رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

وزارت نیرو خسارت سد تنگ سرخ یاسوج به محیط زیست را جبران کند

یاسوج- ایرنا- رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اگر مشخص شود احداث سد تنگ سرخ در شهرستان بویراحمد به محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد خسارت وارد می کند، وزارت نیرو موظف به جبران خسارت وارد شده است.

به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری روز یکشنبه به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد و در بدو ورود از مراحل ساخت سد تنگ سرخ در شرق شهرستان بویراحمد بازدید کرد.
وی با بیان اینکه این سد بین 2 حوزه استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته ، افزود: کارشناسان در دو ماه آینده باید بررسی کنند که احداث این سد اثر سوء بر محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد نداشته باشد.
معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: سخت گیری های محیط زیست و وزارت نیرو در اجرای این گونه طرح ها به نفع استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان حوزه آبخیز و بالادست طرح است.
کلانتری یادآوری کرد: این اشتباه بزرگی است که ساختار آبی را با ساختار سیاسی تطبیق داده اند و ساختار آبی تابعی از خط کشی های سیاسی و مرزبندی های جغرافیایی وزارت کشور نیست.
وی گفت : حوزه آبریز و آبخیز را نمی توان از هم جدا کرد و باید با هم دیده شوند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: نباید تصور کنید همه 9 میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر کهگیلویه و بویراحمد باید در خود استان استفاده شود و دیگر استان ها بهره ای از آن نبرند.
کلانتری پس از بازدید از سد تنگ سرخ با کارشناسان و مدیران محیط زیست و آب منطقه ای به بررسی مسائل زیست محیطی این سد پرداخت.
سد تنگ سرخ با هدف تامین آب شرب، صنعتی و کشاورزی شهر یاسوج و شهرستان بویراحمد و تامین بخشی از آب شرب شهر شیراز احداث می شود.
سد تنگ سرخ بویراحمد در آذرماه سال 90 توسط وزیر وقت نیرو با مجوز تخصیص آب از حوضه کارون بزرگ به میزان 189٫9 میلیون مترمکعب کلنگ‌زنی شد.
این سد از سال 90 تا نیمه دوم سال گذشته با پیمانکاری چند شرکت تنها 4 درصد پیشرفت فیزیکی داشت و اکنون با حضور موسسه فجر قرارگاه خاتم الانبیاء پیشرفت فیزیکی ان به حدود 15 درصد رسیده است.
تامین آب شرب یاسوج و روستاهای مسیر به میزان 25.5 میلیون متر مکعب در سال، تامین آب صنعتی یاسوج به میزان 17 میلیون متر مکعب، تامین آب کشاورزی شهرستان بویراحمد و دنا به میزان 42.4 میلیون متر مکعب در سال و تامین آب زیست محیطی رودخانه به میزان 33 میلیون متر مکعب از اهداف ساخت این سد عنوان شده است.
سد تنگ سرخ از نوع خاکی با هسته رسی و حجم مخزن 125 میلیون مترمکعبی و حجم تنظیم سالیانه 200 میلیون مترمکعب است.
گفته می‌شود با احداث سد تنگ سرخ 700 هکتار باغ و پنج روستای منطقه تنگ سرخ بویراحمد زیر آب می‌رود.
استان کهگیلویه وبویراحمد با 720 هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.
حجم آب تجدید پذیر استان 9هزار223 میلیون متر مکعب است که یک هزار 70 میلیون متر مکعب آن سالانه مهار می شود و 90 درصد آن از استان خارج می شود.
9929/1662

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال