امیر کویت: درگیری های یمن کشورهای منطقه را تهدید می کند

تهران -ایرنا- صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت روز یکشنبه در نشست شورای همکاری خلیج فارس ادامه درگیری ها در یمن را تهدید مستقیمی برای کشورهای منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد که مذاکرات صلح یمن در سوئد به نتیجه برسد.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، امیر کویت که در سی و نهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض پایتخت عربستان سخن می گفت بر نقش این شورا برای حفظ وحدت اعضا تاکید کرد.
وی تاکید کرد ، تبلیغات رسانه ای کشورهای عضو علیه یکدیگر نتیجه ای جز ایجاد اختلاف و چند دستگی بین آنان ندارد و لازم است تا متوقف شود.
کشورهای عضو شورای مزبور در ماه های اخیر به خصوص به دنبال تنش بین قطر و عربستان با استفاده از رسانه های دیداری ، شنیداری و نوشتاری خود گزارش هایی علیه یکدیگر پخش می کنند.
بحران قطر به عنوان برجسته ‌ترین اختلاف بین اعضای شورا، بر این نشست سایه افکنده است به نحوی که با وجود دعوت شاه عربستان از امیر قطر برای شرکت در این نشست، تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در این نشست شرکت نکرد.
امیر کویت در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ادامه اختلافات میان اعضای شورا، تهدید خطرناکی برای یکپارچگی این شورا است.
وی با بیان اینکه فاجعه انسانی در سوریه همچنان ادامه دارد، گفت: امیدواریم سوریه طبق قطعنامه های بین المللی به راه حل سیاسی دست یابد.
امیر کویت افزود: جامعه جهانی در پیشبرد مسیر صلح در سوریه دچار رکود شده است.
صباح الاحمد الجابر الصباح در ادامه سخنان خود درباره ایران نیز گفت: تاکید می کنیم که روابط ما با ایران باید بر اساس توافق های بین المللی باشد که مهم ترین آن عدم دخالت در امور یکدیگر است.
شبکه خبری المیادین نیز با پخش اظهارات امیر کویت در نشست شورای همکاری خلیج فارس به نقل از وی اعلام کرد، ما تمایل داریم که روابط خوبی با ایران در چارچوب توافق های بین المللی داشته باشیم.
سی و نهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض پایتخت عربستان در حالی آغاز شد که هیات های برخی کشورهای عضو سطح مشارکت خود را در آن کاهش دادند و سران قطر و عمان به عنوان 2 عضو این شورا از مجموع 6 عضو آن غایبان اصلی این نشست بودند.
موضوع یمن یکی از مهم ترین محورهای مورد بحث در نشست شورای همکاری خلیج فارس بود که اعضای شرکت کننده در آن به توقف درگیری ها و پایان دادن به جنگ در کلام اکتفا کردند.
در چهار سال گذشته و از زمان حمله عربستان و برخی کشورهای همراه آن به یمن بیش از 40 هزار نفر از مردم این کشور کشته یا زخمی شده اند.
«سلطان قابوس بن سعید» در این نشست شرکت نکرده و «فهد بن محمود آل سعید» معاون نخست‌وزیر در امور شورای وزیران، به عنوان نماینده سلطان قابوس در این اجلاس حضور یافت.
در این نشست «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین و «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت و شیخ محمد بن راشد حاکم دبی حضور داشتند.
روابط اعضای شورای همکاری خلیج ‌فارس از یک سال و نیم قبل به شدت شاهد تنش است و چهار کشور عربستان ، امارات، مصر و بحرین خرداد ماه سال گذشته با متهم کردن قطر به حمایت مالی از تروریسم و روابط نزدیک با ایران روابط خود را با این کشور قطع کردند.
خاورم**9329*1436*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال