مقالات همایش پیشگامان پیشرفت از نگاه هیات داوران

تهران – ایرنا – استادان شرکت کننده در دوازدهمین همایش پیشگامان پیشرفت معتقدند: سطح کیفی مقالات ارائه شده موجب امیدواری است اما برای ارتقای سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت باید تلاشی مضاعف شود .

به گزارش روز جمعه ایرنا، دوازدهمین همایش پیشگامان پیشرفت روز گذشته به همت مرکز الگو اسلامی- ایرانی پیشرفت در دانشگاه الزهرا برگزار شد.
در این همایش تخصصی که ویژه پژوهشگران جوان دانشگاهی و حوزوی بود، شش پنل تخصصی با سه محور عدالت و پیشرفت، الگوی پایه ای پیشرفت و حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی برگزار و بیش از 40 مقاله در حضور هیات داوران ارائه شد.
خبرنگاران گروه دانشگاه ایرنا، برای بررسی سطح مقالات ارائه شده به سراغ شماری از اعضای هیات داوران رفتند و نظر آنان را جویا شدند.

** تلاش های خوبی انجام شده است
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در باره کیفیت مقالات ارائه شده به خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا گفت: تلاش های انجام شده قابل تحسین است اما برای ارتقای سند کافی نیست .
مهدی فاتح راد افزود: قرار است نتیجه مقالات در ارتقا سندی موثر باشد که شان بنیادی دارد از این رو به نظر می رسد الگو هرچه عمیق تر و دقیق تر باشد ، نتیجه بخش تر خواهد بود.
وی افزود: الگو قرار است سرنوشت 40 تا 50 ساله کشور را رقم بزند و این شان وجودی بسیار بالا است، از این رو مقالات باید در حد این سند باشند؛ یعنی متناسب با معضلات کشور و مسیر توسعه ای الگو راهگشا باشند . بنابراین مقالات از سطح فعلی باید ارتقا پیدا کنند تا ما بتوانیم آنها را به عنوان پشتوانه علمی سند در نظر بگیریم.
فاتح راد با بیان اینکه منظورم از شان وجودی سند الگو ، ارتباطی است که واژگان اساسی آن باید با هم داشته باشند، گفت: در این زمینه تلاش هایی شده است اما باید بیشتر شود ، به عنوان مثال به این پرسش پاسخ داد که نسب این سند با اسناد دیگر کشور چیست؟
استاد دانشگاه شریف افزود: این نسبت فقط با نشستن دور میز و مباحثه ایجاد نمی شود، رویکردهایی دیگری را باید در این زمینه دنبال کنیم تا بتوانیم کل سیاست ها و قوانین کشور را که بسیار زیاد و گاهی متناقض هم هستند را یکپارچه کنیم که البته کار بسیار سنگینی است.
وی ادامه داد: این کار سنگین بر عهده عالمان دانشگاهی و حوزوی و مخصوصا پژوهشگران جوان این دو نهاد است که با کار علمی طاقت فرسا این انسجام را به وجود بیاورند. به نظر می رسد مقالات فعلی توان ایجاد این انسجام را ندارند و باید تمرک و دقت بیشتری صورت گیرد.

** انتظار نظریه پردازی نداشتیم
پژوهشگر حوزه می گوید: در پنل تخصصی که به موضوع عدالت پرداخته شده بود مقالات کاربردی و به روز بود
سید کاظم حسینی در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا افزود: در این همایش انتظار این نبود که دانشجویان وارد حوزه نظریه پردازی شوند چرا که حوزه نظریه مستلزم ممارست فراوان در یک رشته علمی است .
وی در مورد الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت هم گفت : الگو جای بررسی فراوان دارد چرا که در مرحله اول ما باید بتوانیم زمینه های اجرایی و علمیاتی شدن سند را فراهم کنیم.
پژوهشگر حوزه افزود: پرداختن به برخی زوایای متفاوت در این سند مثل مبانی لازم نیست چرا که بانی مفروضات اندیشه اسلامی است و به جای پرداختن به مبانی باید به اصول پیشرفت که بر آمده از مبانی است ، توجه کرد .

** مقالات در حوزه کاربردی باید قوی شوند
عضو هیات علمی دانشگاه تهران می گوید : مقالات باید به مثابه قطعات پازلی داده های منسجمی را برای ارتقای الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت فراهم کنند که به نظر می رسد برای رسیدن به هدف هنوز راه زیادی داریم .
شهریار نیازی افزود: فردی که در یک حوزه علمی مطلبی را طرح می کند و ایده ای را می دهد باید نحوه اجرا و ملزومات آن را هم مشخص کند که این امر در تدوین یک الگو بسیار مهم است .
وی درعین حال گفت که فرصت برای ارائه مقاله در همایش اندک بود و این احتمال وجود دارد که در کیفیت کارها تاثیر گذاشته باشد .
استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: همایش منجر به ارتقا جنبه گفتمانی پیرامون الگوی اسلامی ایرانی خواهد شد و باعث می شود پیرامون الگو بحث و تبادل نظر شود در عین حال هم به ما کمک می کند نکات برجسته ای ارائه شده در مقالات را مد نظر قرار دهیم .

**همایش موفق عمل کرد
استاد دانشگاه الزهرا به خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا گفت : اغلب افراد ارائه کننده مقاله دانشجو بوده و زحمات بسیار زیادی انجام داده بودند ، به نظرم همایش از این منظر که تشویقی برای دانشجوبان باشد و آنها را با حوزه پژوهش آشنا سازد موفق عمل کرد.
زهرا افشاری درعین حال گفت : برخی مقالات کلی بوده و اشاره ای به شاخص های کمی در حوزه مورد بحث خود نکرده بود، از طرف دیگر هم برخی مطالب ارائه شده در حوزه تخصصی ارائه کننده نبود.
وی افزود: در این نوع سمینارها باید به دنبال تحقق آرمان ها باشیم. نه اینکه آن را دوباره بازگو کنیم .آنچه که خلاء آن احساس می شد ارائه شاخص ها و تجویزها بود ، با این حال تلاش های بسیاری از سوی دانشجویان انجام شد که قابل تحسین است .
**9487**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال