هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

تشکل‌های دانشجویی روزنامه ها را به تسخیر خود درآوردند:

تریبون های آزاد دانشجویی در اختیار رقبای دولت قرار گرفت

تهران-ایرنا- روز گذشته تشکل‌های دانشجویی میزبان چهره‌های سیاسی بودند تا به بهانه گرامیداشت روز دانشجو آخرین تحلیل‌های چهره‌های جریان‌های سیاسی را بشنوند. در این برنامه‌ها منتقدان، تندترین طعنه‌ها و نقدها را خطاب به دولت بیان کردند و تیتر روزنامه‌های اصلاح طلب و اصولگرا شد.

به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه ایرنا ، روزنامه «ایران» تیتر صفحه یک خود را به «تریبون آزاد برای رقبا» اختصاص داده است. اشاره این تیتر به سخنرانی رقبا و مخالفان دولت در دانشگاه‌های کشور است.
ایران نوشته است: « در روزهای اخیر و به بهانه روز دانشجو این تنها دانشجویان نبودند که نقدهای خود به دولت را شفاف و بدون لکنت‌زبان بیان کردند بلکه مشهورترین منتقدان روحانی و از جمله رقبای انتخاباتی او هم از تریبون دانشگاه دولت را آماج نقدهای خود کردند، در حقیقت ویژه‌ برنامه‌های گرامیداشت روز دانشجو در حکم تریبون آزادی برای منتقدان و رقبای دولت شده است. چنانکه سید ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی سه نامزد ناکام انتخابات‌ ریاست جمهوری در دو دوره گذشته، دیروز میهمان دانشگاه‌های تهران بودند تا به مناسبت «روز دانشجو» نقطه نظرات خود را درباره فضای دانشگاهی و شرایط کشور ایراد کنند؛ سخنانی که قطعاً بدون اشاره پیدا و پنهان به رقابت‌های انتخاباتی و آنچه در خلال آن گذشت، نبود. »

**همچنان دانشگاه مورد اطمینان جامعه است
«ایران» همچنین یادداشتی از غلامرضا ظریفیان با عنوان «دانشگاه فرصت گفت‌و گو» منتشر و در بخشی از آن آمده است: « بر پایه همه پیمایش‌های میدانی درباره میزان مقبولیت نظامات داخل کشور، همچنان دانشگاه در میان افکار عمومی به عنوان یک نهاد مورد اعتماد و وثوق جامعه مطرح است. » وی در این یادداشت اضافه کرده: « چنانچه دانشگاه از بطن تحولات سیاسی اجتماعی کشور، حذف شود، شاید بخش عظیمی از تحولات سیاسی اجتماعی هم به دنبال آن حذف شود.»
ظریفیان در این یادداشت در خصوص تلاش‌های دولت روحانی در خصوص احیاء فضای دانشگاه می‌نویسد: « دولت آقای روحانی کوشیده فضا را برای فعال کردن ظرفیت سیاسی و اجتماعی دانشگاه‌ها مهیا کند، فضای امنیتی دانشگاه‌ها را تعدیل و مدیریت‌های دانشگاهی را متناسب با فضای کنونی تغییر دهد اما عزم جدی دولت برای تغییر این فضا کافی نبوده است.»

**حکم دیوان محاسبات ابهام دارد
اما روزنامه «ایران» به واکنش مجتبی صدیقی در خصوص حکم دیوان محاسبات را منتشر کرده است. این روزنامه گفتگوی مدیر کل امور دانشجویی وزارت علوم با گروه دانشگاه ایرنا را یادآور شده که در آن گفته بود: «تناقض یا ابهام در رأی صادره دیده می‌شود چرا که در این رأی، مسئولان فعلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را موظف به دریافت هزینه تحصیل افرادی کرده که بورسیه آنها لغو شده است. این سؤال را که اگر لغو بورسیه افراد به دلیل عدم احراز شرایط بوده است، باید از افرادی پرسید که با وجود نداشتن شرایط، با بورس این افراد موافقت کردند که در این صورت، با قسمت اول رأی همخوانی ندارد. از این رو از نظر ما دریافت هزینه از دانشجویان ابهام دارد که باید دیوان محاسبات این موضوع را شفاف کند.»

** توجه روزنامه‌های اصلاح طلب به تشکل‌های اصولگرای دانشجویی
روزنامه «اعتماد» صفحه یک خود را به سخنان ابراهیم رئیسی مهمان بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی اختصاص داد. همچنین این روزنامه در صفحات داخلی گزارشی انتقادی از ساختار برنامه انجمن اسلامی دانشجویان تهران و علوم پزشکی تهران منتشر و نحوه اجرای برنامه این تشکل اصلاح‌طلب را به باد انتقاد گرفته است.

در همین رابطه روزنامه اصلاح طلب «شرق»و « آرمان» نیز سخنرانی‌های ضرغامی، رئیسی، قالیباف و جلیلی انعکاس داده‌اند و «شرق» تنها ستون‌های کناری خود را برای پوشش سخنرانان انجمن اسلامی دانشگاه تهران اختصاص داده است.

** بی‌توجه روزنامه‌های اصولگرا به برنامه تشکل‌های اصلاح طلب
روزنامه «جام جم» تنها ستونی به پوشش برنامه‌های سخنران اصولگرا در دانشگاه‌های کشور اختصاص داده است. اما در این میان روزنامه «فرهیختگان» در صفحات داخلی خود نشست‌ تشکل‌های اصولگرا و برخی از اصلاح طلب را پوشش داده است. روزنامه «کیهان» نیز بی‌تفاوت نسبت به نشست‌های تشکل‌های اصلاح طلب تنها به بازنشر سخنرانان اصولگرا پرداخته است.

«فرهیختگان» با انتشار یادداشتی نوشت: «حدود 46 درصد برنامه‌های روز دانشجو از سوی تشکل‌هایی چون بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی و انجمن اسلامی مستقل برگزار شده است، 37 درصد برنامه‌های دانشگاه‌ها نیز از سوی تشکل‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان برگزار شده است. حدود 13 درصد برنامه‌ها درقالب تربیون آزاد بوده و درصد مشابهی نیز در قالب مناظره بوده است. جالب اینکه حدود 80 درصد مناظره‌ها از سوی تشکل‌هایی چون بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی و انجمن اسلامی مستقل برگزار شده است. حدود 44 درصد برنامه‌های یک‌سویه در قالب سخنرانی سهم تشکل‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان بوده است و 33 درصد برنامه‌های سخنرانی را چهره‌های نزدیک به اصولگرایان شرکت کرده‌اند. »

محمد رضایتی در ادامه علت حضور سخنرانان- به زعم نویسنده یادداشت- «دست چندم» در تشکل‌های اصلاح طلب را اینگونه ارزیابی کرده: « این اتفاق را می‌توان در وضعیت نامطلوب دولت تحلیل کرد، چرا که پیش‌تر این جریان در همگرایی با دولت احیای سیاسی شده بود و اکنون با کاهش مقبولیت دولت در افکارعمومی به‌خصوص عملکرد دولت در حوزه‌های اقتصادی، بیشتر تلاش خود را در مرزبندی با دولت معطوف کرده است. حتی یک دعوای تاریخی نیز در قالب طرح‌های عبور و مرور از روحانی شکل گرفته است با این حال درصورت حضور این جریان در دانشگاه‌ها دو رویکرد قابل تصور است.»
ب.ل**1601*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال