اختلاف بر سر نامزد وزارت آموزش؛

مدارس عراق، نیمه تعطیل

بغداد – ایرنا – همزمان با ادامه اختلاف احزاب سیاسی بر سر نامزد پست وزارت آموزش و پرورش عراق، یک فراخوان از سوی یک تشکل ناشناخته در شبکه های اجتماعی در طول روزهای گذشته در اعتراض به اوضاع نابسامان تدریس و برنامه های درسی امروز چهارشنبه مدارس را در برخی شهرهای عراق نیمه تعطیل کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یک تشکل ناشناخته به نام «کمیته هماهنگ کننده اعتصاب در مدارس عراق» در طول روزهای گذشته در اعتراض به متون و برنامه های درسی به ویژه در مقاطع ابتدایی فراخوان اعتصاب در مدارس عراق داده بود که این فراخوان امروز چهارشنبه، مدارس را در این کشور به حالت نیمه تعطیل درآورد.
پیوستن کاربران مختلف در شبکه های اجتماعی تحت عنوان معلمان و خانواده های دانش آموزان به این فراخوان و تبلیغ برخی رسانه های بومی عراق درباره آن باعث شد تا برخی از مدارس از امروز چهارشنبه به حال نیمه تعطیل در آیند و دانش آموزان از حضور در مدارس خودداری کنند.
دعوت کنندگان به این اعتصاب اعلام کرده اند که اعتصاب طی دو روز چهارشنبه و پنجشنبه (فردا) ادامه دارد و وزارت آموزش و پرورش عراق 15 روز فرصت دارد تا به مطالبات اعتصاب کنندگان رسیدگی کند.
تغییر برنامه های درسی به دلیل نامناسب بودن آن با توانمندی و سطح دانش آموزان مقطع ابتدایی، بهبود زیر ساخت های مدارس، برکنار کردن کمیته نظارت بر تدوین متون درسی، بهبود وضعیت معیشتی معلمان و حفاظت از معلمان در برابر تعرض و تهدیدهای احتمالی خانواده های دانش آموزان از جمله مطالب مهم مطرح شده است.
خبرگزاری «الفرات نیوز» ارگان خبری جریان حکمت ملی (سید عمار حکیم) در گزارشی از روند اعتصاب های امروز نوشته است که بسیاری از دانش آموزان ابتدایی در بغداد پایتخت عراق امروز به فراخوان اعتصاب پاسخ مثبت داده و از حضور در کلاس های درس و رفتن به مدرسه خودداری کردند.
این خبرگزاری به نقل از «حسین الربیعی» که از او به عنوان یکی از هماهنگ کننده های اعتصاب یاد کرده گفته است که فراخوان اعتصاب در پی شکست همه تلاش ها در طول سنوات گذشته برای اقناع مسوولان در وزارت آموزش و پرورش به ضرورت ارتقا وضعیت آموزشی و پرورشی و بهبود متون درسی صورت گرفته است.
کانون معلمان عراق در واکنش به اعتصاب عمومی اعلام کرده است که هیچ ارتباطی با اعتصاب مزبور ندارد و تشکل ها و گروه هایی که در پی این فراخوان هستند را نمی شناسد.
این تشکل صنفی رسمی در بیانیه ای اعلام کرده است که دعوت به اعتصاب از طرف برخی جریان های ناشناس در سطح شبکه های اجتماعی صورت گرفته است.
برخی از استان های عراق از جمله استان نجف از پیوستن به اعتصاب عمومی و تعطیل مدارس در این استان، به دلیل نامعلوم بودن هویت دعوت کنندگان و اهداف و انگیزه های آنها خودداری کرده است.
این درحالیست که گزارش ها در کرکوک حاکیست که پاسخ عمومی به فراخوان اعتصاب بالا بوده و بسیاری از دانش آموزان از حضور در سر کلاس ها خودداری کرده اند.
تغییرات جدید در برنامه های درسی به ویژه در مقطع ابتدایی به دلیل پیچیده بودن برخی از مسائل درسی و عدم همخوانی آن با توانمندی و سطح دانش آموز، در افکار عمومی عراق با اعتراض مواجه شد و حتی برخی از نمایندگان پارلمان و شخصیت های سیاسی به صف معترضان پیوستند.
جالب اینکه یکی از تالیف کنندگان کتاب های درسی عراق و ناظر بر کمیته تالیف کتاب های درسی در وزارت آموزش و پرورش عراق چند روز قبل در یکی از شبکه های تلویزیونی بومی از حل یک مسئله ریاضی متعلق به کلاس دوم ابتدایی عاجز ماند!
یک گزارش تکانده در وزارت آموزش و پرورس حاکیست که از مجموع یک میلیون دانش آموز ثبت نام کننده در 2005 در مقطع ابتدایی تنها 84 هزار نفر آنها در 2017 در امتحانات سراسری ششم ابتدایی قبول شده و به مرحله متوسطه رسیدند.
طبق این گزارش اغلب دانش اموزان که از رسیدن به مقطع متوسطه باز مانده اند و تعداد آنها بالغ بر 900 هزار نفر است، یا ترک تحصیل کرده و یا در طول مراحل مختلف ابتدایی از قبول در امتحانات عاجز مانده اند.
این اعتراضات در حالی صورت گرفته پارلمان عراق شب گذشته (سه شنبه) در جلسه ای جنجالی از دادن رای اعتماد به نامزد وزارت آموزش و پرورش خودداری کرد و همچنان بعد از گذشت 50 روز از شروع به کار دولت عادل عبدالمهدی، همچنان عراق فاقد وزیر آموزش و پرورش است.
قرار است که پارلمان این کشور، فردا پنجشنبه در خصوص 5 وزیر باقی مانده کابینه عبدالمهدی از جمله وزیر آموزش و پرورش تصمیم گیری کند.
خاورم *10*353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال