لبنان در آستانه خروج از بحران هفت ماهه تشکیل دولت

بیروت-ایرنا- پس از گذشت نزدیک به هفت ماه از معرفی «سعد الحریری» به عنوان نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان، طرحی با 5 بند برای برون رفت از این بحران پیشنهاد شده که با اجرای دو بند دیگر از آن طی روزهای آینده، لبنانی ها آغاز سال نو را با تشکیل دولت جدیدشان جشن خواهند گرفت.

به گزارش ایرنا، در ادامه تحرک هفته گذشته «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان برای به حرکت انداختن قطار متوقف شده تشکیل کابینه، دیروز (سه شنبه) ژنرال «عباس ابراهیم» رئیس دستگاه امنیتی لبنان ضمن دیدار و گفت و گو با 6 نماینده مستقل اهل سنت در پارلمان، نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه و رئیس جمهوری این کشور، خبر داد که همه گره ها برای تشکیل دولت باز شده و بزودی کابینه متولد خواهد شد.
پس از آنکه سوم خرداد اکثریت پارلمان نام سعد الحریری را برای نخست وزیری به میشل عون پیشنهاد دادند، وی الحریری را مامور کرد تا دولت سوم خود را تشکیل دهد، اما به خاطر سهم خواهی های دو متحد مسیحی و دروزی نخست وزیر یعنی حزب «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» و حزب «سوسیالیست ترقی خواه» به رهبری «ولید جنبلاط» کار گره خورد.
مخالفت رئیس جمهوری و احزاب همسوی او، با دستیابی یاران جعجع و عون به سهمیه وزارت هایی که در کابینه مطالبه می کردند و اصرار آنها باعث شد 5 ماه چانه زنی ها ادامه داشته باشد و بالاخره دو طرف به طرحی میانه راضی شدند.
در آخرین روزهای مهرماه که لبنان در آستانه تشکیل دولت قرار گرفت، الحریری هنوز گره دیگری را که در طول آن مدت نادیده می گرفت، باز نکرده بود. نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان هرگز فکرش را نمی کرد که 6 نماینده سُنی که خارج از چارچوب حزب او یعنی «المستقبل» در انتخابات پارلمانی به مجلس رسیده بودند، بر روی خواسته شان یعنی داشتن یک وزیر در دولت ثابت قدم بمانند و حزب الله در حمایت از آنان نام وزرای خود را معرفی نکند.
بدین ترتیب گره آخری که باید با دست باز می شد، کورتر شد و حدود دو ماه دیگر فرایند تشکیل دولت لبنان به تعطیلی کشیده شد. احزاب همسو با حزب الله از جمله جنبش «امل» به رهبری رئیس پارلمان و «جریان ملی آزاد» حزب نزدیک به رئیس جمهور به ریاست «جبران باسیل» همواره خواسته فراکسیون سنی های مستقل در داشتن یک وزیر را بر حق می دانستند اما الحریری خود را پدر اهل سنت لبنان خطاب کرد و حاضر به حتی شنیدن خواسته آنان و اعتراف به وجود این رقیب نمی کرد.
هفته گذشته رئیس جمهوری لبنان با نیروهای سیاسی و نمایندگان احزاب کشورش از جمله این 6 نماینده سنی مستقل دیدار کرد تا زمینه ای برای حل مشکل فراهم کند.

**طرح 5 بندی برای تولد کابینه
ظهر روز سه شنبه سرلشکر عباس ابراهیم نمایندگان سنی مستقل را در خانه «عبدالرحیم مراد» یکی از این 6 تن ملاقات کرد و طرحی 5 بندی را مطرح کرد که اگر عملی شود، تشکیل دولت سهل الوصول خواهد شد.
نخستین بند این است که رئیس جمهوری از سهمیه وزرایی که در عرف سیاسی لبنان به او اختصاص دارد یکی را به این نمایندگان اختصاص دهد. مساله ای که مورد قبول عون، حزب الله و هیچ کدام از جریان های نزدیک به آنها نبود و می خواستند تا الحریری «احتکار وزرای سنی را پایان دهد».
دومین بند، پذیرش مطالبه فراکسیون 6 نفره سنی های مستقل توسط سعد الحریری و اعتراف به وجود این نمایندگان رقیب بود. مساله ای که در این هفت ماه الحریری زیر بار آن نمی رفت.
بند سوم، معرفی وزیری خارج از فراکسیون و نامی غیر از این 6 نماینده مستقل سنی بود؛ امری که آنها همواره چنین پیشنهادی را رد می کردند و خواستار انتخاب یکی از میان خودشان به عنوان وزیر بودند.
بند چهارم، ملاقات سعد الحریری با 6 نماینده سنی مستقل بود، مساله ای شاید ساده و پیش پا افتاده که تاکنون در طول این مدت نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه هرگز زیر بار آن نمی رفت و لجاجت می کرد. عون هفته پیش این اقدام الحریری را باعث تعجب خوانده بود.
بند پنجم، پیشنهاد چند نام برای وزارت از سوی نمایندگان سنی مستقل به رئیس جمهور و دادن اختیار به میشل عون برای برگزیدن یکی از آنها است.
ابراهیم پس از دیدار با فراکسیون «اللقاء التشاوری» گفت که لبنانی ها وقت زیادی را صبر کرده اند و به دقایق پایانی این فرایند رسیده ایم.
وی ضمن قدردانی از رئیس جمهوری این را هم گفت که الحریری با این طرح مشکلی ندارد و در ساعات آینده با این نمایندگان دیدار می کند.
عبدالرحیم مراد نیز با بیان اینکه همه گره ها باز شده و دیگر گره ای وجود ندارد اظهار داشت بزودی خبرهای خوبی را خواهیم شنید.
ژنرال ابراهیم پس از این در «بیت الوسط» مقر الحریری با نخست وزیر و در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» با میشل عون دیدار و گفت و گو کرد و آنها را از جریان مذاکرات خود با 6 نماینده آگاه کرد.
منابع خبری لبنانی گزارش دادند که رئیس دستگاه امنیتی لبنان که نزدیک به جنبش امل و حزب الله است به عنوان میانجی از سوی سنی های مستقل چند نام را به الحریری و عون ارائه کرد تا رئیس جمهور یکی از آنها را انتخاب کند.

**شمارش معکوس برای تشکیل دولت
روزنامه لبنانی «الاخبار» با اشاره به اینکه پس از 8 ماه از نبود دولت، به تعطیلی کشیده شدن فرایند تشکیل کابینه و گره ها و موانع بسیار و هدر رفتن وقت، همه تصمیم گرفتند که رو به یک راه برای حل و فصل ماجرا بیاورند و از مواضع شان کوتاه بیایند تا عباس ابراهیم مدیرکل امنیت عمومی خود کارگردانی فرایندی را به عهده گرفته و اعلام کند که همه گره ها باز شده و نشانه های زیادی وجود دارد که پیش از عید میلاد حضرت مسیح(ع) دولت متولد شود.
این روزنامه به نقل از منابع خود درباره نام های پیشنهاد شده به رئیس جمهور از سوی 6 نماینده سنی نوشت: عبدالرحیم مراد و «الولید سکریه» نام «حسن مراد» فرزند عبدالرحیم مراد وزیر پیشین دفاع و آموزش و پرورش را پیشنهاد دادند. «فیصل کرامی» نام مشاور خود «عثمان مجذوب» را نامزد کرد. «عدنان طرابلسی» اسم «طه ناجی»، و «قاسم هاشم» نیز نام «جواد عدرا» را برای وزرات دادند، ولی «جهاد الصمد» کسی را به عنوان گزینه وزرات از طرف خود معرفی نکرد.
در این میان شاید بتوان حسن مراد و جواد عدرا را دو شخص نزدیکتر به گزینه نهایی عون دانست چرا که شخص مراد مقبولیت دارد و عدرا نیز کسی است که یکی دو هفته پیش جبران باسیل از او به عنوان گزینه مناسبی به عنوان وزیر سنی های مستقل یاد کرده بود.

**چراغ سبز آمریکا و اروپا
روزنامه لبنانی «الجمهوریه» نیز در شماره امروز خود، موضوع چراغ سبز آمریکا و اروپا برای تشکیل دولت را برجسته کرد و نوشت که در پی تحرک میشل عون و عباس ابراهیم، دیشب موضع آمریکا و بعد از آن اروپا در این مورد مشخص شد و ناظران سیاسی گفتند که آنها با طرح پیشنهادی برای تشکیل کابینه لبنان مشکلی ندارند.
به نوشته الجمهوریه، «رویترز» به نقل از یک مقام مسئول در وزرات خارجه آمریکا گفت که واشنگتن امیدوار است دولت آینده لبنان، به کشور امنیت و استقرار بیشتر را برای لبنان به ارمغان آورد و آمریکا در زمینه های مشترک به لبنان کمک خواهد کرد.
این مقام آمریکایی البته از افزایش قدرت سیاسی حزب الله در لبنان ابراز نگرانی کرده و در این باره هشدار داده است.
الجمهوریه همچنین به دیدار دیروز «کریستینا لاسن» سفیر اتحادیه اروپا در لبنان با سعد الحریری اشاره کرده و نوشت که سفیر اتحادیه اروپا گفته که ما از همه تلاش ها برای تشکیل دولت لبنان استقبال می کنیم و هر کاری لازم باشد برای انجام فوری این مهم انجام می دهیم، چرا که با توجه به وضعیت پرتنش منطقه این امر از نظر سیاسی بسیار ضرورت دارد.
محافل رسانه ای و سیاسی لبنانی پیش بینی می کنند پس از دیدار قریب الوقوع الحریری و نمایندگان سنی مستقل، و همچنین انتخاب یکی از نام های پیشنهادی توسط عون، روز شنبه یا یکشنبه دولت جدید لبنان تشکیل شود.
خاورم**2054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال