کاهش چاقی دانش آموزان با برنامه های تغذیه سالم در مدارس

تهران – ایرنا - تحقیقات نشان می دهد که پیگیری سیاست های تغذیه ای در مدرسه و برنامه هایی که عادات غذایی سالم‌تر را بین دانش آموزان ترویج می کنند، چاقی و افزایش شاخص توده بدنی (BMI) دانش آموزان را محدود می کند.

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از نشریه 'ساینس دیلی'، نتایج تحقیقاتی که به مدت پنج سال در مرکز تحقیق مواد غذایی دانشگاه کنکتیکات انجام شد، نشان می‌دهد دانش آموزان مدارسی که برنامه های تغذیه سالم در آن اجرا می شود، رفتارهای سالم تری در قیاس با دانش‌آموزان مدارس فاقد برنامه های تغذیه ای دارند.
در مدت انجام این تحقیقات، دانش آموزانی که مورد حمایت سیاست های تغذیه ای مناسب در مدارسشان بودند، کمتر از یک درصد افزایش چاقی و توده بدنی داشتند در حالی که این میزان افزایش در دیگر دانش آموزان بین 3 تا 4 درصد بوده است.
به گفته محققان، چاقی کودکان به عنوان یک تهدید جدی برای سلامتی محسوب می شود و مدارس، برای دستیابی کودکان و خانواده هایشان به اهداف مورد نظر در زمینه کاهش خطرات ناشی از تغذیه نامناسب و ارتقای سلامت، نقش مهم و اساسی دارند.
این مطالعه یکی از نخستین تحقیقات انجام شده در خصوص سیاست های هدایت و راهنمایی دانش آموزان از طریق مدرسه است و محققان در این مطالعه هر دو شاخص رفتاری و بیولوژیکی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
مارلین شوارتز، مدیر ارشد این مطالعات می گوید: سیاست های تغذیه ای مورد مطالعه در مدارس شامل اطمینان یافتن از همخوانی تمام وعده های غذایی مدرسه با معیارهای تغذیه ای مورد نظر، توزیع بروشورهای تغذیه بین دانش آموزان و خانواده های آنها؛ کمپین های مدرسه ای برای محدود کردن استفاده از نوشیدنی های شیرین و تشویق دانش آموزان به استفاده از آب و محدود کردن استفاده از غذاها یا نوشیدنی ها به عنوان پاداش برای عملکرد تحصیلی یا رفتار خوب می شود.
همچنین براساس این تحقیقات، برنامه های مبتنی بر افزایش فعالیت های بدنی و ورزشی به تنهایی بر کاهش شاخص چاقی و توده بدنی نوجوانان تاثیرگذار نخواهد بود.
چاقی در اوایل زندگی بر وضعیت سلامت در طول عمر تاثیر می گذارد و باعث بروز بسیاری از بیماری های مزمن مانند فشار خون بالا، دیابت و افسردگی می شود که به کاهش بهره وری و کاهش امید به زندگی منجر خواهد شد.
علمی*ح.م*2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال