امکان افزایش تنش آمریکا و کره شمالی در سال آینده میلادی

تهران - ایرنا - به گفته محققان اگر مذاکرات ایالات متحده و کره شمالی بر سر خلع سلاح پیونگ یانک تا اواسط سال آینده میلادی به بن بست برسد، ممکن است تنش های نظامی میان این دو کشور افزایش یابد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «موسسه مطالعات سیاسی آسن» کره جنوبی طی تحقیقاتی با عنوان 'انتخاب کره' می گوید، در صورت توقف مذاکرات بر سر خلع سلاح هسته ای کره شمالی که به این کشور امکان انجام آزمایش موشک های دوربرد را می دهد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می تواند به انجام رزمایش های نظامی مشترک با کره جنوبی ادامه دهد.
کره شمالی از یک سال قبل آزمایش های اتمی و پرتاب موشک های بالستیک قاره پیما را متوقف کرد و توانست روابط خود را با کره جنوبی بهبود بخشد و تا اندازه ای تنش ها میان این کشور و آمریکا و جامعه بین المللی کاهش یافت. به دنبال این اقدام آمریکا و کره جنوبی تصمیم گرفتند رزمایش های مشترک سالانه خود را متوقف کنند.
به گفته این موسسه با وجود بن بست مذاکراتی آمریکا و کره شمالی، این احتمال وجود دارد که ترامپ رزمایش نظامی با سئول را باز هم به تعویق بیاندازد؛ اما اگر این مذاکرات تا اواسط سال آینده همچنان بی نتیجه باقی بماند آمریکا و کره جنوبی ماه آگوست (مرداد - شهریور) سال آینده رزمایش نظامی سالانه خود را در مقیاس بزرگتر انجام خواهند داد.
به نوشته نشریه کوریا هرالد، پس از نشست سران کره شمالی و آمریکا که روز 12 ژوئن (22 خرداد) سال جاری در سنگاپور برگذار شد ترامپ برای نشان دادن حسن نیت خود در روند خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ رزمایش نظامی با متحدانش را به حالت تعلیق درآورد.
به گفته محققان، انتظار می رود اختلافات میان واشنگتن و پیونگ یانگ بدون پیشرفت چشمگیر و یا حتی شکست در مذاکرات خلع سلاح هسته ای تا سال آینده میلادی نیز ادامه یابد و این موضوع سئول را در دو راهی انتخاب میان کره شمالی یا آمریکا قرار دهد.
کره شمالی احتمالا از کره جنوبی می خواهد تا همکاری های میان کره ای را تسریع بخشیده و خواستار کمک در راستای تحریم ها از سوی ایالات متحده شود؛ در حالی که انتظار می رود واشنگتن تحریم ها را افزایش داده و کره جنوبی را نیز برای مشارکت در این امر تحت فشار قرار دهد.
چندی پیش ترامپ در پیامی توئیتری پیرامون مذاکرات با پیونگ یانگ نوشت: افراد بسیاری درباره روند مذاکرات با کره شمالی می پرسند؛ من همیشه پاسخ می دهم که ما عجله نداریم. این کشور (کره شمالی) ظرفیت بالایی برای شکوفایی اقتصادی دارد و کیم جونگ اون بهتر از هر کسی می داند و از آن برای مردمش به صورت کامل استفاده خواهد کرد.
کره شمالی نیز اقدام های آمریکا از جمله سیاست های این کشور در دشمنی با پیونگ یانگ و تحریم ها را که باعث توقف گفت و گوها شده، محکوم کرده است.
در حال حاضر کره جنوبی و آمریکا در حال انجام مذاکراتی برای انجام اقدامات مشترک هستند که چگونگی اشتراک هزینه های استقرار 28 هزار نیروی آمریکایی در خاک کره جنوبی را تصریح می کند.
در عین حال با وجود رقابت استراتژیک آمریکا و چین برای نفوذ به شمال شرق آسیا، این احتمال وجود دارد که این دو ابرقدرت بتوانند از مسائل هسته ای کره شمالی به منظور اعمال نفوذ در مذاکره با یکدیگر نیز استفاده کنند.
**آساق**9470**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

پربیننده

نوروز، زمینه ساز توسعه گردشگری و اقتصادی

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

نوروز، زمینه ساز توسعه گردشگری و اقتصادی

جشنواره بزرگ نوروز با محوریت ایران

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

جشنواره بزرگ نوروز با محوریت ایران

ملت‌های حوزه نوروز صلح طلبند

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران:

ملت‌های حوزه نوروز صلح طلبند