با همکاری دو وزارتخانه علوم و تعاون؛

نظام جامع آموزش های فنی حرفه ای تصویب می شود

تهران - ایرنا - معاون سیاست گذاری و برنامه ریزی نقشه جامع علمی کشور، گفت: وزارت علوم با توجه به آموزش های مهارتی، مکلف شده با همکاری وزارت تعاون ، نظام جامع آموزش های فنی حرفه ای را به تصویب ستاد نقشه جامع علمی کشور برساند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، حمید امیدوار امروز یکشنبه در نشست خبری اعضای نقشه جامع علمی کشور که به مناسبت سی و چهارمین سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل این شورا برگزار شد، گفت: نقشه جامع علمی کشور 13 راهبرد کلان و 224 اقدام ملی را در بر می گیرد و در فصل سوم نقشه جامع علمی کشور، اولویت های ملی اعلام و احصاء شده است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه کشور تا به حال نقشه مشخصی در حوزه علم نداشته است، این تصویب نقشه جامع علمی کشور، تجربه اول کشور بود که توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد. بر این اساس در ساختار مجموعه علم و فناوری با اجرایی شدن نقشه جامع علمی کشور اصلاح می شود تا به مجموعه اهداف کلانی که در فصل دوم نقشه ذکر شده است دست یابیم.
امیدوار با اشاره به مختصری از اهداف کلان نظام علم و فناوری کشور در افق 1404 اظهار کرد : دستیابی به جایگاه اول علم و فناوری در جهان اسلام، دریافت جایگاه برجسته علمی و الهام بخشی در جهان یکی از این اهداف محسوب می شود.
به گفته معاون سیاست ‌گذاری و برنامه ‌ریزی نقشه جامع علمی کشور، تعمیق و گسترش آموزش های عمومی و تخصصی از دیگر اهداف نقشه جامع علمی کشور است و از آنجا که نسل جوان پتانسیل بالایی دارد در حال حاضر سند تحول نظام آموزش و پرورش در این وزارتخانه و سند آمایش آموزش عالی در وزارت علوم مصوب شد.
این عضو ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: این دو سند مبنایی است تا نظام آموزش عالی را در حوزه بهداشت و آموزش عالی ساماندهی کرد و آموزش های مهارتی عملیاتی شود.
امیدوار دستیابی به توسعه علوم و فناوری های نوین را از دیگر اهداف نقشه جامع علمی کشور عنوان کرد که جهت علم و فناوری نوین کشور را تعیین می کند.
وی افزود: پنجمین هدف کلان نقشه جامع علمی کشور بر افزایش سهم تولید محصولات و خدمات مبتنی بر دانش و فناوری داخلی به بیش از 50 درصد تولید ناخالص داخلی کشور تاکید دارد و با توجه شرایط فعلی کشور، جزء اهداف بسیار مهم و در حال تحقق است.
**9492**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال