تدوین سند ملی زیست شناسی ایران

کرج- ایرنا- رئیس انجمن زیست شناسی ایران با اشاره به رصد بسیاری از نیازهای پایه ای کشور، گفت: به همین منظور سند ملی زیست شناسی ایران در حال تدوین است.

دکتر محمد نبیونی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با تدوین این سند بسیاری از نیازهای کشور را برای یک دوره 25 ساله بررسی می کنیم و آن را در اختیار مسئولان امر قرار می دهیم تا برنامه ریزی هایشان را در چارچوب این سند ملی انجام دهند.
وی یکی دیگر از اهداف این سند را کمک به اشتغال دانش آموختگان زیست شناسی عنوان کرد و اظهار داشت: وضعیت اشتغال به گونه ای است که کمتر از 20 درصد از فارغ التحصیلان تکمیلی و دکتری در رشته های مرتبط به کار گرفته می شوند.
به گفته این استاد دانشگاه خوارزمی، این سند ساز و کار فعالیت در حوزه زیستی را ترسیم کرده و می تواند برای معضلات اشتغال فارغ التحصیلان نیز راهکارهایی ارایه دهد.
وی در ادامه به یکی دیگر از اقدامات دانشگاه خورازمی در حوزه زیستی اشاره کرد و افزود: یکی از این اولویت ها پرداختن به موضوع سلول های بنیادی است که دانشگاه خوارزمی در حال راه اندازی شهر سلول است.
وی ادامه داد: مقدمات تاسیس این شهر در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی انجام شده و امیدواریم که مرکزیت فعالیت سلول های بنیادی، پزشکی بازشناختی و بازساختی کشور در این مکان راه اندازی شود.
نبیونی گفت: این شهر سلولی از سه بخش تشکیل شده که یک پارک علم و فناوری تخصصی در سلول های بنیادی، یک مجموعه ای با عنوان سل بادی یا بخش علمی ترویجی سلول های بنیادی و همچنین یک بیمارستان تخصصی با هتلینگ مناسب در ارتباط با سل تراپی یا سلول درمانی است.
وی اظهار امیدواری کرد که با ساخت این شهر سلولی نیازهای 30 سال آینده کشور در این حوزه را بتوان پیش بینی و تامین کرد.
انجمن زیست شناسی ایران با هدف تقویت دانش زیست شناسی و کمک به ارتقای سطح علمی محققان، تقویت دانش عمومی زیست شناسی و ایجاد ارتباط بین دانش و مردم به زبان ساده، بررسی مسایل و مشکلات زیست شناسی و تلاش برای رفع مشکلات و ایجاد فضای همفکری و همکاری بین محققان و دانشمندان رشته زیست شناسی فعالیت می کند.
6156/ 6155

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال