نامزد دریافت جایزه ادبی آمریکا به سرقت ادبی متهم شد

تهران- ایرنا- «ایلی اوتول» شاعر آمریکایی و نامزد دریافت جایزه ادبی «پوشکارت» از سوی چند نویسنده و شاعر به سرقت ادبی متهم شد.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، آثار این شاعر آمریکایی در پی اتهام وارده به وی، از روی سایت‌های اینترنتی برداشته شد.
اوتول که به خاطر شعر «تفنگ فلزی» نامزد دریافت جایزه پوشکارت بود، از سوی «ریچل مک کیبینز» دیگر شاعر آمریکایی به سرقت سطرهایی از شعرش برای استفاده در شعر تفنگ فلزی متهم شد.
پس از مطرح شدن این اتهام به این شاعر آمریکایی از سوی مک کیبینز، شاعران دیگر مساله کپی شدن آثارشان در اشعار اوتول را مطرح کردند.
«وندا دگلین» ادعا کرده که اوتول سطرهایی از شعر او را قرض گرفته است. «کریستینا استودارد»، «برنا توهی» و «هیو مین انگوین» نیز از سرقت آثار خود از سوی اوتول خبر داده اند.
در همین حال، اوتول به گاردین گفت: شخصا به عنوان نویسنده، اهمیت واژگان نوشته شده، خلاقیت و مالکیت شعر و نثر را درک می‌کنم. به همین دلیل، از ریچل مک کیبینز عذرخواهی کردم تا وی بداند که تا چه حد از قرض گرفتن سطرهایی از شعر وی متاسفم. این یک اشتباه بود و درس‌های زیادی از آن آموختم.
در این میان، چند مجله ادبی شامل «رایزینگ فونیکس ریویو»، «بارن»، «پکیولیارز» و «بانی کرو» از حذف اشعار اوتول از روی سایت‌های اینترنتی‌شان خبر دادند.
«ریتم اند بونز پرس» ناشر اوتول با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که انتشار اولین مجموعه از اشعار وی را لغو کرده است.
در این بیانیه آمده است: تمامی اقدامات لازم برای اصلاح اتفاقات ناراحت کننده اخیر انجام شد. لطفا بدانید که سرقت ادبی را نمی پذیریم و تاب نمی آوریم. ما آسیب دیده‌ایم و درد و خشم کسانی که کارهایشان سرقت شده را درک می کنیم.
«بیل هندرسون» رئیس مرکز اعطای جایزه بوشکارت نیز گفت: به طور مسلم اشعار سرقت شده را منتشر نمی‌کنیم.
وی افزود: در سال بیش از هشت هزار تقاضای نامزدی دریافت می‌کنیم و بسیار مراقبیم که برنده‌هایمان را قبل از رسانه ای شدن خبر بردشان، مورد بررسی قرار دهیم.
هندرسون یادآور شد که به مدت 43 سال، جایزه پوشکارت عاری از سرقت ادبی و راه بازشناسی شاعران و ناشران کوچکی بوده است که آثار آنها را منتشر می کنند.
جایزه پوشکارت یک جایزه ادبی آمریکایی است که به پاس بهترین اشعار، داستان‌های کوتاه، مقالات و دیگر آثار ادبی در نشریه پوشکارت منتشر می شود.
فراهنگ**9109** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال