دوحه به انتقاد بحرین از امیر قطر پاسخ داد

تهران - ایرنا - وزارت خارجه قطر در واکنش به سخنان «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین که نسبت به عدم حضور امیر قطر در نشست امروز شورای همکاری خلیج فارس انتقاد کرده بود گفت: برخلاف ادعاها، سال گذشته درحالیکه سران عربستان،امارات و بحرین نشست کویت را تحریم کرده بودند، امیر قطر برای حفظ وحدت شورای همکاری خلیج فارس در آن نشست حضور پیدا کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری 'روسیا الیوم' ، «احمد بن سعید الرمیحی» مدیر دفتر اطلاع رسانی وزارت امورخارجه قطر در اولین واکنش رسمی به سخنان وزیر امورخارجه بحرین گفت: قطر دارای مواضع ثابتی در سیاست خارجی است و احتیاجی به توصیه دیگران ندارد.
وی افزود: در روزی که کشورهای تحریم کننده قطر (عربستان،امارات و بحرین) نشست سال گذشته سران شورای همکاری خلیج فارس را تحریم کرده بودند، قطر در بالاترین سطح در کویت حضور پیدا کرد.
وزیر امورخارجه بحرین امروز ضمن انتقاد از عدم حضور امیر قطر در نشست ریاض گفت: بهتر است دوحه هرچه سریع تر خواسته هایی را که ما سال گذشته میلادی مطرح کردیم عملی کند.
روابط اعضای شورای همکاری خلیج ‌فارس از یک سال و نیم قبل به شدت شاهد تنش است و چهار کشور عربستان، امارات، مصر و بحرین 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم کردن قطر به حمایت مالی از تروریسم و روابط نزدیک با ایران ارتباط خود را با این کشور قطع کردند.
این کشورها 13 شرط برای از سرگیری روابط با قطر اعلام کردند که دوحه تاکنون به هیچ یک از این شروط عمل نکرده و معتقد است که تحریم کنندگان هیچ سند قابل قبولی برای تایید ادعای خود ندارند.
قطع روابط با ایران، حماس و ترکیه، خروج نظامیان ترکیه از خاک قطر، بستن شبکه تلویزیونی الجزیره و پرداخت مبالغ کلانی به عنوان جریمه تنها بخشی از این شروط 13 گانه است.
سی و نهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض پایتخت عربستان در حالی آغاز شد که هیات های برخی کشورهای عضو سطح مشارکت خود را در آن کاهش دادند.
«سلطان قابوس بن سعید» در این نشست شرکت نکرده و «فهد بن محمود آل سعید» معاون نخست‌وزیر در امور شورای وزیران، به عنوان نماینده سلطان قابوس در این اجلاس حضور یافت.
در این نشست «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین و «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت و «محمد بن راشد» حاکم دبی حضور داشتند.
خاورم**9469**شبس**1488

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال