بیانیه اعضای اروپایی شورای امنیت

کوزوو و صربستان برای کاهش تنش اقدام کنند

نیویورک- ایرنا- اعضای اروپایی شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه ای از مقامات صربستان و کوزوو خواستند تا در چارچوب قطعنامه شورای امنیت و اعلامیه استقلال بلگراد و پریشتینا هرچه سریعتر تنش های ایجاد شده را کاهش دهند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کارل وان استروم نماینده هلند که به نمایندگی از اعضای فعلی و آتی شورای امنیت، بیانیه را قرائت کرد، افزود: می خواهیم تاکید کنیم که توافقنامه جامع و قانونی در چارچوب احترام به قواعد اتحادیه اروپا میان این دو کشور ضروری است.
وی ادامه داد: نقل و انتقال نیروهای امنیتی کوزور یک حق حاکمیتی است. تعهد کوزوو را یادآور می شویم که انتقال نیروهای امنیتی خود را در هماهنگی نزدیک با ناتو و متحدان آن انجام دهد.
نماینده اعضای فعلی و آتی اروپا در شورای امنیت اضافه کرد: ما از مقامات کوزوو می خواهیم که انتقال نیروهای امنیتی خود را در 10 سال آینده به یک فرآیند شفاف و فراگیر تبدیل کنند، سیاق قدیمی را تغییر دهند و از هرگونه تاثیرات زیان آور بر گفت وگو بین بلگراد و پریشتینا خودداری ورزند.
وان استروم با اشاره به گذشت دو دهه از تصویب قطعنامه 1244 و ده سال پس از اعلامیه استقلال کوزوو تاکید کرد: بلگراد و پریشتینا هنوز در مورد بسیاری از جنبه های روابط آینده خود نیازمند توافق هستند که در چارچوب توافق جامع عادی سازی روابط باید حل و فصل شود.
وی خواستار اقدامات دو طرف برای کاهش تنش ها و ایجاد شرایط برای دستیابی به یک توافق جامع شد که نمایندگان اتحادیه اروپا تسهیلگر آن خواهند بود.
اوایل آذرماه پس از افزایش 100 درصدی مالیات بر کالاهای وارداتی از صربستان از سوی دولت کوزوو و و دستگیری چهار صرب توسط نیروهای امنیتی این کشور، تنش های سیاسی و تجاری بین بلگراد و پریشتینا بالا گرفت.
همچنین نیروی امنیتی کوزوو در چهار منطقه کوزووسکا میتروویتسا وارد شد و چهار تن از صرب های این منطقه را دستگیر و به ایستگاه پلیس در جنوب کوزوو انتقال دادند. این اقدام در حالی انجام گرفت که نیروهای امنیتی کوزوو بر اساس قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل تنها می توانند با موافقت نیروهای بین المللی کی فور به منطقه صرب نشین شمال کوزوو وارد شوند.
از سوی دیگر مقام های اتحادیه اروپا صربستان و کوزوو را به خویشتنداری و کاهش تنش های سیاسی و تجاری فراخواندند.
اتحادیه اروپا با اشاره به تشدید تنش روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی میان صربستان و کوزوو از بلگراد و پریشتینا خواست که به اقدام های تحریک آمیز هر چه زودتر پایان دهند و برای عادی سازی روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی گام بردارند.
کوزوو براساس قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل متحد از ژوئن سال 1999، تحت قیمومیت هیات غیرنظامی این سازمان قرار گرفته و نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) موسوم به 'کی فور' برای تامین امنیت در این سرزمین مستقر شده اند.
نمایندگان انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، لهستان، بلژیک و سوئد، نماینده هلند را در زمان قرائت این بیانیه همراهی کردند.
اروپام*1429

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال