مناظره با موضوع برجام در قزوین برگزار شد

قزوین - ایرنا - مناظره با موضوع برجام و لایحه CFT (کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم) یکشنبه شب با حضور حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده سابق مردم تهران و علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت اسلامی به میزبانی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این مناظره به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو و با حضور جمعی از دانشجویان در مرکز آینده پژوهی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد.
در این مناظره حجت الاسلام نبویان در انتقاد از برجام و لایحه CFT و شکوری راد در موافقت با آنها نظرات خود را مطرح کردند.
اوضاع و شرایط ایران در برجام، تحریم های اقتصادی آمریکا و خروج این کشور از برجام و وضعیت دستاوردهای هسته ای کشور و تاثیر برجام بر آن محور گفت و گوهای انجام شده در این مناظره بود.

**برجام معادله برد-برد بود
دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در بخش هایی از این مناظره با اشاره به انتقادات مطرح شده نسبت به معاهده برجام، گفت: ایران در جریان برجام بین گزینه های بد و بدتر، بد را انتخاب کرد تا با قدرت های دنیا به توافق دست یابد.
علی شکوری راد با اشاره به فشار استکبار برای شکست ایران و در ادامه مقاومت نظام جمهوری اسلامی علیه این فشارها، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران علیه استبداد بنا شده است و بر همین اساس یکی از شعارهای اساسی انقلاب ما نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی است.
وی اضافه کرد: آمریکا می خواست در جریان برجام به ایران زور بگوید اما مذاکره کنندگان ما تا حد توان این اجازه را به آنها ندادند و تلاش کردند تا منافع کشور را حفظ کرده و ایران را از مشکلات بوجود آمده رها کنند.
شکوری راد گفت: کشور پس از برجام شرایط بهتری پیدا کرد و نمی توان از این موضوع چشم پوشی کرد هرچند که در حوزه هسته ای با این اتفاق از برخی دستاوردها چشم پوشی شد.
این فعال سیاسی گفت: برخی برنامه های هسته ای کشور و نبود شفافیت در مورد آنها جامعه جهانی را نسبت به ما دچار سوء ظن کرد و باعث شد تا فشارهای بین المللی علیه کشور تحمیل شود.
وی افزود: دستیابی به دانش هسته ای توسط ایران تخلف و جرم نیست و مقام معظم رهبری نیز در بیانات خود بارها تاکید کردند که ساخت سلاح هسته ای حرام است اما چیزی که کشور را دچار مشکل کرد، نبود شفافیت در فعالیت های هسته ای بود.
دبیر حزب اتحاد ملت اسلامی در این مناظره با انتقاد از سبک و سیاق موجود در دانشگاه های کشور، گفت: وقتی جلسات به شکل مناظره باشد، امکان به سرانجام رساندن مباحث و نتیجه گیری میسر نخواهد شد.

**تهییج دانشجویان کار درستی نیست

وی در بخش دیگری از صحبت های خود خطاب به طرف دیگر مناظره اظهار داشت: اینکه جایی کسی برجام را خوانده و یا نخوانده، امضا کرده است بنده اطلاعی ندارم، من جواد ظریف را برای اولین بار در حزب ندای ایرانیان ملاقات کردم.،آقای نبویان که ظریف را مدام مشاهده می کرد و ساعت ها گفت و گو داشت و یا حتی با مقام معظم رهبری دیدار دارد باید این موارد را برای آنها مطرح کند و اکنون گفتن این سخنان برای دانشجویی که متن برجام را نخوانده است، هیچ فایده ای ندارد.
دانشجویان بلافاصله با گفتن این اظهارت واکنش نشان داده و بیان کردند که متن برجام را خوانده اند.
وی در پاسخ به ادعای نبویان مبنی بر وجود برنامه هایی برای تحویل سردار قاسم سلیمانی نیز گفت: چه کسی می تواند قاسم سلیمانی را تحویل دهد و این نوع حرف زدن ها و تهییج کردن دانشجویان اصلا کار درستی نیست.

*ظریف همانند سردار سلیمانی سرباز نظام است

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: تا زمانی که جواد ظریف توسط رهبر معظم انقلاب انتخاب شده و به عنوان وزیر امور خارجه فعالیت می کند، همانند قاسم سلیمانی سرباز نظام است، اگر جواد ظریف را قبول ندارید، نباید اینطوری در موردش صحبت کنید و باید احترامش را حفظ کنید.
وی اضافه کرد: در دوره جنگ تحمیلی و پس از آن، کشور ضرورت دانش هسته ای را احساس کرد و پس از امضای قرارداد ام پی تی، اقداماتی در رابطه با گسترش فعالیت‌های هسته ای در ایران شکل گرفت.
شکوری راد با اشاره به فعالیت های علمی هسته ای در کشور تصریح کرد: تکنولوژی هسته ای موضوع ممنوعی نیست و همه کشورهای می توانند در کنار تعهدات MPT ( منع گسترش سلاح های هسته ای) آن را دنبال کنند چرا که ام پی تی به منع سلاح هسته ای اشاره دارد و ارتباطی با دانش هسته ای پیدا نمی کند.
به گفته این سیاستمدار اصلاح طلب اگر از ابتدا در حوزه فعالیت های هسته ای شفاف سازی صورت می گرفت، هیچ گاه تخلفی برای ما به حساب نمی آمد و مشکل اصلی ما پنهان کاری بود.
وی ادامه داد: شرایط به گونه ای رقم خورد که در دولت نهم و دهم و یازدهم به دنبال اعتمادسازی پیش برویم و اذهان جهان را تنویر کنیم که هیچ سلاح هسته ای در ایران ساخته نمی شود.
دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی مطرح کرد: اگر مشکلات تحریم وجود نداشت و شرایط و اوضاع کشور در دولت های قبلی مناسب بود، قاعدتا دلیلی نداشت که پای میز مذاکره بشینیم و برجام برای ما یک گذر ضروری بود.

*برجام به ما فرصت تنفس داد

وی با اشاره به اینکه برجام به ما فرصت تنفس داد تا بتوانیم زیرساخت های خودمان را توسعه دهیم، ادامه داد: فروش نفت ما در دوران قبل از برجام 1/1 دهم میلیون بشکه در روز بود که به برکت برجام این رقم به 1/3 برابر رسید و ذخایر ارزی و صادارت ما افزایش یافت. و صنایع را نوسازی کنیم.
این فعال سیاسی در واکنش به منتقدان برجام اظهار داشت: امروز کسانی که معتقدند سازش با غرب برای ما خفت بار است، چرا به سازش با روسیه و چین در شرق واکنش نشان نمی دهند؟ درحالی که این کشور ها نیز دشمن ما هستند.
وی اظهار داشت: کشور روسیه وارث اتحادیه جماهیر شوروی است و دولت استبدادی و کمونیستی چین نیز سخت ترین برخوردها را با مردم خودش دارد، اما به آنها تذکر نمی دهیم چون منافع و مصالح ما طور دیگری ایجاب می کند و مصلحت اندیشی باعث شد تا ما برای منافع کشور و مصالح مردم پای میز مذاکره با غرب بشینیم.
شکوری راد یادآور شد: پس از قرارداد برجام مقام معظم رهبری از تیم مذاکره کننده و وزیر امورخارجه کشورمان تقدیر و تشکر کردند و اکنون نیز شرایط ما به گونه ای رقم خورده که اگر مصالح ما ایجاب کند از برجام کناره گیری کنیم و لحظه ای فروگذار نخواهیم کرد.

**نبویان: برجام به ضرر اقتصاد کشور بود
عضو جبهه پایداری و نماینده سابق مردم تهران در مجلس نیز در این مناظره انتقادات زیادی را به برجام و تیم مذاکره کننده هسته ای کشور وارد کرد.
حجت الاسلام نبویان با بیان اینکه دیپلماسی ما در برجام ذلیلانه بود، تصریح کرد: عده ای معتقدند که ریشه مشکلات ما در فعالیت پنهانی هسته ای است که اگر اینطور باشد باید از سال 68 دولت های وقت پاسخگو باشند، چرا که فعالیت هسته ای درست از این زمان شکل گرفت.
این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه رهبری دغدغه مند بود که نکند تیم مذاکره اجازه دهند اماکن نظامی توسط کشورها بازرسی شود، ادامه داد: تیم مذاکره کننده این امکان را به تیم آمریکا داد.

**متن برجام یک بار هم خوانده نشده است

نماینده مردم تهران در مجلس مدعی شد: ظریف و تیم مذاکره کننده حتی یک بار متن برجام را نخواندند.
به گفته این فعال سیاسی، برجام هرگز توسط مجلس تصویب نشد و آن چیزی که در مجلس به تصویب رسید، طرح آقای لاریجانی بود.
نبویان همچنین از صدا و سیما به دلیل اجازه ندادن بحث درباره برجام در این رسانه انتقاد کرد.
وی با بیان اینکه برجام کمکی به حل مشکل گرانی نکرد،اظهار داشت: برخی می گویند با برجام تحریم های اقتصادی از میان برداشته شد در حالی که این تحریم ها چند برابر شده است.
نبویان گفت: قرار بود بعد از برجام بانک‌های خارجی با ایران ارتباط داشته باشند ولی این مهم هنوز محقق نشده است.

**مباحث نباید به حاشیه برده شود

عضو جبههٔ پایداری گفت: آنچه در مورد بحث برجام اهمیت دارد، متن این توافقنامه است و نباید مباحث به حاشیه رانده شود.
حجت الاسلام نبویان با اعلام اینکه متن برجام توسط وزارت امور خارجه در اختیار کمیسیون بررسی برجام قرار گرفت، افزود: بنده دبیر کمیسیون برجام در مجلس شورای اسلامی بودم و این موضوع باعث شد تا بیش از سایرین روی متن برجام تمرکز کنم.
وی به مباحث قبل از برجام در مورد ضرورت کشور به 70 هزار مگاوات نیروی برق اشاره کرد و اظهار داشت: اهمیت مصرف آب برای تولید برق باعث شد تا به سمت تولید برق هسته ای برویم و بتوانیم همانند کشورهای توسعه یافته نظیر کشور آمریکا که بیش از 100 راکتور هسته ای تولید برق، اقداماتی انجام دهیم.
نماینده مردم تهران در مجلس نهم با طرح این سوال که چه کسانی جلوی پیشرفت هسته ای ایران را گرفته اند، ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی ایران با تاسیس نیروگاه نطنز در نزدیکی اصفهان تصمیم گرفت تا برای تهیه 30 تن اورانیوم غنی شده 5/3 تا 5 درصد در سال، 48 هزار تا 50 هزار سانتریفیوژ به کار گیرد و توانستیم طی مدت کوتاهی این مواد غنی شده را به تولید سالیانه 11 هزارتن برسانیم.
نبویان با اشاره به دستاوردهای نیروگاه های هسته ای کشور برای عمران و توسعه، خاطر نشان کرد: نیروگاه نطنز، به تولید اورانیوم غنی شده 20 درصد اقدام می کرد که این مواد برای سوخت رادیودرمانی بیماران سرطانی در راکتورهای تهران به کارگیری می شود؛ اما آمریکا در برجام ایران را متعهد کرد که تمام خط تولید و مراکز غنی سازی 20 درصد کشور تعطیل شود و طی این سه سال گذشته، حتی یک گرم اورانیوم غنی شده 20 درصد در کشور یافت نشد.
به گفته این فعال سیاسی تحریم های کنونی در طول نظام جمهوری اسلامی بی سابقه است و امروز با از دست دادن دستاوردهای هسته ای به دوران تحریم های قبل از برجام رسیده ایم.
نبویان به از بین رفتن قدرت بازدارنده هسته ای اشاره کرد و گفت: تا قبل از برجام در راکتور هسته ی اراک پلوتونیوم تولید می شد که برای سفینه فضایی و بمب کاربرد دارد، اگر چه ما به فتوای رهبری بمب تولید نمی کردیم.
وی یادآور شد: آمریکا در اجرای تعهدات برجام به کشور ایران اعتماد نداشت و برای آن ما یک متولی بین المللی ( سازمان بین المللی انرژی اتمی) قرار داد و این درحالی است که مقام معظم رهبری بارها به این بدعهدی آمریکایی ها اشاره کرده بود و این بیانات از نگاه ما مغفول ماند.
معاهده برجام (توافق جامع هسته ای میان ایران و گروه کشورهای 1+5) در تیرماه 94 منعقد شد و در 18 تیرماه امسال آمریکا به طور یک جانبه از آن خارج شد.
3013

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال