قطر جایگاه بزرگترین صادر کننده گاز در جهان را از دست داد

تهران - ایرنا - قطر برای اولین بار در نوامبر ( آبان ماه) جایگاه بزرگترین صادر کننده گاز طبیعی مایع جهان را از دست داد و استرالیا جایگاه این کشور را بدست آورد.

به گزارش پایگاه خبری 'فلسطین الیوم'، بر اساس بیانیه های امروز (دوشنبه) یک موسسه اعتبار سنجی صادرات گاز، استرالیا در ماه نوامبر شش میلیون و 794 هزار تن گاز مایع بارگیری و صادر کرده، در حالی که قطر در مدت مشابه شش میلیون و 203 هزار تن از این فرآورده را صادر کرده است.
صادرات گاز طبیعی مایع استرالیا در ماه نوامبر 15 درصد در مقایسه با ماه قبل از آن افزایش یافت، در حالی که صادرات قطر 3 درصد در این ماه برای اولین بار از سال 2014 ، کاهش یافته است.
این پایگاه خبری نوشت: 'سعد الکابی ' مدیر عامل شرکت نفت قطر اخیرا گفته است که این کشور قصد دارد به رغم تنش های دیپلماتیکش با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، در طول چند سال آینده تولید گاز مایع خود را 30 درصد افزایش دهد.
الکابی افزود که قطر قصد دارد تا سال 2024 تولید خود را سالانه به 100 میلیون تن گاز مایع برساند.
قطر از جانب عربستان و برخی دیگر از کشور های عربی با نوعی انزوای سیاسی و دیپلماتیک مواجه است. آنها با این ادعا که قطر حامی تروریست است روابط دیپلماتیک و تجاری خود با این کشور را متوقف کردند.
استرالیا دارای حدود سه تریلیون متر مکعب ذخایر گازی است که 6/ 1 درصد کل ذخایر این فرآورده در جهان محسوب می شود، در حالیکه قطر بیش با 25 تریلیون متر مکعب ذخایر گازی مجموعا 3/ 13 از ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد.
خاورم** 1453**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال