نیویورک تایمز:

تماس های کوشنر و بن سلمان پس از قتل خاشقچی هم ادامه داشت

تهران- ایرنا- نیویورک تایمز درگزارشی با اشاره به اینکه تماس های داماد ترامپ و ولیعهد سعودی بعد ازقتل خاشقچی هم ادامه داشت، نوشت: با وجود وعده های فریبنده تسلیحاتی در سفر رئیس جمهوری آمریکا به ریاض، تنها چند نامه ابراز تمایل برای عقد قرارداد به دست کاخ سفید رسیده و هنوز هیچ قرارداد محکمی امضا نشده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، نیورک تایمز در این گزارش می نویسد: از همان ماههای نخست که 'دونالد ترامپ' به مقام ریاست جمهوری آمریکا رسید، 'جرد کوشنر' داماد او که سمت مشاورش در امور خاورمیانه را هم برعهده داشت؛ با شاهزاده ' محمد بن سلمان' ولیعهد عربستان و پسر محبوب پادشاه تماس و مکالمه خصوصی داشت.
مقامات دولت ترامپ نگران بودند که کوشنر تجربه سیاسی لازم را ندارد و معاشرتهای شخصی اش با ولیعهد عربستان امکان دارد فرصتی بدست سعودی ها بدهد تا در سیاست آمریکا اعمال نفوذ کنند.
بر همین اصل، رئیس جدید کارکنان کاخ سفید ضوابط قدیمی آئین نامه ای دولت را زنده و مقرر کرد از این پس هر تماسی که با رهبران خارجی گرفته می شود؛ لازم است کارکنان و اعضاء شورای امنیت ملی آمریکا هم در آن شرکت داشته باشند.
با توجه به این آئین نامه؛ کوشنر 37 ساله و شاهزاده 33 ساله ارتباطهایشان را از طریق چت کردن حفظ کردند. این دو آنقدر با هم صمیمی بودند که حتی یکدیگر را به اسم کوچک ' جرد' و ' محمد' خطاب می کردند.
این مراوده ها حتی بعد از قتل ' جمال خاشقچی' خبرنگار منتقد سعودی که بدست ماموران دولت سعودی انجام گرفت نیز کماکان ادامه داشت.
این قتل فجیع، یک خروش جهانی علیه ولیعهد عربستان به راه انداخت و سازمانهای اطلاعاتی آمریکا هم کشف کردند که قتل به دستور شاهزاده محمد انجام گرفته است. با وقوع این ماجراها و بحرانی که درون کاخ سفید علیه عربستان ایجاد شد؛ کوشنر مهم ترین مدافع شاهزاده درون ساختمان بیضوی بود.
بطور کلی، اصل و بنیان این جذب ترامپ به سوی سعودی ها، همین کوشنر بود.
اگر به چرایی و ریشه یابی این پیوندهای محکم میان کوشنر و شاهزاده محمد بیاندیشیم، متوجه می شویم که این صمیمیت به خودی خود پیش نیامده و علل و عواملی در آن دخیل بوده اند.
افزون بر دو سال است که شاهزاده و مشاورانش که سخت مشتاق جلب حمایت ترامپ از سیاستهای جنگ طلبانه شاهزاده در منطقه و تلاش او برای تحکیم قدرت در داخل هستند، دست به کار شده اند و میان این دو یک نوع رابطه گرم و صمیمانه برقرار کرده اند.
در همان ماه اول آغاز به کار ترامپ، هیئتی از نزدیکان شاهزاده به آمریکا سفر کرد. این هیئت در بازگشت به کشور در گزارش سفر خود به بن سلمان توضیح داد که دولت جدید آمریکا می خواهد ارادت خود به عربستان را به اثبات برساند. هیئت در گزارش خود اشاره کرده بود که کوشنر هیچ علم و اطلاعی از منطقه ندارد. تفکر او یک تفکری معامله گرایانه و بشدت مشتاق است میان اسرائیل و فلسطینیان یک توافقی بدست آید که منطبق با میل و خواست اسرائیلی ها باشد.
حتی پیش از ریاست جمهوری ترامپ، سعودی ها تلاش می کردند خودشان را به عنوان متحد واقعی آمریکا جلوه دهند و کمک می کردند ترامپ بتواند تمام وعده های انتخاباتی اش را محقق نماید. آنها به عنوان مثال به کمکشان برای حل مناقشه اسرائیل - فلسطینیان تاکید می کردند و پیشنهاد امضاء قراردادهای خرید تسلیحاتی به ارزش صدها میلیارد دلار و همچنین سرمایه گذاری در زیرساختهای آمریکا را می دادند.
ترامپ هم با اولین سفر خارجی اش در کسوت ریاست جمهوری به عربستان، حسابی حق شناسی اش به اظهار ارادت سعودی ها را با جنجال بسیار به نمایش گذاشت.
تنها چند ماه بعد از حضور ترامپ در کاخ سفید، کوشنر مامور شد تا در مورد روند سلسله مراتب جانشینی پادشاه در عربستان تحقیق کند و ببیند آمریکا چطور می تواند در این چرخه اعمال نفوذ نماید.
در این باره، ' مارتین ایندیک' از اعضاء ' شورای روابط خارجی آمریکا' و فرستاده سابق آمریکا به خاورمیانه توضیح می دهد:' این رابطه میان جرد کوشنر و محمد بن سلمان است که اساس و بنیان سیاست ترامپ را نه تنها در قبال عربستان بلکه برای کل منطقه خاورمیانه تشکیل می دهد'.
ایندیک اضافه می کند:' اتکاء دولت ترامپ به سعودی ها در روند صلح خاورمیانه، حمایت کاخ سفید از دعوای پادشاهی با قطر که او هم متحد آمریکاست و حمایت واشنگتن از مداخله نظامی عربستان در یمن، همه و همه ناشی از همین رابطه بسیار صمیمانه میان این دو است'.
از زمانی که مرگ جمال خاشقچی اتفاق افتاده است، دولت ترامپ فقط از یک مکالمه میان کوشنر و شاهزاده محمد خبر داده که یک تماس تلفنی در تاریخ 10 اکتبر / 18 مهر/ بوده و 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی ترامپ هم در آن شرکت داشته است.
اما مقامات آمریکایی و سعودی می گویند که این دو بعد از ماجرای خاشقچی نیز همچنان و بطور غیر رسمی با هم از طریق چت کردن ارتباط داشته اند. کوشنر به شاهزاده توصیه هایی ارائه داده در مورد اینکه چه کند تا این طوفانی که به پا شده است، آرام شود و حواسش جمع باشد کاری نکند که وضع از اینکه هست خرابتر شود.
اما به هر حال از تمام وعده های جذابی که سعودی ها از همان بدو امر به دولت ترامپ داده اند، فقط تعداد کمی انجام شده است. مرکز مبارزه با تروریسم در ریاض اصلا معلوم نیست چه می کند و کارایی دارد یا ندارد.
از تمام آن وعده های فریبنده قراردادهای تسلیحاتی به ارزش 50 میلیارد دلار، سعودی ها تا به حال فقط چند نامه ابراز تمایل برای عقد قرارداد به دست کاخ سفید داده اند و هنوز هیچ قرارداد محکمی امضا نشده است.
سعودی ها در وهله اول پیشنهاد سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری در زیرساختهای آمریکا را داده بودند که بعدها در اعلامهایشان این رقم را به 20 میلیارد دلار کاهش دادند.
به هر حال، با تمام ماجراهای اتفاق افتاده پیرامون ولیعهد عربستان، کوشنر همچنان مدافع پابرجای او در کاخ سفید است و به رئیس جمهور اصرار می کند که شاهزاده محمد، همچنان نقطه قوت و رکن اساسی استراتژی ترامپ برای خاورمیانه است.
اما اینکه آیا شاهزاده سعودی هم این ظرفیت را دارد که در این نقش به نحو احسن انجام وظیفه کند یا خیر؛ هنوز معلوم نیست.
رهبران فلسطینیان که طرح او برای مناقشه با اسرائیل را رد کرده اند.
تصمیم گیری ترامپ در مورد به رسمیت شناختن 'بیت المقدس' به عنوان پایتخت اسرائیل هم که دیگر هیچ اعتباری برای او نزد فلسطینیان باقی نگذاشته است.
پادشاه 82 ساله عربستان هم که بطور کل طرح کوشنر برای صلح خاورمیانه را رد کرده است.
' ملک سلمان' طی صحبتهایی ماه گذشته اعلام کرد' تا زمانی که مردم فلسطین به تمام حقوق حقه شان نرسیده اند، فلسطین؛ همچنان اصلی ترین اولویت ماست'.
اروپام**1591**1485

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال