الخبر:

الجزایر وتونس برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تلاش می کنند

الجزیره- ایرنا- روزنامه «الخبر » الجزایر امروز چهارشنبه نوشت، برخی کشورهای عربی و از جمله الجزایر و تونس در حال رایزنی با دیگر کشورها برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هستند.

به گزارش ایرنا، الخبر به نقل از یک منبع آگاه در ریاست جمهوری تونس که از آن نامی نبرد، نوشت، برخی کشورهای عربی و از جمله تونس و الجزایر در حال هماهنگی با هم هستند تا بار دیگر سوریه به اتحادیه عرب بازگردد.
الخبر افزود، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز به نقل از یک منبع تونسی نوشت، «الباجی قاید السبسی » رئیس جمهوری تونس طی نشست سران عرب در بیروت، مشورت هایی با مقام های عرب انجام می دهد تا آن ها را قانع کند «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه به نشست سران عرب در تونس در ماه مارس دعوت شود.
«خمیس الجهیناوی» وزیر خارجه تونس اواخر مهرماه گذشته سوریه را کشوری دارای جایگاه خاص در جهان عرب دانست و گفت، جهان عرب به سوریه یکپارچه نیاز دارد.
روزنامه دولتی «الاهرام» مصر نیز اواخر مهرماه در مقاله ای با عنوان «سوریه چه زمانی به اتحادیه عرب باز می گردد» نوشت، حل بحران سوریه از طریق سیاسی حتمی است.
الاهرام در ادامه تصمیم به تعلیق عضویت سوریه را نقطه تحول مهمی در تاریخ اتحادیه عرب دانست و نوشت، از همان ابتدا تصویب این امر با شبهاتی همراه بود زیرا با توجه به مخالفت لبنان، عراق و الجزایر، برخلاف آنچه گفته می شد، اجماعی در این خصوص وجود نداشت.
از سوی دیگر «سامح شکری » وزیر خارجه مصر نیز اواسط مهرماه هنگام دیدار «عبدالفتاح السیسی » از روسیه در خصوص سوریه گفت، مصر امیدوار است سوریه پس از پایان درگیری ها و تحقق اراده مردم این کشور، به اتحادیه عرب بازگردد.
شکری پیش از این نیز بارها بر ضرورت حل بحران در سوریه از طریق سیاسی تاکید کرده بود و با این سخنان باعث شد برخی بگویند مصر طرحی ابتکاری برای حل بحران سوریه و بازگشت آن به زیر چتر اتحادیه عرب دارد .
«عبدالقادر مساهل » وزیر خارجه الجزایر نیز اوایل مهرماه در حاشیه هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با «ولید المعلم » همتای سوری خود دیدار کرد و گفت که کشورش در کنار دمشق در دفاع از حاکمیت ملی و حفظ یکپارچگی ارضی این کشور می ایستد.
چند ماه پیش «جاسم محمد جعفر » نماینده مجلس عراق با اشاره به اینکه عادی شدن اوضاع در سوریه باعث ایجاد ثبات و امنیت در مرزهای آن و تقویت توان آن برای مقابله با حملات تروریستی می شود، گفت، عراق و چند کشور عربی دیگر با تمام توان تلاش می کنند سوریه بار دیگر به اتحادیه عرب بازگردد .
وی افزود، عراق، مصر، الجزایرو تونس با قدرت از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب حمایت می کنند و مصر در این میان مهم ترین بازیگر است زیرا متحد اصلی روسیه است و از نظر اداری نفوذ زیادی در اتحادیه عرب دارد .
«ابراهیم الجعفری » وزیر خارجه عراق نیز چند ماه پیش از خالی بودن کرسی سوریه در اتحادیه عرب انتقاد کرد و خواستار بازنگری در تصمیم تعلیق عضویت سوریه شد.
«منذر ماخوس » یکی از سران مخالفان سوری نیز چندی پیش گفت، برخی کشورها و از جمله عراق، لبنان، موریتانی ، عمان، سودان و مصر همچنان بشار اسد را رئیس جمهوری قانونی سوریه می دانند.
تارنمای الخلیج آنلاین نیز نوشت، این درست است که عضویت سوریه در سال 2011 به حالت تعلیق درآمده است و بسیاری از کشورهای عربی با سوریه قطع رابطه کرده اند اما از سال 2013 دیدگاه کلی اتحادیه عرب در خصوص سوریه تغییر کرده است.
روز یکشنبه «عمر البشیر » رئیس جمهوری سودان به دمشق رفت و با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت و گو کرد.او نخستین رئیس جمهوری یک کشور عربی است که از زمان آغاز بحران در سوریه از دمشق دیدار می کند.
اتحادیه عرب از ماه نوامبر سال 2011 عضویت سوریه را که یکی از اعضای موسس آن بود، به حالت تعلیق در آورد.
اتحادیهٔ عرب یک سازمان بین‌المللی منطقه‌ای شامل کشورهای عمدتاً عربیِ جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا است (۲۲ کشور عربی زبان شامل ۱۰ کشور آفریقایی و ۱۲ کشور آسیایی). این اتحادیه در ۲۲ مارس ۱۹۴۵ با ۶ عضو مؤسس مصر، عربستان، عراق، سوریه، لبنان و اردن بنیان نهاده‌شد و یمن نیز چند روز بعد در ۵ مه ۱۹۴۵ به آن پیوست. این اتحادیه ۲۲ عضو اصلی و ۴ عضو ناظر دارد.
خاورم **2041**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال