در سالروز پیروزی بر داعش اعلام شد؛

40 خبرنگار در دوره حاکمیت داعش در عراق کشته شدند

بغداد - ایرنا - در نخستین سالروز اعلام پیروزی نظامی بر داعش، جمعیت دفاع از آزادی مطبوعات در عراق اعلام کرد که در دوره حاکمیت داعش بر این بخشی از خاک این کشور میان سال های 2015 تا 2017 میلادی 40 خبرنگار در این کشور کشته شدند.

به گزارش ایرنا، این جمعیت در اطلاعیه ای که در رسانه های عراقی منتشر شد آورده است که در این مدت همچنین 76 خبرنگار دیگر نیز زخمی شده اند.
این نهاد حقوق بشری اعلام کرد که بخش بزرگتر این آمار مربوط به خبرنگاران قربانی در صحنه های عملیات نظامی برای آزادسازی خاک عراق از دست گروهک تکفیری داعش است.
جمعیت دفاع از آزادی مطبوعات در عراق همچنین از 430 مورد نقض آشکار آزادی بیان و رسانه در عراق خبر داد که - به گفته این نهاد - عمده آن از سوی دستگاه های دولتی و نیروهای امنیتی و نظامی انجام شده است.
اطلاعیه همچنین بیشترین موارد زخمی شدن خبرنگاران در این دوره سه ساله را مربوط به سال 2017 و در جریان جنگ آزادسازی موصل (مرکز استان نینوا در شمال عراق) دانست.
جمعیت دفاع از آزادی مطبوعات در عراق در این اطلاعیه همچنین از تداوم حملات و فشارهای گروههای مسلح ناشناس علیه بسیاری از خبرنگاران در عراق و نیز داستان مداوم فرار متخلفان از مجازات خبر داده است.
خاورم*17**380**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال