تایلند 2018، پیشتازی اقتصاد بر سیاست

کوالالامپور- ایرنا - تایلند که بتازگی ریاست اتحادیه جنوب شرق آسیا' آسه آن' را برعهده گرفته، اگرچه نتوانست امسال نیز شاهد برگزاری انتخابات سراسری باشد، اما رویدادهای مختلف اقتصادی و کسب جایگاه مهم منطقه ای، انتظارها را برای بازتر شدن فضای سیاسی و برگزاری نهایی انتخابات در سال آینده این کشور افزایش داده است.

تایلند یا سیام سابق ، کشوری در شبه‌جزیره هندوچین در جنوب شرق آسیاست که لائوس، کامبوج، مالزی ،میانمار و دریای آندامان همسایه های آن هستند.

* انتخابات سراسری
یکی از مهمترین مواردی که سالهاست مردم و احزاب سیاسی این کشور انتظار آن را می کشیدند بالاخره هفته قبل با اعلام دولت این کشور تمامی ممنوعیت های فعالیت های سیاسی احزاب در این کشور که از سال 2014 برای برقراری نظم و امنیت و اصلاحات مورد نیاز در کشور متوقف شده بود، مجددا از سرگرفته شد بنابر اعلام نخست وزیر این کشور پرایوت چان اوچا با عنایت به نزدیکی به انتخابات سراسری 24 فوریه (5 اسفند) که در این کشور برگزار خواهد شد مردم بایستی شناخت کافی از احزابی که قصد شرکت در انتخابات دارند را داشته باشند از این رو لغو ممنوعیت فعالیت سیاسی احزاب برچیده شد که این موضوع یکی از قدم های مثبت دولت در کنار اصلاحات بسیار فراوانی که در سالهای گذشته انجام داده می باشد.
تاریخ این انتخابات تاکنون چندین بار دراین کشور به تعویق افتاده بود.
عرصه سیاسی تایلند از سال 2014 و پس از وقوع کودتای نظامی که منجر به سرنگونی دولت حاکم شد، تاکنون در انتظار برگزاری انتخابات سراسری است. انتخاباتی که قرار بود در سال 2017 برگزار شود اما به تاخیر افتاد که قرار است امسال برگزار شود.
عرصه سیاسی تایلند که منتظر برگزاری انتخابات سراسری این کشور به منظور حرکت در مسیر دموکراسی است، در سال 2017 با رخدادهای مختلف پیرامون برگزاری این انتخابات روبرو بود.
دولت نظامی تایلند پس از کودتای ماه مه سال 2014 وعده داد که در یک فاصله 18 ماهه نسبت به برگزاری انتخابات اقدام کند، اما عمل به این وعده بر اساس برخی شرایط داخلی این کشور تاکنون به تعویق افتاده است.
'پرایوت چان اوچا' نخست وزیر تایلند که از ابتدای وقوع کودتا ت چندین بار از برگزاری انتخابات سخن راند اما پایان سال گذشته میلادی نیز دوباره وعده داد که انتخابات در ماه نوامبر 2018 برگزار می شود، که این تاریخ نیز به 24 فوریه 2019 (5 اسفند) موکول شد.

*نجات دانش اموزان فوتبالیست اسیر شده در غار
بدون شک میتوان گفت این موضوع یکی از مهمترین اتفاقات رخ داده در طول سال 2018 در تایلند می باشد چرا که این موضوع به نحوی نظر تمامی جهانیان را به این کشور معطوف نمود و تمامی کشور با همت و همبستگی مثال زدنی دست به دست هم دادند تا این دانش اموزان و معلم آنها را که در این غار گرفتار شده بودند ، نجات دهند، تا جایی که بسیاری از افراد متخصص نیز از اقصی نقاط جهان به این تیم نجات پیوستند تا سرانجام پس از 17 روز عملیات طاقت فرسا در عمق جنگل و غارهای صعب العبود بالاخره در روز 10 جولای خبر نجات و بیرون اورده شدن همه دانش اموزان بصورت سالم و سلامت اعلام شد.
در همین راستا سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در پیامی خطاب به مقامات وزارت امور خارجه تایلند از نجات موفقیت آمیز 12 نوجوان تایلندی از غار تام‌لوانگ‌ ابراز مسرت کرد.
بهرام قاسمی در این پیام نوشت: مردم ایران نیز همپای مردم تایلند نگران این نوجوانان بودند و با نگرانی این خبر را دنبال می کردند. خداوند را سپاسگزاریم که موهبت زندگی در جمع خانواده را مجدد به این نوجوانان و والدینشان عطا کرد. به روح آن افسر شجاع نیروهای ویژه دریایی تایلند که جانش را در راه نجات این نوجوانان از دست داد درود می فرستیم.

تایید داروی ضد ایدز تولید شده توسط تایلند
یکی از مهمترین پیشرفت ها و دستاوردهای علمی این کشور در کنار دهها مورد دیگر تاییدداروی تولید شده ضد ایدز در تایلند توسط سازمان بهداشت جهانی بود , تولیدکنندگان این دارو بدنبال ورود به بازارهای جهانی میباشند این دارو که 'افاویرنز' نام دارد برای اولین در سطح جنوب شرق اسیا توانست تمامی استانداردهای مد نظر سازمان بهداشت جهانی را دریافت و روانه بازار شود.

احداث خطوط مترو و گسترش 6 خط جدید
گردشگران می گویند در بانکوک می توانید به راحتی تمامی وسایل حمل و نقل را بیابید، از تاکسی گرفته تا موتور، تاکسی و حتی قایق هایی که در رودخانه داخل شهر اقدام به حمل و نقل مسافر می کنند.
ولی از همه اینها که بگذریم مترو یکی از محبوب ترین وسایل نقلیه شهروندان و گردشگران در تایلند است اما کمبود ایستگاه و عدم دسترسی همه افراد به این وسیله نقلیه یکی از مواردی بود که دولت کنونی توانست با آغاز احداث 6 خط جدید که چند روز پیش خط سبز آن احداث و بهره برداری شد این امکان را حتی برای افرادی که دورتر از شهر قرار دارند فراهم کند تا همه بتوانند با هزینه کم وبدون ترافیک به داخل شهر و دیگر اماکن تردد داشته باشند.
احداث 6 خط طولانی مترو توسط دولت یکی از مهمترین کارهای اقتصادی آن محسوب می شود که حدود 5 سال طول خواهید کشید ولی بعد از اتمام آن تمامی مناطق شهر توسط این خطوط به هم متصل خواهد شد در ادامه این پروژه ها احتمال اغاز پروژه اتصال دو فرودگاه بانکوک نیز مطرح است که در صورت ایجاد این خطوط دو فرودگاه بانکوک که در حالت عادی 2 ساعت از همدیگر فاصله دارند بعد از راه اندازی ان مسافرین قادر به تردد بین دوفرودگاه در زمانی و هزینه کمی خواهند بود .

* توریسم: تبدیل شهرهای ناشناخته به جاذبه های توریستی
تایلند به خودی خود در بحث جذب توریست خارجی زبانزد گردشگران جهانی است .
طبق گزارش بلومبرگ در سال 2017 گردشگران و مسافرین 57 میلیارد دلار در تایلند پول خرج کردند که این میزان دو برابر میزانی است که در چین ,ماکا ئو و ژاپن و هنک کنگ خرج شده است .
اما نکته حائز اهمیت این استکه دولت این کشور با برنامه های مختلف درصدد توسعه توریسم داخلی است. سازمان توریسم تایلند برای معرفی یا توسعه توریسم داخلی با شرکت های هواپیمایی قرارداد بسته و یارانه ای به انها می دهد تا بلیط ارزان قیمت برای مقاصد داخلی ارائه کند ،
از طرفی هم بسته به تاریخ و دیرینه و آداب و رسوم و ویژگی های جغرافیایی هر شهر تایلند فستیوال هایی طراحی شود تا مردم را به بازدید از این اماکن ترغیب کنند یعنی هم از طرفی برای هر نوع سلیقه ای برنامه ریزی کرده و از طرفی بلیط ارزان هم برای شرکت در آن ارائه می شود تا همه اقشار بتوانند سفرهای داخلی را با هزینه کم انجام دهند, که این نوع خود باعث کمک به اقتصاد مردم و رشد اقتصادی مناطق مختلف و از جمله دورافتاده این کشور می شود.
طبق گزارش های ارائه شده در سال 2017،قریب به 149 میلیون سفر داخلی در تایلند انجام شده که این سفرها 869 میلیارد بات(26 میلیارددلار ) گردش مالی داشته است.
به طور مثال در یکی از اقدامات عملی که اخیرا انجام داده شد در مورد شهر 'بوری رام' است که شاید اسمش فقط با تیم فوتبال معروف این شهر مطرح شده باشد و غیر از این هیچ جذبه یا پتانسیل توریستی نداشته است.
دولت با توجه به همین ویژگی تجهیزات استاندارد بین المللی مسابقات مختلف ورزشی را در این شهر بنا کرد.
دولت تایلند بتازگی با پرداخت3 میلیون دلار امتیاز 3 ساله مسابقات را خریداری کرد تا مسابقات بین المللی موتورسواری در این شهر برگزار شود. این اقدام دولت باعث سرازیر شدن هزاران توریست و سرمایه گذار خارجی به این شهر و قرار دادن آن در صدر اخبار شد.
اکنون مقرر شده تا در شهری که تا چند وقت پیش کمتر کسی نام آن را شنیده بود، مسابقات اتومبیل رانی اف 1 (فرمول یک ) برگزار شود .

* قرار گرفتن در فهرست 30 قدرت اقتصادی جهان
بانک جهانی با توجه به اصلاح و همگام سازی اصول تجاری تایلند با استانداردهای جهانی در گزارش امسال خود از بهبود وضعیت اقتصادی این کشور خبر داد و بدین سان این کشور در رتبه 27 ام از 190 اقتصاد جهان قرار گرفت.
در همین راستا مسئولان اقتصادی تایلندی با توجه به کسب این رتبه در فهرست بانک جهانی اعلام کردند برای وارد شدن به جمع 20 کشور برتر اقتصادی درجهان امادگی های لازم را تا 2019 انجام خواهند داد تا این جایگاه را نصیب خود کنند.
تایلند در سال 2018 میزبان حدود 23 میلیون گردشگر خارجی بود که بیشترین شمار این گردشگران از چین وارد تایلند شدند که در شش ماهه اول 11 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.
طبق گزارش صندوق بین المللی پول این کشور نیز با افزون بر 69 میلیون نفر جمعیت و 313 هزار کیلومتر مربع در سال 2018 از متوسط رشد اقتصادی 4.1 درصد برخوردار بود.

* کاهش نرخ بیکاری
امسال نرخ بیکاری در این کشور برای اولین بار به زیر یک درصد رسید. بنابر اعلام سازمان امور اقتصادی و توسعه اجتماعی تایلند با توجه به افزایش رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال جاری میزان بیکاری به زیریک درصد، 0.96٪ رسید.

* افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی
همچنین بنابر گزارش های دولت تایلند درخواست های سرمایه گذاری داخلی و خارجی که در سه ماهه اول سال جدید دریافت کرده، بالغ بر 366 پروژه بوده است که این میزان از پروژه ، 205 میلیارد بات معادل 6.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در تایلند را بهمراه خواهد داشت که این رقم از سرمایه گذازی نسبت به دوره مشابه سال گذشته 3 برابر رشد نشان می دهد.
براساس گزارش های منتشر شده بیش از 80 درصد این سرمایه گذاری ها در کردیور اقتصادی شرق تایلند برای توسعه صنایع روباتیک , صنعت هوانوردی و تکنولوژی های پیشرفته صرف خواهد شد.
* انتشار اسکناس های جدید
همچنین امسال سری جدید اسکناس های تایلندی با تصویر پادشاه رامای دهم وارد چرخه اقتصادی کشور شد . اسکناس های 20-50 و 100 باتی در مرحله اول در روز چاکری 6 آوریل و اسکناس 500 و 1000 باتی در 28 جولای مصادف با تولد پادشاه عرضه شدند.
'ماها واجیرالونکورن' پس از مرگ پدرش 'بهومیبول' از سلسله چاکری که به رامای نهم شهرت داشت به عنوان پادشاه جدید و رامای دهم در این کشور انتخاب شد.

**ریاست آسه آن و برگزاری انتخابات مهمترین چشم انداز سال 2019 :
سنگاپور در آذرماه سال جاری پس از برگزاری 33 امین اجلاس سران اتحادیه جنوب شرق آسیا، ریاست سالانه این اتحادیه را به تایلند واگذار کرد تا این کشور جنوب شرق آسیا سال آینده میلادی بر بلوکی دهگانه مدیریت راهبردی داشته باشد.
اجلاس سران آسه آن که هر ساله در یک مدار دیپلماتیک می چرخد میزبان سال آتی را براساس فهرست الفبایی کشورها انتخاب می کند و تایلند نیز در این جدول پس از سنگاپور قرار گرفته است.
مالزی، اندونزی، سنگاپور، فیلیپین، برونئی، میانمار، کامبوج، لائوس، ویتنام وتایلند اعضای دهگانه 'آسه آن' را تشکیل می دهند که از سال 1967 تشکیل شده است.
وزارت امورخارجه تایلند اعلام کرده این کشور درسال 2019 دستکم 170 نشست منطقه ای آسه آن را در سطوح مختلف کارشناسی تا وزیران به همراه اجلاس سران این اتحادیه میزبانی خواهد کرد.
انتخابات روز 24 فوریه 2019 (5 اسفند ) نیز برای این کشور بسیار حائز اهمیت است زیرا سرنوشت سیاسی این کشور را در سال آینده و سال های آتی رقم خواهد زد.
گزارش از: علی قلعه بان
آساق**1599**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال