چین خواستار تامین حقوق بازداشت شدگان هنک کنگی در ژاپن شد

تهران - ایرنا - چین از ژاپن درخواست کرد تا حقوق قانونی دو هنگ کنگی را که طی اعتراضات هفته گذشته برای بزرگداشت کشته شدگان جنگ ژاپن، دستگیر شدند را به رسمیت بشناسد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری ژاپن تایمز، «لو کنگ» سخنگوی وزیر امور خارجه چین درباره درست یا نادرست بودن این اعتراضات چیزی نگفت اما از ژاپن درخواست کرد تا مسئولیت عملکرد های خود از جمله حملات به شرق آسیا و بخش هایی از چین در جنگ جهانی دوم را بپذیرد.
لو طی جلسه ای خطاب به خبرنگاران گفت: 'ما ژاپن را از نگرانی های خود مطلع ساختیم؛ چین از ژاپن درخواست می کند این موضوع را به درستی بررسی کرده و حقوق و منافع قانونی افراد درگیر در این اعتراضات را تضمین کند.'
به نوشته ژاپن تودی، این دو نفر روز چهارشنبه 12 دسامبر (21 آذر) پس از اینکه یکی از آنها معبد «یسوکانی» واقع در توکیو را به آتش کشید و دیگری فیلم این صحنه را ضبط و بر روی فیسبوک قرار داد، دستگیر شدند.
این اعتراض یک روز پیش از یاد بود سالانه قتل عام نانکینگ سال 1937 رخ داد، قتل عامی که به گفته چین، طی آن 300 هزار غیرنظامی و سرباز غیر مسلح کشته شدند؛ برخی مقامات ژاپن چنین قتل عامی را انکار می کنند.
به نوشته این خبرگزاری، معبد «یسوکانی» مکانی برای ادای احترام به کشته دشگان نظامی ژاپن است. بازدید مداوم سیاست مداران ژاپنی از این معبد خشم کره جموبی و چین را بر انگیخته است زیرا به گفته آنها ژاپن خود را از قتل عام ها، جنایات و تجاوزها تبرئه کرده است.
**آساق**9470**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال