گوترش نسبت به شکست مذاکرات یمن هشدار داد

تهران - ایرنا - دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن تاکید بر پایبندی یمنی ها به مذاکرات سوئد گفت: اگر صلحی در یمن اتفاق نیافتد، سال آتی با اوضاع بدتری در این کشور روبرو خواهیم بود.

این مطلب را 'آنتونیو گوترش' روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با 'محمد بن عبدالرحمان آل ثانی' وزیر خارجه قطر در حاشیه نشست بین المللی دوحه عنوان کرد.
طرف های یمنی شرکت کننده در مذاکرات صلح یمن 22 آذر ماه پس از یک هفته مذاکرات فشرده در سوئد، در چند محور از جمله آتش بس در بندر الحدیده به توافق رسیدند.
دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین درباره پرونده قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار سعودی گفت: باید تحقیقات جنایی در این پرونده صورت گیرد و مسوول قتل وی مجازات شود.
جمال خاشقچی 10 مهر سال جاری پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه توسط ماموران اطلاعاتی و امنیتی عربستانی به قتل رسید
گوترش در این نشست از تلاش های امیر کویت در حل بحران چهار کشور عربی با دوحه نیز قدردانی کرد و افزود: از همه اقدامات کویت برای حل این بحران حمایت می کنیم.
دبیر کل سازمان ملل متحد با تاکید بر همکاری میان سازمان ملل و قطر گفت: توافقات امضا شده میان دو طرف، بیانگر ایجاد تغییری مهم در روابط ما با دوحه است.
وی گفت: قطر فقط حضور فیزیکی در سازمان ملل ندارد، بلکه نقش مهمی در حل همه مسائل مربوط به این سازمان ایفا می کند.
گوترش تصریح کرد: امضای توافقات مشترک با دوحه بیانگر پایبندی و تمایل قطر برای حمایت از طرح های سازمان ملل متحد است.
دبیر کل سازمان ملل متحد با تاکید بر نقش مهم دوحه در توافقات دارفور در باره صلح سودان نیز گفت: قطر نقش بسزایی در حفظ حقوق بشر ایفا کرده است.
وزیر خارجه قطر نیز با قدرانی از نقش سازمان ملل متحد برای تحقق امنیت، صلح و توسعه پایدار افزود: قطر در چارچوب رویکرد حمایتی خود، 500 میلیون دلار به نهادهای سازمان ملل متحد اختصاص داده است.
محمد بن عبدالرحمان آل ثانی گفت: آماده انجام گفت وگو با چهار کشور عربی برای حل اختلافات و بحران جاری هستیم.
نشست بین المللی دوحه از روز گذشته (شنبه) در چهار محور اساسی شامل امنیت، صلح، میانجیگری، پیشرفت اقتصادی و تحولات منطقه آغاز شد و امروز (یکشنبه) پایان می یابد.
'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در این نشست سخنرانی کرد.
خاورم ** 9329 ** 1071*1436*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال