قاسمی: مشورت های سیاسی در استکلهم ماهیت یمنی - یمنی دارد

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه مشورت های سیاسی استکهلم ماهیت یمنی - یمنی دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران از آغاز بحران یمن از ماموریت سازمان ملل برای پیپگیری راهکار سیاسی مناسب حمایت کامل و شفافی داشته است.

به گزارش ایرنا از مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، «بهرام قاسمی» درباره ادعای برخی رسانه های خارجی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد حضور هیاتی برای شرکت در مذاکرات یمنی ها در استکهلم را داده است، اظهار داشت: مشورت های استکهلم ماهیت یمنی- یمنی دارد و جمهوری اسلامی ایران از آغاز بحران یمن ( از جمله در بند سوم طرح وزیرامور خارجه) بر ضرورت انجام گفتگوهای یمنی – یمنی به دور از دخالت بیگانگان تاکید داشته است.
وی افزود: علاوه بر این جمهوری اسلامی ایران پیوسته حمایت شفاف و کامل خود را از ماموریت سازمان ملل متحد در مسیر پیگیری یک راهکار سیاسی مناسب به عنوان یگانه راه حل بحران مزبور اعلام کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این نگاه و موضع ایران در حالی مطرح شده و می شود که آمریکا با اتخاذ سیاستی جانبدارانه، مخرب و نامتوازن، مجوز شروع یک جنگ ویرانگر ضد بشری را علیه مردم یمن صادر کرده و با انواع حمایت های مالی ، تسلیحاتی و سیاسی از نیروهای متجاوز موجب استمرار یکی از بزرگترین بزرگترین فاجعه های انسانی به اذعان سازمان های بین المللی شده است.
قاسمی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است طرف های یمنی با اتخاذ رویکرد مستقل و صلح جویانه در چارچوب گفتگوهای ملی و یمنی – یمنی مانع دخالت و کارشکنی های بیگانگان زیاده طلب و جنگ آفرین به منظور پایان دادن به آلام و رنج های ملت ستمدیده و مظلوم یمن شوند.
جدیدترین دور مذاکرات صلح یمن پس از چندین دور نشست نافرجام طی حدود چهار سال حمله ائتلاف سعودی، از هفته گذشته و پس از عزیمت هیات مذاکره کننده جنبش انصار الله و دولت مستعفی یمن به سوئد با میانجیگری 'مارتین گریفیتس' نماینده ویژه سازمان ملل محتد در امور یمن در کاخ ژوهانسبورگ در شهر 'ریمبو' حوالی استکهلم رقم خورد.
گرچه این دور مذاکرات بدون رو در رویی مستقیم طرفین از روز گذشته (جمعه) آغاز شد اما به تایید منابع خبری موضوع فرودگاه صنعا و بندر 'الحدیده'، ایجاد اعتمادسازی، لغو محاصره یمن، پرداخت حقوق کارمندان یمنی و ارسال کمک‌ها به یمن از محورهای اصلی مذاکرات عنوان شده است.
سیام**2021**1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال