غارت میراث فرهنگی؛ دمل چرکین استعمار بر پیکر بلژیک

تهران- ایرنا- دوره استعماری به همراه غارت میراث فرهنگی کشورها لکه ننگی بر عملکرد زمامداران اروپا و آمریکا گذاشته و تبعات آن اکنون گریبان بلژیک را به عنوان یک کشور غربی دیگر گرفته است.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، موزه‌های بسیاری در سراسر جهان شامل موزه بریتانیا، موزه‌های دولتی برلین، موزه‌های ملی فرانسه و موزه هنر متروپولیتن نیویورک، آثار باستانی زیادی را در پستوهای خود پنهان کرده اند.
نگهداری تعداد زیادی جمجمه، اسکلت، قطعات استخوانی و سرهای محافظت شده بومیان در موسسات غربی، حاصل ترکتازی غربیان در دوره استعماری بوده است.
حال کشورهای استعمار شده به طور روزافزونی خواستار بازگرداندن آثار هنری و باستانی چپاول شده شان هستند.
یکی از این کشورها، جمهوری دمکراتیک کنگو است که «جوزف کابیلا» رئیس جمهوری آن قصد دارد به طور رسمی بازگرداندن آثار هنری کشورش از بلژیک را خواستار شود.
بلژیک از سال های 1880 تا سال 1960 مستعمره ای در آفریقا داشت که سرزمینی به وسعت جمهوری دمکراتیک کنگو، رواندا و بروندی را در بر می گرفت. بلژیک از این سرزمین برای دستیابی به منابع مختلف بهره برداری می‌کرد.
در همین حال، موزه سلطنتی آفریقای مرکزی در بلژیک که حاوی آثار غارت شده آفریقایی است، پس از پنج سال بازسازی بازگشایی شد، اما اعتراض ها در خصوص بازگرداندن آثار مسروقه، رونمایی از این مکان را به شدت تحت الشعاع قرار داد.
عملیات بازسازی این موزه که آثار غارت شده از جمهوری دمکراتیک کنگو در دوره اشغالگری بلژیک بر این کشور را در خود جای داده است، 75 میلیون دلار هزینه در بر داشت.
از سویی، اعتراض هایی روز شنبه در مخالفت با نمایش اقلام غارت شده آفریقایی در موزه سلطنتی آفریقای مرکزی در بلژیک صورت گرفت.
همچنین گروهی از فعالان خواستار برگزاری مراسم یادبود برای هفت شهروند کنگویی شدند که در سال 1897 پس از انتقال به بلژیک برای به نمایش گذاشته شدن، جان باختند.
«لئوپولد دوم» پادشاه وقت بلژیک که سرپرستی یک امپراطوری استعماری موسوم به کنگوی بلژیک را برعهده داشت، 267 شهروند کنگویی را در مکانی که موزه کنونی در آن واقع است، به نمایش گذاشت.
در این میان، میلیون‌ها نفر مجبور به کار اجباری شدند و مجازات‌های بی رحمانه ای را تحمل کردند و گمان می‌رود 10 میلیون کارگر کنگویی ظرف 20 سال جان سپرده باشند.
جمهوری دمکراتیک کنگو تنها کشور آفریقایی نیست که به بازگرداندن آثار یغما شده‌اش چشم دارد.
بنین دیگر کشور واقع در آفریقای غربی است که به تازگی فرانسه با پس دادن آثار هنری این کشور پس از گذشت یک سده از زمان غارت به آن، موافقت کرده است.
این آثار هنری تندیس‌هایی از کاخ‌های «ابومی» را شامل می‌شود که در سال 1892 از سوی ارتش فرانسه غارت شد و در حال حاضر در یکی از موزه‌های پاریس نگهداری می‌شود.
اما برخی موسسات غربی همچون موزه بریتانیا از بازگرداندن آثار غارت شده به کشورهای مبدا طفره رفته اند تا زمینه امانت دادن این آثار را فراهم کنند.
با این حال، برخی کشورها همچون اتیوپی و یونان با طرح به امانت گرفتن آثار خود مخالفت کرده و گفته اند که نباید مجبور به قرض گرفتن دارایی‌های مسروقه شان شوند.
فراهنگ**9109** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال