در گفت وگوی گروه دانشگاه ایرنا با معاون آموزشی دانشگاه تهران :

دانشگاه تهران ارتقا مهارت را بر ایجاد رشته جدید ترجیح می دهد

تهران- ایرنا- معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تهران در نظر دارد که بجای خلق رشته های جدید، مهارت افراد در ظرفیت های سایر رشته ها ارتقا یابد.

سید حسین حسینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره دوره های کهاد دانشگاه تهران اظهار کرد: این دوره ها در دانشگاه تهران برای دانشجویان مقطع کارشناسی انجام می شود.
دوره 'کهاد' آموزش مجموعه اصلی دروس تا سقف 24 واحد از یک برنامه آموزشی است که متقاضی که دانشجو و یا دانش آموخته یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا است، با شرکت در این دوره به خوبی با محتوای آن رشته آشنا شده و قادر خواهد بود از ظرفیت آن رشته متناسب با نیاز خود بهره‌برداری کند.
حسینی افزود: در آیین نامه کهاد گفته شده دانشجویان باید علاوه بر تحصیل در رشته اصلی خود، واحدهای یک رشته فرعی دیگر را نیز به منظور افزایش مهارت و توانایی افراد برای برعهده گرفتن مشاغل بگذرانند.
معاون آموزشی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اخیرا بحث ایجاد دوره کهاد برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز مطرح شده ، یادآور شد: تعداد واحدهای درنظر گرفته شده برای رشته های دوره های کهاد 18 تا 24 واحد است که در نظر گرفته شده رشته های مانند کارآفرینی ، مکانیک و برق هم چنین واحدهایی را در دوره تحصیلات تکمیلی بگذرانند.
حسینی به تأسیس 25 رشته در دوره کهاد اشاره کرد و گفت: دانشجو دراین دوره باید علاوه بر گذراندن دوره های تحصیلی رشته اصلی خود با پرداخت شهریه و در گاهی مواقع افزایش سنوات کهاد را به پایان رسانند، از این رو دانشگاه تهران در نظر دارد واحدهای درسی کهاد بخشی از چارت اصلی درسی دانشجویان باشد.
وی افزود: با وارد شدن دروس دوره کهاد به چارت اصلی تحصیلی ، دانشجویان بدون پرداخت وجهی می تواند واحدهای مرتبط با افزایش توانایی به منظور برعهده گرفتن مشاغل را بگذراند.
به گفته وی؛ دانشگاه تهران قرار است یک ششم برنامه درسی خود را در قالب واحدهای کاربردی ارائه دهد.

** استفاده از ظرفیت سایر رشته ها در دانشگاه تهران
معاون آموزشی دانشگاه تهران در ادامه درباره اهمیت رشته های میان رشته ای در جامعه کنونی اظهار کرد: در گاهی مواقع نیاز است که به تناسب نیازهای جدید جامعه رشته های میان رشته ای جدید ایجاد شود.
حسینی افزود: گاهی براساس ضرورت ممکن است که دانشگاه در زمان های گذشته رشته های میان رشته ای ایجاد کند که همواره کاربرد داشته باشد.
وی با اشاره به لزوم بازنگری در رویکردهای میان رشته ای گفت: باید در خصوص رشته های میان رشته ای به یک تعریف دقیق از این مفهوم دست یافت.
معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه جامع کشور که علوم انسانی، علوم پایه و فنی و مهندسی در کنارهم قرار گرفته اند، قابلیت استفاده از سایر رشته ها به منظور افزایش توانایی دانشجویان را دارد.
**9491**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال