نام پیلاطس برحلقه‌ باستانی کشف شده درسرزمین‌های اشغالی

تهران- ایرنا- باستان‌شناسان در سرزمین‌های اشغالی اعلام کردند که نام «پونتیوس پیلاطس» را که عیسی مسیح (ع) را به مرگ محکوم کرد، در متن حلقه‌ای باستانی کشف کرده‌اند.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، محققان تازه‌ترین تحلیل خود را در مورد این کتیبه که حدود 50 سال پیش کشف شد، اعلام کردند.
به گفته پژوهشگران، این حلقه با آلیاژ مس که قدمت آن به حدود دو هزار سال پیش برمی‌گردد و به عنوان مهر استفاده می شده است، در کاخ باستانی هرودیوم کشف شد.
این کاخ را سلطان هرود در نزدیکی بیت المقدس و بیت الحم بنا کرد و اکنون در کرانه باختری تحت اشغال واقع است. این کاخ بعدها به پناهگاهی برای یهودیان در جریان جنگ با رومیان بدل شد.
هرچند کتیبه پیدا شده با حروف یونانی، حاوی نام پونتیوس پیلاطس است اما پژوهشگران تعلق این کتیبه به شخص پیلاطس را بعید دانسته و گفته اند که احتمالا یکی از اعضای حکومت وی و یا شخص دیگری مالک آن بوده است.
با این همه، از آنجا که نام پیلاطس، نام نادر و کمیابی بوده، تعلق این حلقه به شخص پیلاطس، غیرقابل تصور نیست.
براساس اعلام موزه سرزمین‌های اشغالی، تنها شی دیگر مربوط به زمان پیلاطس با نام وی، کتیبه ای سنگی است که در شهر سزار در مناطق اشغالی کشف شده است.
پیلاطس والی یهودا بین سال‌های 26 تا 36 پس از میلاد بود که در مذهب مسیحیت به دلیل محاکمه عیسی مسیح (ع) و مصلوب کردن وی، معروف است.
فراهنگ**9109** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال