نامه انتقادی دانش آموزان تهرانی به رئیس جمهور فرانسه

تهران-ایرنا - دانش آموزان تهرانی با ارسال نامه ای به رئیس جمهور فرانسه به رفتارهای توهین آمیز پلیس این کشور با دانش آموزان فرانسوی اعتراض کرده و آورده اند : کدام را باور کنیم؛ ژست دموکراتیک‌تان یا دست های بسته دانش آموزان فرانسوی؟

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، اعضای انجمن شهر تهران در واکنش به دستگیری و رفتارهای خشونت بار و توهین آمیز پلیس فرانسه با دانش آموزان شهر پاریس، این اقدامات را مصداق بارز خشونت دانستند که ژست های آزادی خواهانه دولت فرانسه را رسوا می کند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:
تا آنجا که ما در تاریخ خوانده ایم، فرانسه کشوری است که بعد از انقلاب کبیر سال 1789 تلاش کرد در مسیر آزادی و عدالت گام بردارد. تغییری که سلطنت لویی شانزدهم را سرنگون ساخت و در نهایت به تشکیل یک حکومت جمهوری در این کشور منجر شد.
تا آنجا که ما در تاریخ خوانده ایم، مردم فرانسه از ظلم و فاصله طبقاتی که طبقه مرفه و خانواده سلطنتی به مردم فرودست وارد می کردند به ستوه آمدند و تمام این اعتراضاتِ به حق، از سر مبارزه با ظلم و ستم خاندان سلطنتی شروع شد.
حالا بیشتر از 2 قرن از آن روزها گذشته و این روزها دوباره خشونت به خیابان های شهر پاریس برگشته است. این بار اما مردم به طور نمادین جلیقه زرد به تن کرده اند تا دولت فرانسه آنها را ببیند و صدای اعتراض شان را بشنود. اتفاقی که ما را یاد همان واقعه بزرگ تاریخی می اندازد: انقلاب کبیر فرانسه.
درست است که ما در سن و سال نوجوانی هستیم و شاید نگاهمان به مسائل سیاسی کامل و جامع نباشد، ولی این طور که از زبان اروپایی ها شنیده ایم فرانسه کشور آزادی است و مهد دموکراسی.
آقای مکرون!
در کشور شما که مدعی هستید مهد آزادی است، در کشور شما که به بهانه های عجیبی مانند فقدان تبلیغات دینی، حتی اجازه حجاب به دختران مسلمان داده نمی شود، در روزهای اخیر تعداد زیادی دانش آموز نوجوان همراه با صدها هزار نفر از مردم فرانسه در اعتراض به شرایط بد کشورتان دست به تشکیل بزرگترین تجمع اعتراضی زده اند و لب به اعتراض گشوده اند. اما می‌دانید پاسخ حکومت شما زیر نظر شما به این همه مردم معترض چه بود؟ سرکوب، دستهای بسته، کتک و مجازات دانش آموزان.
آقای مکرون!
ما اعضای انجمن اسلامی شهر تهران به عنوان باسابقه ترین تشکیلات دانش آموزی ایران، ضمن اعتراض شدید نسبت به وضعیت زننده و توهین آمیزی که در برخورد با همتایان پاریسی مان شکل گرفته، دولت فرانسه را مسئول این اتفاق زشت می دانیم و برای شما متاسفیم که به جای پذیرش نقد و اجازه شنیده شدن صدای مخالف، حتی به دانش آموزان نوجوان هم رحم نمی کنید و کوله هایشان را از آنها می گیرید و دستهایشان را از پشت می بندید. کاش تکلیف دنیا را روشن کنید. ژست دموکراتیک شما را باور کنیم یا دست های بسته دانش آموزان فرانسوی را.امیدواریم روزی برسد که عدالت واقعی را در دنیا ببنیم. روزی که حتما روی شما سیاه و دانش آموزان عدالت خواه، سربلند خواهند بود.
بر اساس گزارش اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، این نامه به امضای 260 مسئول انجمن اسلامی و به نمایندگی از 1200 دانش آموز تهرانی تنظیم شده و قرار است فردا رونوشتی به زبان فرانسوی از این نامه به سفارت فرانسه تحویل شود.
در روزهای اخیر ناآرامی های گسترده و تظاهرات سراسری بی سابقه ای در شهرهای مختلف فرانسه در واکنش به شرایط اقتصادی این کشور رخ داده که طی آن حدود یک هزار شهروند فرانسوی از جمله تعدادی دانش آموز نوجوان دستگیر شده اند.
علمی *1883 *1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال