رئیس دانشکده آموزش های تکمیلی دانشگاه دولتی بلاروس:

اقتصاد ایران خود را با تحریم ها وفق داده است

مسکو - ایرنا - رئیس دانشکده آموزش های تکمیلی دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر بلاروس گفت: اقتصاد ایران خود را با تحریم ها وفق داده است و به پیشرفت خود ادامه می دهد.

آلکساندر فیلیپوف روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا یادآوری کرد: ایران از ابتدای انقلاب خود تحت تحریم های کشورهای غربی و آمریکا قرار داشت با این حال توانست در مقابل آنها ایستادگی کند به همین خاطر اقتصاد این کشور توان مقابله با تحریم های جدید آمریکا را دارد و می تواند خود را با هر تحریمی وفق دهد.
فیلیپوف با بیان اینکه درباره امکان توسعه و پیشرفت ایران در صورت تحریم نشدن این کشور سخن زیاد می توان گفت، اظهار کرد: اما تحریم این کشور برای کشورهای تحریم کننده در رسیدن به اهدافی که اعلام کرده اند هیچ کمکی نکرده است.

**ایران با موفقیت برنامه جایگزینی کالاهای وارداتی را اجرا کرد
رئیس دانشکده آموزش های تکمیلی دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر بلاروس در پاسخ به پرسشی درخصوص تاثیر اقتصاد مقاومتی بر موفقیت های اقتصادی ایران خاطرنشان کرد: ایران کشوری بزرگ با جمعیت حدود 80 میلیون نفر است.
وی افزود: این کشور در طول سالیان متمادی با موفقیت و البته با فراز و نشیب هایی برنامه جایگزینی کالاهای وارداتی با کالاهای ساخت داخل را اجرا کرد.
فیلیپوف خروج آمریکا از برجام را هم بدعهدی بزرگ، دهن کجی و بی احترامی به قوانین بین المللی از سوی واشنگتن خواند.
وی گفت: وضعیت در مورد آینده برجام و روند حل و فصل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای ایران به مواضع اتحادیه اروپا، چین، روسیه و سایر کشورهای عضو برجام نسبت به تحریم های آمریکا بستگی دارد.
مقام دانشگاهی بلاروس خاطرنشان کرد: در اینجا موضوع چگونگی تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران مطرح نیست بلکه این مساله که تحریم ها چه پیامدهایی برای اقتصاد جهانی دارد مطرح است.
وی افزود: در زمان حاضر این مساله مطرح است که زمانی که یکی از شرکا از توافقی خارج می شود بقیه طرف های توافق چگونه باید رفتار کنند زیرا تعهدهایی درقبال توافق وجود دارد و بقیه کشورها منافعی دارند.
وی ادامه داد: باید به این واقعیت توجه داشت برغم اینکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل گفته بود که ایران به توسعه برنامه هسته ای ادامه می دهد، ترامپ به صراحت و از زمان کارزار انتخابات ریاست جمهوری گفته بود که برجام را باید لغو کرد زیرا برای ایالات متحده سودآور نیست.

** اجماع جهانی برای تحریم ایران امکان ندارد
تحلیلگر بلاروسی در پاسخ به پرسشی درخصوص اختلاف بین کشورهای غربی در مورد تحریم ایران گفت: در زمان حاضر در جهان توافق و اجماع برای ضرورت اتخاذ تحریم های جدید علیه ایران وجود ندارد.
وی افزود: رفتار ایران در برجام بسیار سنجیده بود زیرا با وجود خروج آمریکا از این توافق و بدعهدی واشنگتن، تهران به اجرای آن ادامه داد.
مقام بلاروسی خاطرنشان کرد: همه می دانند که نمی توان یک قرارداد بین المللی را فقط بخاطر اینکه یکی از کشورهای شرکت کننده در آن خوشش نمی آید، فسخ کرد.
فیلیپوف گفت: به همین دلیل اتحادیه اروپا شروع به ایجاد ساز و کار مالی برای تسهیل پرداخت های مالی با ایران کرد.

**ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا نزدیک تر می شود
رئیس دانشکده آموزش های تکمیلی دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر بلاروس در پاسخ به پرسشی در مورد دورنمای همکاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: همکاری ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرآیند پیچیده ای است و مذاکرات طولانی برای امضای موافقت نامه بین دو طرف صورت گرفت.
وی ادامه داد: ایران در شرایط کنونی با خوش بینی و تمایل به همکاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا می نگرد و به تازگی موافقت نامه ایجاد محدوده آزاد تجاری بین دو طرف به اجرا درآمد.
مقام دانشگاهی بلاروسی گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا بازار بزرگی را برای عرضه کالاهای ایرانی فراهم می کند که تاکنون از این ظرفیت استفاده نشده است.

**توسعه روابط ایران با بلاروس در چارچوب اوراسیا
فیلیپوف ابراز امیدواری کرد در چارچوب این اتحادیه، ایران با بلاروس یکی از اعضای این اتحادیه اقتصادی، همکاریهای خود را بیش از پیش گسترش دهد.
وی خاطرنشان کرد: روابط سیاسی ایران و بلاروس بسیار گسترده است و در وضع خوبی قرار دارد و همگام با آن باید همکاری های اقتصادی و بازرگانی دو کشور نیز گسترش بیابد.
این صاحبنظر بلاروسی تصریح کرد: ایران و بلاروس ظرفیت های بزرگی در عرصه های اقتصادی، علمی و فناوری دارند که از آن استفاده نشده و این همکاریها می تواند در قالب دوجانبه و در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا به نفع دو کشور بسط و گسترش بیابد.
اروپام*391*1346

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال