سازمان ملل طرح جدیدی برای حل بحران یمن ارائه کرد

تهران- ایرنا- مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل متحد، دو طرح جدید به طرف های درگیر یمنی برای توقف جنگ در استان تعز (شمال غرب) و بندر الحدیده (در غرب) ارائه کرده است.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری «الجزیره» بامداد دوشنبه مدعی شد که به پیش نویس این دو طرح دست یافته است.
این شبکه قطری افزود: طرح نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای توقف درگیری در تعز، شامل گشایش گذرگاه ها و فرودگاه براساس توافق منعقد شده در سال 2016 در ظهران است.
این طرح همچنین بر تشکیل یک گروه کاری مرکب از طرف های درگیر یمنی و با مشارکت سازمان ملل متحد برای نظارت بر این توافق تأکید دارد.
بر اساس گزارش الجزیره، این طرح شامل توقف همه جانبه عملیات نظامی از جمله بمباران های هوایی، پرواز پهپادها، حملات موشکی و تقویت نیروهای نظامی می شود.
برابر طرح ابتکاری گریفیث برای پایان درگیری ها در استان تعز، دو هفته پس از توقف آتش بس، گذرگاه صنعا – إب الحوبان بازگشایی می شود.
طرح الحدیده نیز شامل خروج تمامی یگان ها و شبه نظامیان به خارج از این شهر، بندر الحدیده، بندر 'الصلیف' و 'راس عیسی' است.
این طرح همچنین بر تشکیل یک کمیته امنیتی و نظامی مشترک مرکب از طرف های درگیر و با نظارت سازمان ملل متحد برای اجرای این طرح خواهد بود.
تاکنون هیأت مذاکره کننده انصارالله یمن و هیأت دولت مستعفی و فراری یمن وابسته به عربستان به این طرح واکنش نشان ندادند.
چهارمین دور مذاکرات صلح یمن از روز پنجشنبه گذشته با حضور طرف های یمنی به همراه گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد به مدت یک هفته آغاز شد.
ریاست هیأت مذاکره کننده انصارالله را «محمد عبدالسلام» سخنگوی این جنبش و ریاست هیأت دولت مستعفی یمن (هیأت ریاض) را «خالد الیمنی» وزیر امورخارجه دولت عبدربه منصورهادی برعهده دارند.
این دور از مذاکرات که قرار بود ششم سپتامبر (15 شهریورماه) در ژنو سوئیس برگزار شود، با کارشکنی سعودی و امارات به تعویق افتاد.
دور نخست و دوم این مذاکرات سال 2015 (94) به ترتیب در شهرهای ژنو و بیل سوئیس و دور سوم آن سال 2016 (95) به مدت سه ماه در کویت برگزار شد که آن هم با کارشکنی کشورهای ائتلاف از جمله عربستان و امارات کار به جایی نبرد.
شبس**9363**1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال