زمزمه سیاستمدار انگلیسی علیه نخست وزیر خبرساز شد

لندن – ایرنا – زمزمه جرمی کوربین رهبر حزب اپوزیسیون دولت که روز چهارشنبه در جریان جدال لفظی با نخست وزیر در مجلس، او را یک «زن احمق» خواند، در رسانه های انگلیسی خبر ساز شد و رئیس مجلس قرار است این موضوع را پیگیری کند.

به گزارش ایرنا، تصاویر منتشر شده نشان می دهد پس از آنکه «ترزا می» در نشست پرسش و پاسخ از نخست وزیر، طرح حزب کارگر را برای عدم رای اعتماد به خود دست می اندازد، کوربین کلماتی را زمزمه کرده است.
کوربین دوشنبه گذشته اعلام کرد که در اعتراض به تأخیر دولت برای برگزاری رأی‌گیری پارلمان درباره توافقنامه برگزیت، صلاحیت «ترزا می» برای نخست‌وزیری را به رأی می‌گذارد.
وی با بیان اینکه هیچ دلیل منطقی برای تاخیر وجود ندارد و همین حالا هم یک ماه وقت کشی شده است، گفت: «نخست‌وزیر زیر خطر تقاضا برای رای عدم اعتماد مجبور شده است تا طرحش را دوباره به مجلس بیاورد. ما به او اجازه نخواهیم داد به طور موذیانه‌ای تاخیر ایجاد کند تا یک دوراهی غلط بین توافق سرهم بندی‌شده‌اش و از سوی دیگر نداشتن هرگونه توافق ایجاد کند.
نخست‌وزیر انگلیس هفته گذشته از ترس شکست در پارلمان، رأی‌گیری درباره توافق‌نامه برگزیت را یک ماه به تعویق انداخت تا از این فرصت برای جلب رضایت نمایندگان کشورش استفاده کند. با این حال ناظران بر این باورند که او هیچ شانسی در این ماموریت ندارد و انگلیس به اجبار بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.
بر اساس رویه سیاسی، نخست وزیر بایستی زمان رسیدگی به طرح عدم رای اعتماد رهبر حزب کارگر را تعیین کند. هرچند این حزب خواستار انجام رای گیری پیش از پایان سال جاری میلادی است، اما «می» امروز آب پاکی را روی دست طرفداران این طرح ریخت و در اظهاراتی تند به کوربین گفت: می‌دانم که فصل کریسمس است و فصل پانتومیم‌، منظورم نمایشی است که ما از سوی حزب کارگر در این مدت شاهدش بوده‌ایم!» وی افزود من به این آقای محترم می‌گویم: «پشت سرت را نگاه کن،‌ آنها (هم‌حزبی‌هایت) تحت تأثیر تو نیستند و این کشور هم نیست!‌»
اگرچه صدای کوربین در آن هنگام شنیده نمی‌شود اما دوربین‌‌های حاضر در مجلس به خوبی تصویر لحظه‌ای را که او زیر لبی عبارتی را ادا می‌کند نشان می‌دهند.
کوربین در تازه‌ترین اظهار نظر خود در این باره گفته است که از عبارت «زن احمق» درباره نخست وزیر یا هیچ‌کس دیگر استفاده نکرده و افزود: آن دسته از اعضای مجلس را که برگزیت را به پانتومیم تشبیه کرده‌اند «آدمهای احمق» خوانده است.
سخنگوی کوربین اعلام کرد:‌ «وی خانم می را زن احمق نخوانده و من دلیلی برای عذرخواهی نمی‌بینم.» وی همچنین افزود: «لب‌خوانی مشکوک است و خود من چنین برداشت کردم که او گفته است «آدم‌های احمق.»
کوربین پیش از این به شدت به توافق « می» با اتحادیه اروپا برای انجام برگزیت تاخته و آن را «حرکتی عمیقا منفی» از سوی نخست‌وزیری «درحال سقوط» توصیف کرده بود.
هم زمان هم حزبی های نخست وزیر خواستار عذرخواهی کوربین و دخالت جان برکو رئیس مجلس در این مساله شده اند. برکو گفته است پس از بررسی تصاویر نظرش را اعلام خواهد کرد.
شبک**اروپام ** هـ ن **1708

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال