معاون اول رییس جمهوری:

آب یک مساله بحرانی و ملی در ایران است

بندرعباس- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری گفت: ایران در یک منطقه ای قرار دارد که آب همواره یک مساله بحرانی، ملی و جدی مطرح بوده ، باید به آن پرداخته شود و مورد توجه همه دولت ها و مردم قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در آیین افتتاح مرحله نخست آب شیرین کن 100 هزار متر مکعبی بندرعباس افزود: کم آبی امروز دیگر خاص بخش صنعت و کشاورزی نیست و در جلسه ی اخیر شورای عالی آب طبق گزارشی که از وضعیت آب آشامیدنی شهرهای مختلف کشور در سال 97 داده شد، وضع شهرهای همچون بندرعباس، زاهدان، مشهد، کرمان و بوشهر و شهرهای بزرگی چون فارس و اصفهان نگران کننده و درد آور بود.
وی بیان داشت: البته وضع مصرف آب جوری نیست که ما آینده ایران را خیلی تیره و تار ببینیم، به هر حال ما مصرف آب شرب مان حدود 6 درصد است، یعنی اگر 100 میلیارد متر مکعب آب مصرف کنیم، چیزی حدود 6 میلیارد متر مکعب آب شرب بوده و مابقی آن در بخش کشاورزی و صنعت است.
معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: اگر روش های صحیح و مناسب در بهره برداری از آب کشاورزی و صنعت صورت گیرد و از جایگزینی آب صنایع و کشاورزی در جاهای مناسبی استفاده شود، دغدغه ما نیز کمتر می شود.
جهانگیری گفت: سخت ترین سال تنش آبی ایران نسبت به 50 سال گذشته در سال آبی 96-97 بود که البته مردم برخی از استان ها و شهرستان ها درتابستان امسال همراهی خوبی با وزارت نیرو داشتند که یکی از آن ها مردم بندرعباس بوده است.
وی یادآورشد: وزارت نیرو از این امر نگران بودند که امسال با یک بحران جدی در بخش برق و آب شرب بویژه در کلان شهرهای بزرگ مواجه شوند و نتوانند به دلیل میزان مصرفی که در برق پیش بینی می شد، شبکه را پایدار نگه دارند که این امر را با برنامه ریزی دقیق مدیریت کردند.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: تدبیر و اداره امور در شرایط سخت و بحرانی یکی از ویژگی های مدیران برجسته کشور است و وزارت نیرو این شایستگی خود را در سالجاری به خوبی نشان داد.
جهانگیری خاطرنشان کرد: مردم ما نیز آن جایی که بینند مدیران صادقانه مشکلات را با آنها در میان می گذارند و از آنها کمک می خواهند و برای آن برنامه و راهکار دارند همراهی می کنند.
وی گفت: مهم ترین سرمایه و پشتیبان کشورمان، مردم هستند که باید بتوانیم از این سرمایه به خوبی حفاظت و حراست کنیم.
معاون اول رییس جمهوری اذعان داشت: برخی مواقع مسایلی داریم که نمی خواهیم به گوش دشمن برسد چرا که ممکن است راه هایی که برای حل آن مشکلات داریم را سد کنند بلکه به مردم می گوییم که ما داریم برنامه ریزی می کنیم که همه توطئه های آمریکایی ها را بتوانیم دور بزنیم.

**بخش خصوصی حضور پرنگی در بخش آب و برق داشته باشد
وی از بخش خصوصی خواست که در بخش آب و برق کشور و حل مسایل و مشکلات این حوزه حضور پررنگ تری داشته باشند.
جهانگیری گفت: طرح های زیادی در بخش آب و برق داریم که باید از توان بخش خصوصی استفاده کنیم و یک دغدغه ای که اکنون برای این طرح ها وجود دارد تغییرات نرخ ارز است، چون بخشی از این طرح ها از تجهیزات خارجی استفاده می کنند که نیاز به ارز دارد و تغییرات ارزی روی حجم سرمایه گذاری تاثیر مهمی دارد.
وی بیان داشت: وزارت نیرو تاکنون در واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی موفق تر از دستگاه های دیگر بوده است و علت این بوده است که مسایل و مشکلات را شناسایی و برای رفع آن چاره اندیشی کرده است.
معاون اول رییس جمهوری یادآورشد: وزارت نیرو آب را متری 2 هزار و 100 تومان از آب شیرین کن می خرند و به مردم متری 500 تومان می فروشند که اگر سرمایه گذار بخش خصوصی مستقیم در فروش آب اقدام کنند، برای مردم ما هزینه بر است.
وی گفت: وزارت نیرو حتی در پروژه های فاضلاب نیز با کمک بخش خصوصی توانسته روشی به کار بگیرد که متکی به بودجه دولت نباشد.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: ارز 4200 تومانی فقط برای کالاهای اساسی مورد نیاز مردم می دهیم و به صورت مستقیم این ارز را برای خرید کالاهای اساسی پرداخت می کنیم که به وفور در دسترس مردم قرار گیرد و بقیه نیازهای کشور خود به خود باید به صورت ارزش نیم بهایی در بازار ثانوی تامین شود.

**اصلی ترین منبع درآمدی ارزی ایران، صادرات غیرنفتی است
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: زمانی می گفتیم مهم ترین منبع درآمد ارزی و ریالی کشور، نفت است اما در حال حاضر اصلی ترین منبع درآمدی ارزی کشورمان، صادرات غیرنفتی است.
جهانگیری گفت: اکنون در بودجه ای که در سال 1398 تقدیم مجلس خواهد شد، از نظر ریالی سهم نفت حدود 27 درصد است.
وی بیان داشت: در ارز هم نگاه کنیم زمانی که مزاحمتی برای ما ایجاد نمی کردند و ما می توانستیم به هر میزانی که تولید داشتیم، صادرات انجام می شد تقریبا درآمد ارزی نفت و صادرات غیر نفتی باهم برابر است ولی اکنون به دلیل محدویت صادرات منابع نفتی تکیه اصلی درآمد ارزی کشور بر صادرات غیرنفتی است.
معاون اول رییس جمهوری گفت: صادرات غیر نفتی به طور عمده باید در بازار ثانوی و به قیمت بازار ثانویه عرضه شود تا انگیزه ای برای صادرات وجود داشته باشد.
وی گفت: طرح های آب باید مشکل تشان به صورت ریالی حل شود اما برخی از رشته ها از جمله مساله آب شیرین کن و نمک زدایی از آب دریا اگر نیاز باشد به روش ارزی هم حمایت کنیم و در دستور کار دستگاه های مسوول قرار می دهیم تا مشکل حل شود.

**طرح های بزرگ در کشور باید پیوست زیست محیطی داشته باشد
معاون اول رییس جمهوری یادآورشد: طرح های بزرگ در کشور بدون پیوست زیست محیطی اجازه اجرا ندارد و باید مسایل زیست محیطی آن مورد تایید قرار گیرد و مردم و مسوولان راجع به هر طرحی در کشور اجرا می کنند باید این مساله را مورد نظر قرار دهند.
جهانگیری گفت: محیط زیست تشریفاتی نیست بلکه جزو مساله اصلی کشور شده است.
وی بیان داشت: خلیج فارس دریایی است که به آبهای آزاد دنیا وصل است، لذا محدودیتی برای برداشت آب و شیرین سازی آن با رعایت مسایل زیست محیطی نیست.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: کشورهای همسایه خلیج فارس میزان برداشت آب از این دریا و شیرین سازی آن به مراتب بیشتر از ماست و حق ما نیز این است که بیشتر از آنها برداشت کنیم اما نمی خواهیم کاری کنیم که مسایل زیست محیطی خودمان و دیگران آسیب ببیند و به طور حتم طرح هایی که انجام می گیرد مسایل زیست محیطی به طور دقیق رعایت می شود.
7195/6048 / 1339

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال