خانه تکانی ترامپ به روایت آمار و ارقام

تهران – ایرنا - «جان کلی» رئیس کارکنان کاخ سفید که ترامپ، دو روز پیش اعلام کرد، تا پایان سال جاری میلادی از کار برکنار می شود، آخرین عضو ارشد کاخ سفید نخواهد بود که دولت را ترک می کند، بلکه وی تازه ترین مورد ازفهرست بلندپایه مقام های آمریکایی است که از دولت واشنگتن می روند.

به گزارش ایرنا، ترامپ در جابجایی مقام های دولتی و ترک کاخ سفید، رکود زنی کرده است، به گونه ای که این حجم از تغییر و تحولات در تاریخ زمامداران واشنگتن سابقه ندارد.
کارشناسان و تحلیلگران یکی از مشکلات جدی رئیس جمهوری عوام گرای آمریکا را بی توجهی و تمایل نداشتن وی به مشورت و کار کارشناسی می دانند و معتقدند کار کردن برای کارشناسان و نظریه پردازان با دولت ترامپ، سخت و دشوار است.
در یادداشت زیر به ترتیب تاریخی، مقام های آمریکایی ذکر می شوند که طی دو سال گذشته، دولت ترامپ را ترک کرده اند یا اخراج شده اند.

** جان کلی رئیس کارکنان کاخ سفید/ تاریخ برکناری: دسامبر 2018 (آذرماه 97)
ترامپ که سال گذشته میلادی، وی را برای سروسامان دادن به این کاخ که همواره دچار بی نظمی بود، منصوب کرد، اما در ماه های گذشته چندین بار وی با رئیس جمهوری آمریکا درگیری پیدا کرد.
باب وودوارد (Bob Woodward) خبرنگار کهنه کار آمریکایی سال گذشته در کتابش با عنوان «ترس' ترامپ در کاخ سفید' است»، سخنان کلی که در آن ترامپ را احمق خوانده بود، نقل کرد، هرچند بعدها کلی وی مجبور شد که این سخن خود را پس بگیرد و آن را انکار کند.
همچنین گزارش های حکایت از آن دارد که کلی، بارها ترامپ را احمق خوانده، همچنان که خبرهایی رد و بدل شد، مبنی بر این که وی درباره رئیس جمهوری آمریکا گفته بود: بی فایده است که بتوان وی را در خصوص چیزی قانع کرد».
کلی 67 ساله افسر بازنشسته ارتش آمریکا و از فرماندهان ارشد ارتش این کشور در عراق ، دستیار ارشد «رابرت گیتس» و «لئون پانتا» وزرای پیشین دفاع ایالات متحده آمریکا بوده است.

**«جف سیشنز» وزیر دادگستری (تاریخ استعفا: هفتم نوامبر 2018 )
ترامپ به انتقاد از وزیر دادگستری عادت کرده بود، رئیس جمهوری آمریکا اعتماد خود به شسنز را آن زمان از دست داد که وی خود را از ماموریت انجام تحقیقات در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 کنار کشید و رود روزنشتاین' معاون دادستان کل را مامور تحقیقات این پرونده کرد.
سشنز در استعفانامه خود خطاب به ترامپ اعلام کرد: جناب رئیس جمهوری، بنا به درخواست شما، استعفای خود را تقدیم می کنم.

** «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد (تاریخ استعفا، 9 اکتبر 2018 )
هیلی دلیل استعفای خود را بیان نکرده است، ضمن آن که نامزدی اش برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 را رد کرده و به خبرنگاران گفته است: من از کمپین انتخاباتی این شخص حمایت خواهم کرد.
نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد که دو روز پیش، ترامپ «هدر نوئرت» سخنگوی پیشین وزارت امورخارجه این کشور را جایگزین آن کرد، گفته بود: جزئیاتی از مقامی که به آن منتقل خواهم شد، ندارم.

** اسکات پروئت (Scott Pruitt) رئیس پیشین سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا (تاریخ برکناری، ششم ژوئیه 2018)
وکیل و سیاستمدار جمهوری‌خواه آمریکایی اهل اکلاهما که ششم ژوئیه 2018، ترامپ وی را به خاطر آن که 58 هزار دلار از بودجه عمومی را برای پروازهای هوایی گران قیمت هزینه کرده بود، از کار برکنار کرد.
«اندرو ویلر» قائم مقام سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا به عنوان سرپرست سازمان از روز دوشنبه هفته آینده کار خود را آغاز خواهد کرد.
پس از این برکناری، «اسکات پروئت» از سازمان حفاظت از محیط زیست در حالی صورت گرفته که جنجال‌های بسیاری درباره عملکرد و اقدامات او وجود داشت.

**دیوید جاناتان شالکین (David Shulkin) وزیر امور کهنه‌سربازان آمریکا (تاریخ برکناری 28 مارس 2018)
شالکین 13 فوریه 2017 به اتفاق آراء از سوی مجلس سنا برای سمت وزارت امور کهنه سربازان آمریکا تایید شد، اما طولی نکشید که به خاطر آن چه هزینه 122 هزار دلاری در سفر به اروپا به همراه همسرش شد، از کار کنار گذاشته شد.

** «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا (تاریخ برکناری: 22 مارس 2018 )
مک مستر در همایشی که فوریه 2017 در آلمان برگزار شد، اعلام کرد که دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را یک موضوع تردید ناپذیر است، موضوعی که خشم ترامپ از مشاور امنیت ملی اش را برانگیخت.
ترامپ در آن زمان در صفحه توئیتری اش نوشت: ژنرال مک مستر فراموش کرده که نتایج انتخابات تحت تاثیر یا تحت الشعاع دخالت هیچ کشوری قرار نگرفته است.
ترامپ با طرح مکمستر درخصوص اعزام شمار بیشتری از نظامیان به افغانستان، مخالفت و اعلام کرد: او به دنبال اعزام تعداد بیشتری از نیروها به افغانستان است، به همین خاطر ما او را خواهیم فرستاد.

** «رکس تیلرسون» وزیر امورخارجه ( تاریخ برکناری: 13 مارس 2018 )
مارس 2017 بود که ترامپ در صفحه توئیتری اش و پس از وجود اختلافات ریشه ای با تیلرسون در خصوص کره شمالی، روسیه و ایران، وی را از سمت وزارت امورخارجه آمریکا خلع کرد.
مدیر پیشین غول نفتی «اکزان موبیل» علت تیرگی روابطش با ترامپ را سرپیچی از درخواست های غیرقانونی و خلاف مقررات او عنوان کرد.
تیلرسون به عنوان نخستین وزیر امور خارجه ترامپ وی را 'بسیار بی انضباط خوانده و گفته بود؛ وی علاقه ای به مطالعه و بررسی گزارش ها ندارد و به جزئیات بسیاری از مسائل ورود نمی کند.'
رئیس جمهوری آمریکا نیز به شیوه همیشگی خود در اولین فرصت و در توییتر پاسخ تیلرسون را داد و او را فاقد ظرفیت های ذهنی و به شدت تنبل خواند.
وزیر امور خارجه وقت آمریکا پیشتر و در نشستی با اعضای تیم امنیت ملی و مقام های کابینه واشنگتن، ضمن انتقاد شدید از رئیس دولت، وی را «احمق» نامیده بود.

** گری کوهن، مشاور ارشد امور اقتصادی ترامپ (تاریخ استعفا: 6 مارس 2018)
کوهن گفته بود که اگر ترامپ بر واردات فولاد و آلومنیوم مالیات وضع کند، از سمت خود استعفا می کند.
وی طراح اصلی برنامه اصلاحات مالیاتی ترامپ بود که در ماه دسامبر سال 2017 به تصویب کنگره آمریکا رسید.
مقام های کاخ سفید در آن زمان اعلام کردند هر چند اختلاف نظر کوهن با تصمیم ترامپ در خصوص وضع مالیات بر فولاد و آلومنیوم یکی از دلایل کناره گیری او است، اما تنها دلیل نیست.

** هوپ هیکس (Hope Hicks) مدیر پیشین ارتباطات کاخ سفید (تاریخ برکناری: 28 فوریه 2018)
تصمیم هیکس یک روز پس از آن اعلام شد که او در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا درباره پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا شهادت داد.
هیکس رسما دلیل کناره گیری خود از سمت مدیر ارتباطات استراتژیک کاخ سفید را اعلام نکرد، اما گزارش های غیر رسمی حکایت از آن دارد که وی به دوستان و همکارانش گفته بود: تمامی آن چه که از دستش برمی آمده را در کاخ سفید انجام داده است.
وی قدیمی‌ترین دستیار سیاسی رئیس جمهوری آمریکا و مدیر پیشین ارتباطات استراتژیک کاخ سفید، پیشتر به عنوان دبیر مطبوعاتی و اداره کننده ارتباطات ترامپ در مبارزات انتخابات سال 2016 و نیز دبیر مطبوعاتی ملی تیم انتقالی ریاست جمهوری فعالیت می‌کرد.

** «رابرت پورتر» دبیر ستاد کارکنان کاخ سفید (تاریخ برکناری: هشتم فوریه 2018 )
وی به عنوان یکی از همکاران نزدیک رئیس جمهور آمریکا پس از متهم شدن به اعمال خشونت علیه همسران پیشین اش کناره‌گیری کرد.
دو همسر پورترگفته بودند که وی در دوران زندگی مشترک، آنها را به لحاظ روحی و جسمی آزار داده است، هرچند وی ادعاهای درخصوص بدرفتاری با همسرانش را رد کرد.
وی در استعفانامه اش گفته بود: این ادعاهای شرم آور، به آسانی دروغ است.
نخستین بار نشریه انگلیسی «دیلی میلی» آزار فیزیکی، زبانی و عاطفی دو همسر سابقش را فاش کرده بود.

** اندرو مکابی معاون پیشین مدیر اف بی آی آمریکا (تاریخ برکناری: 29 ژانویه 2018)
جف سشنز وزیر پیشین دادگستری، مکابی را مارس گذشته و پس از آن که کمیته داخلی این وزارت خانه فاش کرد که وی در انتقال اطلاعات به روزنامه نگاران سهیم بوده است، از کار برکنار کرد.
مکابی این اتهامات را رد کرد و گفت که وی قربانی دولت ترامپ شده است.

**«تام پرایس» (Tom Price)، وزیر بهداشت و خدمات انسانی (تاریخ برکناری: 29 سپتامبر 2017 )
وی به خاطر به خاطر استفاده از هواپیمای خصوص در ماموریت کاری استعفا کرد.
پرایس پس از آن که 26 سفر هوایی با خطوط ویژه به ارزش 400 هزار دلار، استفاده کرده بود، از پرداخت کنندگان آمریکایی به خاطر این مساله عذرخواهی کرد.

** «استیو بنن» مشاور عالی و استراتژیک ترامپ در شورای امنیت ملی آمریکا (تاریخ برکناری: 18 اوت 2017)
بنن بر اساس اعلام رسانه ها، انتخاب وی از ابتدا با انتقادهای زیادی رو برو شد، مخالفان بانون از وی به عنوان یک نژادپرست یاد می کرند، اتهامی که همواره آن را رد کرده است.
وی پیش از این سمت، ریاست ستاد اجرایی انتخابات ترامپ را برعهده داشت و در پیروزی وی نقش موثری ایفا کرد.

** آنتونی اسکاراموچی (تاریخ برکناری: 31 ژوئیه 2017)
اسکاراموچی که مدیر ارتباطات دونالد ترامپ بود، 10 روز پس از انتصابش، از این سمت، اخراج شد.
** رینس پریبوس نخستین رئیس کارکنان کاخ سفید در دولت ترامپ (تاریخ برکناری: 28 ژوئیه 2017)
پس از عزل وی «جان اف کلی» جایگزین وی شده است.
عزل پریبوس از مقام خود پس از گزارش رسانه ای مبنی بر وجود اختلافات و تنش‌های شدید وی با اسکاراموچی مدیر پیشین ارتباطات کاخ سفید صورت گرفت.
**« شان اسپایسر» سخنگوی پیشین کاخ سفید (تاریخ برکناری: 21 ژوئیه 2017)
اسپایسر در اعتراض به تغییر و تحولات در تیم ارتباطات دولتی از مقام خود استعفا کرد. سارا هاکبی سندرز سخنگونی کنونی کاخ سفید جانشین وی شد.
روزنامه «نیویورک تایمز» اعلام کرد که وی به دلیل نارضیتی نسبت به تعیین مدیر جدید ارتباطات از سمت خود استعفا کرده است.
** مایک دوبک: رئیس پیشین دفتر ارتباطات کاخ سفید. (تاریخ کناره‌گیری: 30 مه 2017)
دوبک در یادداشتی نوشته بود: قصد داشتم، 18 مه از سمت خود کناره گیری کنم، اما به من اطلاع داده شد، تا بازگشت ترامپ از سفر خارجی اش صبر کنم.
رئیس پیشین دفتر ارتباطات کاخ سفید دلیل استعفایش را مسائل شخصی عنوان کرده بود.
** جیمز کومی رئیس سابق دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) (تاریخ برکناری: 9 مه 2017)
کومی پس از آغاز تحقیقات چند لایه درباره دخالت ادعایی روس ها و ستاد انتخاباتی ترامپ در جریان رقابت های ریاست جمهوری سال 2016 با هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات، از کار برکنار شد.
کومی در آن زمان گفته بود: ترامپ همواره این جمله را تکرار کرده است که وی کار خود را به بهترین شکل انجام می داده است.
کومی اضافه کرد: او به درستی آگاه است که رئیس جمهوری حق دارد، هر زمان که بخواهد، فعالیت مدیر اف بی آی را پایان دهد.
** «مایک فلین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید ( تاریخ استعفا: 14 فوریه 2017)
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در فاصله کمتر از یک ماه از شروع به کار دولت ترامپ بر سر ماجرای پرتنش مسئله دخالت مسکو در انتخابات 2016 میلادی و جلسه وی با سفیر روسیه در آمریکا پیش از انتخاب ترامپ، مجبور به کناره گیری شد. هر چند بعدها یک پرونده مالی دیگر به دلیل ارتباط با دولت ترکیه برای فلین تشکیل شد.
** «سالی ییتس» (Sally Yates) دادستان کل موقت آمریکا ( تاریخ برکناری: 31 ژانویه 2017 میلادی)
ترامپ، «سالی ییتس» دادستان کل موقت آمریکا را به علت مخالفت با سیاست ضد مهاجرتی دولت برکنار کرد.
ییتس در آن زمان گفته بود که وزارت دادگستری از دستورالعمل اجرایی ترامپ که اتباع هفت کشور ایران، عراق، لیبی، یمن، سوریه، سودان و سومالی را به مدت 90 روز از ورود به خاک آمریکا منع می کند، پیروی نخواهد کرد.
به دنبال این جریان، کاخ سفید به سرعت از برکناری ییتس و انتخاب «دانا بوئنته» دادستان ویرجینیا برای سرپرستی موقت این وزارتخانه خبر داد.
سخنگوی کاخ سفید در آن زمان از ییتس به عنوان «خائن به وزارت دادگستری» یاد کرده بود.
** پریت باهارا: دادستان فدرال ایالت نیویورک (تاریخ برکناری: 11 مارس 2017)
ترامپ باهارا را پس از آن اخراج کرد که او درخواست وزارت دادگستری آمریکا را برای کناره‌گیری به همراه 45 دادستان ایالتی دیگر که پیشتر در دولت «باراک اوباما» فعالیت داشتند، نپذیرفت.
** پائول مانفورت مدیر مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (تاریخ برکناری: 19 آگوست 2016)
مانفورت پس از آن سمت خود را ترک کرد که متهم بود که برخی حساب های بانکی در کشورهای خارجی دارد که تاکنون آن را اعلام نکرده است.
وی همچنین متهم بود که پیش از آن که مدیر مبارزات انتخاباتی ترامپ شود، منابع مالی از سیاستمداران روس در اوکراین گرفته است.

از دیگر اخراجی های دولت ترامپ:
-«کتی والش» معاون رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید
-«کِی.تی مک فارلند» معاون و قائم مقام مشاور امنیت
-«تارا دال» معاون رئیس کارکنان کاخ سفید
- «مایکل شورت» دستیار مطبوعاتی، «عزرا کوهن واتنیک» عضو شورای امنیت ملی آمریکا
-«سباستین گورکا»، معاون مشاور امنیت ملی
- «ویلیام بردفورد» از مدیران وزارت انرژی آمریکا
- «جیمی جانسون» از مدیران وزارت امنیت داخلی آمریکا
-«کارل هیگبی» مشاور ویژه اصلاح قوانین رئیس‌جمهوری آمریکا
- «اوماروسا مانی گولت» مدیر ارتباطات کاخ سفید
- «تیلور واینته» معاون اداره سیاست کنترل مواد مخدر را می توان نام برد.

**از دیگر کسانی که از دولت ترامپ استعفا کردند:
-«والتر شاپ» رئیس دفتر امور اخلاقی دولت آمریکا
-«مارک کورالو» سخنگوی تیم حقوقی
- «الیزابت ساترلند» مدیر آژانس حفاظت محیط زیست
-«کارل ایکان» مشاور ویژه ترامپ
- «جورج سیفاکس» مدیر ارتباطات عمومی
-«مالیز بیمز» مشاور وزارت امور خارجه آمریکا و«الیزابت شاکلفورد» مقام بلندپایه در وزارت خارجه
-«پل وینفری» یک مقام بلند پایه دولت آمریکا
- «دینا پاول» معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید
- «جرمی کاتز» معاون مدیر کمیته ملی اجرایی
- «توماس شانون» معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه
- «جان فیلی» سفیر آمریکا در پاناما و «ریک دیربُرن» معاون رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید
شبس**9363**1859

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال