حزب پاشینیان اکثریت آرای پارلمان ارمنستان را کسب کرد

مسکو - ایرنا - بلوک نیکول پاشینیان نخست وزیر مستعفی ارمنستان موسوم به 'گام من' اکثریت قاطع آرا را در پارلمان بدست آورد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این بلوک سیاسی با 70.43 درصد آرا به پارلمان راه یافت و پس از آن احزاب ارمنستان شکوفا با 8.27 درصد آرا و ارمنستان روشنفکر با 6.37 درصد آرا راهی پارلمان ارمنستان شدند.
حزب جمهوری خواه هم که به صورت سنتی همیشه اکثریت پارلمان ارمنستان را در اختیار داشت تنها 4.7 درصد آرای پارلمان را بدست آورد و عملا از گردونه رقابت با سایر گروه ها خارج شد.
حزب داشناکسیون نیز تنها 3.89 آرا را کسب کرد و احزاب تصمیم شهروند، پیشرفت ملیم، آریناتس ارکر(حزب کشور قانون)، ساسنا تسرر و احیا دموکراتیک مسیحی هر کدام کمتر از دو درصد آرا را کسب کردند و بلوک 'ما' ( بنیانگذاری شده توسط احزاب 'دموکرات های آزاد'، 'جمهوری' و 'میهن ارمنی') نیز تنها دو درصد آرا را به خود اختصاص دادند.
در انتخابات پارلمانی این دوره در ارمنستان، احزاب و بلوک ها باید حداقل پنج و هفت درصد آرا را بدست می آوردند.
ارمنستان از حدود هشت ماه قبل شاهد اعتراضات عمومی در این کشور علیه فساد و بی عدالتی بود.
در نتیجه گسترش اعتراضات و به دست گرفتن رهبری آن از سوی نیکول پاشینیان، اوضاع سیاسی کشور به بن بست کشیده شد و نخست وزیر مجبور به کناره گیری از قدرت شد.
پارلمان ارمنستان که در آن زمان در اختیار حزب جمهوری خواه حامیان نخست وزیر وقت قرار داشت با آنکه به شدت مخالف پاشینیان رهبر مخالفان برای کسب مقام نخست وزیری بود اما در نهایت برای جلوگیری از انحلال خود به وی رای اعتماد داد.
پاشینیان با نشستن در کرسی نخست وزیری ارمنستان و با توجه به پشتوانه مردم معترض، شروع به برخورد و بازداشت مقامات پیشین کرد تا به وعده اش مبنی بر مبارزه با فساد در ارمنستان عمل کند.
پس از گذشت چند ماه پاشینیان پارلمان ارمنستان را متهم به کارشکنای کرد و با استعفای خود از مقام نخست وزیری عملا شرایطی را بوجود آورد که پارلمان ارمنستان منحل و انتخابات زودهنگام در این کشور برگزار شود.
بانتایج بدست آمده در انتخابات اخیر و حذف جمهوری خواهان از دایره قدرت در ارمنستان، بنظر می رسد فعلا در بروی پاشنه ای می چرخد که پاشینیان دوست دارد.
اروپام ** 1346**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال