید در ایران به مراتب از قیمت این محصول در کشور‌های همسایه کم‌تر است، گفت: همه باید کمک کنیم که نرخ مرغ بر اساس قیمت تمام شده، افزایش یابد. چرا که مرغ در ایران ارزان‌ترین قیمت مرغ در سطح جهان است.

دقت در گفته‌های آن روز وزیر جهاد کشاورزی نشان می‌دهد که این مقام ارشد دولتی از افزایش تولید مرغ گوشتی ناراضی بود و جوجه ریزی بیش از اندازه را عاملی برای افزایش مشکل تولید کنندگان گوشت مرغ می‌دانست. نکاتی که پیرو آن، از همه همکاران خود خواست تا کمک کنند قیمت این محصول افزایش یابد؛ درخواستی که ظاهرا نه تنها در این وزارت خانه، که در وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز مورد توجه قرار گرفت چراکه عدم ورود جدی آنها به مسئله واردات و تنظیم بازار را موجب شد!

** تغییر کاربری باغ 10 هکتاری شمس تبریز به مجتمع تجاری
پایگاه خبری «اسکان نیوز» با درج این عنوان در مطلبی آورد: موج توسعه شهری در تبریز این بار به باغ پارک 10 هکتاری شمس تبریز رسید و قرار است که بخشی از این باغ تبدیل به مجتمع تجاری، هتل آپارتمان، پارکینگ و مابقی آن فضا سبز شود. براساس اخبار رسیده و پروانه احداث بنا مقرر شده که باغ پارک 10 هکتاری شمس تبریزی به مجتمع تجاری و هتل آپارتمان تغییر کاربری دهد. طبق تصمیم کمیسیون ماده 5 که یکی تخصص‌هایش تغییر کاربری بوده و فضا سبز تبریز هم از این مصوبات بی‌نصیب نمانده؛ حالا قرار است که باغ پارک شمس تبریزی تغییر کاربری دهد. بر اساس آخرین مصوبات این کمیسیون بخشی از ورودی باغ شمس تبریز تبدیل به ساختمانی چهارده طبقه خواهد شد. طبق اخبار رسیده به اسکان نیوز بحث تغییر کاربری باغ شمس تبریزی با مخالفت‌هایی مواجه بوده و قرار است که امروز (سه شنبه) در صحن شورای شهر تبریز مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

پارک 10 هکتاری شمس تبریزی در منطقه چایکنار تبریز واقع شده. این پارک یکی از زیباترین پارک‌های کشور محسوب می‌شود، که استفاده از معماری سنتی و معماری ایرانی سرلوحه کار ساخت آن بوده. استفاده از حوض‌ها و آبروهای سنتی و آلاچیق‌های چوبی یکی از مهمترین کارهای انجام شده است که نشان دهنده استفاده از معماری سنتی ایرانی بوده و این مورد از جمله ویژگی‌های خاص پارک محسوب می‌شود.

** درآمد تقریبی طرح جریمه مشمولان غایب؛ 7 هزار و 500 میلیارد تومان
وبگاه «خبرآنلاین» با بیان «حساب سرانگشتی از درآمد طرحی که می‌گویند شکست خورده است!» و درج عنوان «درآمد تقریبی طرح جریمه مشمولان غایب؛ 7 هزار و 500 میلیارد تومان» گزارش داد: اگر به طور میانگین هر سرباز غایب 15 میلیون تومان پرداخت کرده باشد، با احتساب 500 هزار شرکت‌کننده در این طرح، حدود 7 هزار و 500 میلیارد تومان درآمد تقریبی این طرح از آغاز آن تاکنون بوده است.

از ستاد کل نیروهای مسلح اصرار به اتمام طرح جریمه مشمولان غایب؛ از دولت و نمایندگان مجلس انکار. سرنوشت طرح جریمه مشمولان غایب که برخی آن را طرح خرید خدمت سربازی می‌خوانند در هاله‌ای از ابهام است و ستاد کل نیروهای مسلح نه به تغییر قانون خدمت سربازی تن می‌دهند و نه به ادامه این طرح. طی یکی دوماه اخیر بارها مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کردند امسال آخرین سال اجرای طرح جریمه مشمولان غایب است. این خبر اما طی‌ سال‌های اخیر هم سابقه داشته و تقریبا در دو سال اخیر بارها مسئولان ستاد می‌گویند تمایلی به ادامه اجرای این طرح ندارند.

طرح جریمه مشمولان شکست خورده است؟ درباره این طرح و چرایی اجرای آن طی سال‌های اخیر بحث‌های زیادی شده است. برخی می‌گویند سربازهای فراری را نمی‌توان به راحتی به تور انداخت و آنهایی که بیش از 8 سال غیبت کرده‌اند حالا با انگیزه پرداخت پول هم حاضر نیستند کارت پایان خدمت را به جیب بزنند. گروه دیگر اما معتقدند باید با اعمال محدودیت‌های اجتماعی مانند عدم اعطای گواهینامه، محدودیت‌های اجتماعی و.. به هرشکلی که شده سربازان غایب را به تور انداخت.

اما آنچه واضح است، اینکه موفقیت یا عدم موفقیت این طرح بستگی به برآوردهای ستاد کل نیروهای مسلح از میزان احتمالی شرکت کنندگان طرح است. اگر برآورده‌ها شرکت حدود 50 درصد واجدان شرایط باشد، باید گفت که طرح به کلی شکست خورده و اگر احتمالی کمتری مطرح باشد، می‌تواند به ادامه طرح امید داشت. چرا که اگر مشمولان غایب را طبق اظهارات مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح حدود 2 میلیون و 200 هزار نفر برآورد کنیم، مشارکت 500 هزار نفری (22 درصدی از واجدان شرایط) در این طرح می‌تواند مصداقی بر شکست آن باشد.

** خزانه‌داری متمرکز راه اصلی شفافیت بودجه و حذف فساد
پایگاه خبری «ساعت 24» به نقل از احمد میدری معاون رفاه وزارت کار در این گزارش تحلیلی آورد: درآمدهای پرشماری از سوی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی وصول می‌شود که هرگز در خزانه‌داری کشور ردی از آن‌ها دیده نمی‌شود. این اتفاق که روند فزاینده‌ای را تجربه می‌کند عاملی برای نا شفاف بودن بودجه‌های سالانه ایران شده و البته راه را برای فساد احتمالی برای مدیران و تصمیم سازان دستگاه‌های حاکمیتی باز می‌کند.

اگر امروز و در آستانه تدوین بودجه سال آینده بخواهیم راه اصلی برای ایجاد شفافیت بازکنیم و به نقطه مطلوبی برسیم، این است که خزانه‌داری متمرکز را احیا کنیم و آن را به‌مثابه مطالبه ملی در صدر خواسته‌ها قرار دهیم. خزانه‌داری متمرکز به این معناست که هر ریالی که به‌عنوان درآمد دستگاه‌های دولتی کسب می‌شود باید کد داشته باشد و معلوم باشد دلیل این درآمد و توجیه آن چیست و چرا و از کجا به‌دست‌آمده است و همین مسیر باید برای هر ریال خرج نیز اعمال شود و یک ریال هزینه بدون اینکه کد داشته باشد از خزانه بیرون نرود. بدون پدیدار شدن این وضعیت نمی‌توان امیدوار بود بودجه سالانه کشور شفاف شود و صدها دستگاه دولتی و حاکمیتی به‌سوی شفافیت حرکت کنند.. احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در یک نشست در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با عنوان شفافیت بودجه و آثار آن بر رفاه اجتماعی با توضیح دادن نکات یادشده تأکید کرد، متأسفانه در حال حاضر به دلیل فقدان خزانه‌داری متمرکز صدها راه برای کسب درآمد از سوی دستگاه‌ها ایجادشده است و هر دستگاهی راهی برای افزایش رفاه کارکنان خود از مسیر ایجاد درآمد درست کرده و به هیچ‌کس هم پاسخگو نیست.

احمد میدری در پاسخ به این پرسش که برای شفافیت بودجه و ایجاد خزانه متمرکز چه باید کرد گفت اولاً باید اهمیت این موضوع برای همه مردم و حتی مدیران دستگاه‌های حاکمیتی و نهادهای نظارتی آشکار شود و همه باید بدانند خزانه‌داری متمرکز یک مقوله لوکس و تشریفاتی نیست و راه اصلی برای شفافیت و حذف فساد است. در مرحله بعد باید جنبش مردمی و به‌ویژه از راه تحلیل و اطلاع‌رسانی رسانه‌ای و ایجاد نهادهای مدنی و از مسیر مجلس قانون‌گذاری به مبارزه با فساد و مطالبه گری برای شفافیت اقدام کنیم.

** تقابل مدیریت سنتی با بانکداری دیجیتال
تارنمای خبری «تیتر 20» با درج عنوان «تقابل مدیریت سنتی با بانکداری دیجیتال» گزارش داد: صحبت از عزیمت شبکه بانکی کشور به سوی دروازه های بانکداری دیجیتال، بدون فراهم سازی مقدمات فکری و ساختاری در صنعت بانکداری و بیش از همه بدون ایجاد تحول در پارادایم ذهنی و اجرایی مدیران بانکی کشور، ادعایی بیش نیست. دیجیتالی شدن بانکداری را در کشور نباید فقط به ابزارهای دیجیتال و تحولات سخت افزاری در این عرصه وابسته دانست و صرفا به فراهم سازی بسترهای الکترونیک در تراکنش های بانکی و تجهیز سخت افزاری و نرم افزاری دانش دیجیتال در این عرصه بسنده نمود.

به نظر می رسد برای تحقق دقیق و کامل این مهم، نخست باید ذهن و اندیشه مدیران بانکی کشور را در سطوح بالا و حتی متوسط اجرایی به این دانش و بینش مجهز نمود. چرا که دیجیتالی شدن فرآیندها و ساختارهای کهنه و رسوب گرفته اداری در ایران به اندازه تحول در بسترهای فنی اهمیت دارد و تفکر کهنه و سنتی نمی تواند در عصر بانکداری مدرن، تحولات لازم را پیش بینی و اجرایی کند و صرفا در این راه دنباله رو نابلدی خواهد بود که فقط الفاظ زیبا به کار می برد.

محمدحسین استاد،مدیر روابط عمومی یکی از بانک های خصوصی، ضمن تائید مواهب استفاده از ابزارهای مجازی در برگزاری جلسات در شبکه بانکی و بهره گیری از ظرفیت ارتباطات مجازی، در این خصوص به خبرنگار تیتر20 گفت: گذار از همه شاخص های بانکداری سنتی به بانکداری دیجیتال، لازمه دستیابی همه جانبه شبکه بانکی به مواهب بانکداری دیجیتال است. در همین زمینه اتفاقا بانک ایران زمین نیز برای تحقق هدف گذاری تعیین شده این بانک برای سال 1400 که تبدیل شدن به بانک تمام دیجیتال ایران است، تمام جلسات درون سازمانی بین کمیته های مختلف و سمینارها را با استفاده از ویدئو کنفرانس و به صورت دیجیتالی برگزار می نماید.

در نهایت به نظر می رسد شبکه بانکی کشور در همه زمینه ها و ارکان نیاز به خانه تکانی ساختاری دارد، توجهات جدید بانک مرکزی برای تحول در عرصه بانکداری کشور و جلوگیری از هدررفت منابع، اتفاقا رخداد مبارکی است که باید آن را به فال نیک گرفت اما به نظر می رسد در ساختارهای داخلی نیز مدیران بانکی کشور باید خود چاره ساز برخی کندی ها و تاخیرها باشند و برای تحقق بانکداری مدرن در مجموعه های تحت مدیریت خود، به همه ارکان و ساختارها توجه نشان دهند، صرفه جویی از همین راههای باریک هم ممکن است.

پژوهشم**1699**2002**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال