دو بانک انگلیسی گرفتار در مناقشه شرکت هوآوی

تهران - ایرنا - دو بانک بزرگ انگلیسی از جمله بانک هایی هستند که در مناقشه بر سر شرکت هواوی چین گرفتار شده اند. این مناقشه در ابتدای این هفته تشدید شد و دولت چین به کانادا هشدار داد که اگر مسئول مالی این شرکت را آزاد نکند با پیامدهای شدیدی رو به رو خواهد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از وال استریت ژورنال، کانادا در ماه جاری 'منگ وانژو' را به درخواست مقام های آمریکایی بازداشت کرد. آمریکا به دنبال استرداد مدیر مال هواوی به اتهام گمراه کردن بانک ها درباره قراردادهای کاری هواوی با ایران برای دور زدن تحریم ها هستند. خانم منگ 46 ساله در حال طی مراحل استماع دادرسی در ونکوور است که انتظار می رود روز دوشنبه از سر گرفته شود و به تصمیمی در خصوص وثیقه منجر شود.
افراد آشنا به موضوع می گویند : بانک های 'اچ اس بی سی' و 'استناندارد چارترد' انگلیس از جمله نهادهای مالی هستند که هوآوی در سال های اخیر به آنها گفته که از طریق شرکت هنگ کنگی 'اسکای کام' در ایران کار نمی کند. برای این دو بانک این مساله به معنای یک تضمین حیاتی بود زیرا هر دو اینها تحت نظارت دادگاه به علت موارد نقض تحریم های ایران بودند و نمی توانستند خطر اشتباهات بیشتر را قبول کنند. یک سخنگوی هوآوی روز یکشنبه از اظهارنظر در این باره خودداری کرد.
دستگیری خانم منگ که هفته گذشته بازارهای مالی را دچار تلاطم کرد، موجب وارد شدن کانادا به اختلافات میان آمریکا و چین می شود که تاکنون عمدتا درباره تجارت بوده است. سخنگوی وزارت امورخارجه چین روز شنبه در بیانیه ای کانادا را به نقض شدید حقوق مشروع یک شهروند چینی متهم کرد.
یک سخنگوی وزارت امورخارجه کانادا نیز چیزی بیشتر از اظهارنظر روز جمعه 'کریستیا فریلند' وزیر خارجه بیان نکرد که گفته بود تصمیم به بازداشت منگ به هیچ وجه سیاسی نیست.
قانونگذاران آمریکایی از سالها پیش شرکت هوآوی را به جاسوسی متهم کرده اند و از پیوندهای آن با دولت چین انتقاد کرده اند. این هراس ها با رقابت اخیر آمریکا و چین در خصوص نسل پنجم فناوری وایرلس تشدید شده است. هوآوی بارها تاکید کرده که تحت مالکیت کارکنان است و مستقل از دولت چین کار می کند. مقام های دولت آمریکا روز یکشنبه تلاش کردند تا بین دستگیری مدیرعامل هواوی و مذاکرات تجاری با چین تمایز قائل شوند.
وزارت دادگستری این اتهام را مطرح کرده که منگ به بانکها درباره روابط هوآوی با شرکت اسکای کام که در ایران کار کرده است دروغ گفته است.
اروپام**1078**2040

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال