ماه پیشونیِ ایران نامزد جایزه قلم آمریکا شد

تهران-ایرنا- نامزدهای اولیه جایزه قلم آمریکایِ سال 2019 در بخش‌های مختلف معرفی شدند که سارا خلیلی با ترجمه «ماه پیشانی» نوشته شهریار مندنی‌پور در میان این نامزدها قرار دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از وبسایت رسمی پِن، هیات داوران جایزه قلم آمریکا فهرست بلند این جایزه برای سال 2019 را اعلام کرد؛ جایزه‌ای که هر ساله به معرفی نویسندگان بااستعداد و باتجربه معاصر از جمله نویسندگان کتاب اولی و آنانی که تأثیر ماندگاری بر ادبیات آمریکا داشتند، می‌پردازد.
در فهرست اولیه امسال جایزه قلم، زنان نقش پررنگی دارند و آثاری چون «احساس آزادی کن» نوشته زادی اسمیت، «چگونه داستان زندگی خود را بنویسیم» نوشته آلکساندر چی، «سطح چشم» نوشته جنی ژای، «حقه» نوشته دومینیکو استارنان و ترجمه جومپا لاهیری و «واشنگتن سیاه» نوشته اسی ادوگیان چند نمونه از آثار نویسندگان زن در این فهرست است.

**نامزدهای کتاب اولی ها
10 کتاب به عنوان نامزد اولیه جایزه پن در بخش کتاب‌اولی‌ها، که به نام نویسنده آمریکایی رابرت وورث بنگهان خوانده می‌شود، انتخاب شدند، جایزه کتاب اولی جایزه قلم به نویسنده‌ای اهدا می‌شود که اولین رمان و مجموعه داستان کوتاهش را در سال 2018 منتشر کرده باشد.
«فیل‌های شاد رقصان» نوشته چایا بووانسوار، «مرد خوش‌شانس» نوشته جمال برینکلی، «چند حقه» نوشته هلن دوویت، «زیرزمین و دیگر موزه‎‌ها» نوشته ودران هوزیک، «داستان‌های خونین» نوشته جف جونز، «نیمه خدایان» نوشته آکیل کوماراسامی، «زندگی بزرگسالی او» نوشته جن اسکات، «ساکنین جزیره» نوشته جن سیلورمن، «سر آدم‌های رنگین‌پوست» نوشته نفیسه تامپسون اسپایرز، و «سگ را بیرون بیاور» نوشته ویل ماکین ده اثری هستند که در فهرست اولیه بخش کتاب‌اولی‌ها حضور دارند.

**نامزدهای کتاب آزاد
در بخش کتاب آزاد که به بهترین اثر نویسندگان رنگین‌پوست، که آثارشان را در سال 2018 در آمریکا منتشر کرده‌اند، اهدا می‌شود، نویسندگانی چون نیکول چانگ، دیوید چاریاندی، اسی ادوگیان، تیرس کولمن، انجل گارسیا، و جنی ژای حضور دارند.
اسی ادوگیان در سال جاری در فهرست اولیه و نهایی جایزه‌های مهمی چون گیلر و من بوکر هم قرار گرفت و این سومین نامزدی مهم «واشنگتن سیاه» در سال جاری است.
علاوه بر این سال گشته جنی ژای با کتاب اولش در میان نامزدهای اولیه و نهایی جایزه قلم آمریکا در بخش کتاب‌اولی‌ها قرار داشت و این دومین بار است که در این فهرست قرار می‌گیرد.

**نامزدهای بخش ترجمه
در بخش ترجمه نیز جایزه قلم به نویسندگانی اهدا می‌شود که آثاری را از کشورهای مختلف به زبان انگلیسی ترجمه کرده باشند. ده اثر در این بخش به عنوان نامزد اولیه معرفی شده‌اند. ترجمه آثار اسپانیایی با دو کتاب بیشترین حضور را در این فهرست دارند و آثاری از ایران، روسیه، ایسلند، ترکیه، فرانسه، نروژ، و ایتالیا دیگر نامزدهای این بخش را تشکیل می‌دهند.
«ماه پیشانی» (moon brow) نوشته شهریار مندنی‌پور و ترجمه سارا خلیلی که در سال 2018 در آمریکا منتشر شد در این فهرست قرار دارد.
جایزه 10 هزار دلاری دیامونشتاین –اشپیلفوگل نیز به نویسندگانی اهدا می‌شود که هنر مقاله‌نویسی را به عنوان بخشی از ادبیات به همگان یادآوری می‌کنند. مجموعه مقالات مختلفی از انتشاراتی چون پنگوئن، هارپر، نورتون، و دانشگاه نیومکزیکو در این فهرست قرار گرفته‌اند.
نامزدهای بخش 5 هزار دلاری زندگینامه‌نویسی، که به نام بوگارد وِلد خوانده می‌شود، زندگینامه شخصت‌های معروف سیاه‌پوست، استفن کارتر و جولیا دبرو، شاعر آمریکایی را پوشش می‌دهند.
جایزه قلم آمریکا نامزدهای خود را در بخش‌های دیگری چون آثار علمی، غیرداستانی و ورزشی، و شعر نیز اعلام کرده است. برندگان هر بخش از این جایزه شناخته‌شده در بیست و ششم فوریه (7 اسفند) در دانشگاه نیویورک اعلام می‌شوند.
هیات داوران جایزه قلم آمریکا متشکل از نویسندگان برنده جایزه‌های مهم، فروشندگان کتاب، و منتقدین است. پیش از این افرادی چون جورج ساندرز، آدا لیمون، و هیلتون آلس جزء هیئت داوران این جایزه بوده‌اند. امسال داوران مختلفی در بخش‌های مختلف حضور دارند که در این میان می‌توان به افرادی چون نِل اروین پینتر، مورخ آمریکایی؛ سَم استفنسون، نویسنده و محقق؛ و ریچل سایم، نویسنده اشاره کرد.
جایزه قلم آمریکا 50 سال است که تلاش می‌کند استعدادهای ادبی کشور آمریکا را به دنیا معرفی کند. مدیران مؤسسه قلم معتقدند با در نظر گرفتن آثار ترجمه و آثار نویسندگان رنگین‌پوست نه تنها آثار ادبی را ارج می‌نهند بلکه از آزادی بیان در ایالات متحده دفاع می‌کنند.
فراهنگ**3009**9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال